Yılan Oynatıcısı, Yılanlar Gerçekten Müzikle Oynar mı?

Yılan Oynatıcısı, Yılanlar Gerçekten Müzikle Oynar mı?
eca-star-reklam
yılan oynatici hintli yılan dansıHayir. Yılanın oynamasının  yılan oynatıcısı tarafından calınan ve yılanın yuzune dogru sallanan cesitli muzik aletleri ile hic bir ilgisi yoktur.  Yılan oynatıcısının yılanını sepetinden çıkartıp oynatmasının, onu bir tür hipnotize etmesinin, flütünden (aslında flüt benzeri bir çalgıdan) çıkardığı seslerle bir alakası yoktur.

Yilanlarin dis kulak yolu kanalı yoktur ve dusuk frekansli gurultuden baska bir sesi algılayamazlar.  Fakat eger kendilerini tehdit eden bir sey gorurlerse kendilerini savunmak amaciyla vucutlarini yukari kaldirirlar.  Robert Drewes, San Francisco Kaliforniya Bilim Akademisi Herpetolojinin Bölümü (Kurbağa ve sürüngenler çalışması) başkanı ‘yilanin haraketi tamamen aleti çalan kisiye bağli. Eger yilan oynatıcısı sallanirsa yilan da sallanir.’

Drewes hayvanlarin kendilerine seslenilmesini nasil algiladiklari uzerine calismalar yapmaktadir, uzmanligi kurbalar uzerinedir. Sesler onlarin uremeleri icin hayati onem tasidigi icin kurbagalarin kulaklari cok iyidir. Erkek kurbaga viraklayarak disisine seslenir. Her cesit kurbaganin cikardigi ses farklidir ve Drewes Kenya’nin Arabuko-Sokoke ormaninda gozleri kapali kurbagalarin seslerini dinleyerek 15 farkli kurbagayi seslerinden tespir edebilir. Disi kurbagalarin sadece kendi turlerinin seslerine uyum saglayabilen ic kulaklari vardir.

Unlu bir muzisyen olan Krause, ‘Bazi muzisyenler katil balinalar ve yunuslar icin caldilar ve ilk olarak bu sesin ne oldugunu ve nerden geldigini merak eden yaratiklar ortaya cikti.’ dedi. 1985 yilinda Krause bir ekip calismasi sirasinda Sacremanto nehri deltasinda kaybolan ve yardima htiyaci olan bir balinanin diger balinalar tarafindan beslendigine sahit oldu.

Yılan Oynatıcısı,

Krause ayrica ‘Hayvanlar her ne kadar bizim caldigimiz muzige cevap veriyor gibi gorunse de nasil bundan emin olabiliriz?’ dedi. ‘Kuslar baslarini seslere karsi asaği yukarı sallarlar. Pigme sempazeler Peter Gabriel ile birlikte piyano caldilar. Fakat yine de aslinda biz bizim yaptigimiz seyleri hayvanlara bagliyoruz. Bana tutsak oldugu icin sikintisini hafifletmeye calismayan sadece muzikten keyif alan hayvalar gosterebilir misiniz?’ Ayrica Krause ‘ Biz muzigi dogadan ogrendik ve donyada hala doga muzigini tercih eden ve calan toplululuklar var. Papua New Guinea’da bulunan The Kaluli der ki ‘ biz ilk olarak polifoniyi (cok sesli muzik) doganin ve hayvanlarin seslerinin birlesimlerini dinleyerek ve onlarla calip-sarki soyleyerek ogrendik’. Yilan buyulemek de bu yolla baslamis olabilir, yilanla beraber sarki soyleyerek ve dans ederek. Fakat bu binlerce yil onceydi. Biz henuz yilanlarin bu sesleri, calinan muzik aletini duymadigini ogrenmeden cok once.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları