Yenileşme KOBİ’leri Geleceğe Taşıyacak

Yenileşme KOBİ’leri Geleceğe Taşıyacak
eca-star-reklam

yenilesme-kobileri-gelecege-tasiyacak‘Pazarlamada ve Markalaşmada İnovasyon ve Alt Pazar İnovasyonu’ konulu konferans, yaratıcılık, yenileşim, markalaşma ve pazarlama alanında rekabet yaratacak noktalarla KOBİ’lerin geleceğine ışık tuttu

Gözlem Gazetesi, KOBİ Haber ve KOSGEB işbirliğiyle İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen “Pazarlamada ve Markalaşmada İnovasyon ve Alt Pazar İnovasyonu” konulu konferansa İzmir Kuzey Hizmetler Merkez Müdür Kazım Akgün, Uluslar arası Reklamcılık Derneği Dünya ve Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Atasoy, Yaşar Üniversitesi Uluslar arası Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Baybars Tek, İzmir Reklamcılar Derneği Başkanı Murat Türkay ve Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Gazeteci,Yazar Öcal Uluç ve çok sayıda davetli katıldı.

KOBİ’lerin yaratıcılık, yenilik, markalaşma ve pazarlama alanında rakipleriyle rekabetlerine ışık tutan konferansın açılış konuşmasını yapan Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu üyesi Gazeteci Yazar Öcal Uluç, Türkiye ekonomisinin önemli bir hacmini cismen ve ismen yüklenmiş olan KOBİ’lerin bu tür toplantılara daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini belirterek, büyük krizler karşısında ayakta kalmaya gayret eden, savaşan kahramanlar olan KOBİ’lere KOSGEB’in elinden gelen desteği verdiğini söyledi. KOBİ’lerin Türk ekonomisi için anlam ve öneminin farkında olunması gerektiğini dile getiren Uluç, “ KOBİ nedir diye baktığımızda uzman arkadaşlarımdan da aldığım bilgiler ışığında belirtmek isterim ki , bir gökdelen düşünün temelinde halk olan. Onun üstünde mahalle bakkalları, terzileri ve benzer üç beş kişi ile çalışan iş yerleri var. En üst katta ise büyük kuruluşlarımız, holdingler var. İşte KOBİ’lerimiz tamda bu ikisinin arasında yer alıyor. Eğer ki KOBİ’leri oradan çekerseniz nasıl bir yapı ortaya çıkar, takdiri size bırakıyorum “ diye konuştu.

Etkin destek ile etkin KOBİ

Konferansa konuşmacı olarak katılanlardan İzmir KOSGEB Kuzey Hizmet Merkez Müdürü Kazım Akgün KOBİ’lerin bu tür sempozyumlarla büyük faydalar sağladığını belirterek, Gözlem Gazetesi kurucusu Çetin Gürel’e şükranlarını sundu. KOSGEB’in çeşitli destek ve uygulamalarla KOBİ’lerin ekonomik karını arttırmak, rekabet gücünü yükseltmek, teknoloji seviyelerini üst düzeye çıkarmak amacıyla kanunla görevlendirilmiş bir kurum olduğunu söyleyen Akgün, “KOSGEB olarak sadece var olan KOBİ’lerimizi desteklemiyor, yeni KOBİ’lerin oluşması için de gayret sarf ediyoruz. Hedef kitlemizin genişlemesiyle birlikte mevzuatımız revize ederek esnek bir yapıya kavuşturduk. Birkaç yıl önce 400 bin işletmeyi desteklerken, bu gün 3 milyon 400 bin işletmeyi destekler hale geldik. KOSGEB İzmir Müdürlüğü olarak geçtiğimiz yıl kredi faiz destek programı kapsamında işletmelere, İstanbul’dan sonra en fazla destek veren il İzmir oldu. Sadece İzmir olarak her geçen yıl artarak devam eden desteğimizi rakamsal olarak ifade edersek; 2009 yılında 736 milyar, 2010 yılında 1 trilyon 251 milyar ve 2011 yılında 3 trilyon 966 milyar destek sağladık. KOSGEB olarak en öncelikli amacımız etkin destek ile etkin KOBİ’ler yaratmaktır.13 alt başlıkla özetlediğimiz Genel Destek Programımızla biz KOBİ’lerimize alternatifler sunuyorduk. Buna ek olarak bu defa, siz ne istiyorsunuz diye sormayı amaçladığımız Ar-ge ve İnovasyon Destek Programı oluşturarak, KOBİ’lerimizin getirdikleri projeleri değerlendirmeye alıp bu alanda da desteklerimiz arttırdık” dedi.

‘Reklam harcama değil, yatırımdır’

Uluslar arası Reklamcılık Derneği Dünya ve Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Atasoy ise konuşmasında bir ülkenin sahip olduğu markalar kadar zengin olabileceğini belirterek, işletmelerin rekabet konusunda farklılaşmaya fiyatlarla girmeye çalıştığını, ancak sadece indirimlerle farklılık yaratılamayacağını, yeni pazarlar oluşturarak ve yenilikler yaratarak inovasyon sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Deneyimsel pazarlamanın dünyada ve özellikle ABD’de bugün çok önemli bir konumda olduğunu söyleyen Atasoy” Artık sadece akıl ve duyguya değil, beş duyuya hitap eden bir pazarlama söz konusudur. Buna en iyi örnek olarak, bu deneyimi müşterilerine yaşatan Starcbucks verilebilir” dedi. KOBİ’lerin gerek yetersiz kaynak, gerekse yetersiz altyapılar nedeniyle gereken performansı göstermelerinde zorlandıklarını belirten Atasoy, “ İşletmelerimizin elindeki olanaklarının kısıtlı olması ve reklam sektörüne yatırım olarak değil harcama olarak bakması dikkatimi çeken önemli bir konudur. Ve bu anlamda bir iş modeli inovasyon çalışması gerçekleştirerek, KOBİ’lerimize hizmet vermeye başladım. Şöyle ki bir reklam filmi için gerekli tüm birimleri bir araya getirerek, firmalarımıza en üst düzeyde hizmet vermede kolaylık sağlamak için bir sinerji oluşturduk.Şayet bir firmanın pazarlamada işlevini artıracak en önemli unsurlardan birisi reklamdır. Dünyada pazarlama konusunda en önemli guru olarak görülen Philipe Cotler’ın önemli bir sözünü hatırlatmak isterim:Bir işin sadece iki temel işlevi vardır. Bu iki işlev inovasyon ve pazarlamadır. İnovasyon ve pazarlama sonuç getirir, gerisi masaldır” şeklinde konuştu.

Pazarlamalarınızı reklamla destekleyin

Konuşmacılardan Yaşar Üniversitesi Uluslar arası Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Baybars Tek, markalaşmanın küresel rekabet gereği bir değer önerisi olduğunu ve bir stratejiyi barındırdığını belirterek” Marka ürün ismi değildir. Değer teklifi zamanla markalaşır ve bu da sürekli pedal çevirerek yenileşmeyi gerektirir. Bir marka olmak için rakiplerden farklı ve güncel olmalı, inovasyonunuzu arttırmalısınız. Müşterilerinizi sürekli izlemeli ve iyi gözlemlemelisiniz. Tüketici trendlerini takip ederek inovasyon geliştirmelisiniz. Güçlü bir pazarlama iletişimi oluşturmak için en önemli destek reklamdır. Pazarlamalarınızı reklamlarla desteklemelisiniz. Reçete verecek olursak şayet; tüketicilerin ihtiyaçlarını anlamak, işletmeyi temsil edecek bir sembol oluşturmak, rakiplerden farklılaşmak için farklı noktalar bulmak ve markayı yaratmak oldukça önemli noktalardır.Bir dalga yakalayarak inovasyon fırsatlarını değerlendirin. Örneğin yaşlı nüfus artıyorsa bu bir dalgadır, bu dalgayı yakalayarak inovasyon yaratın” diye konuştu.

Amerika’yı yeniden keşfedin!

İzmir Reklamcılar Derneği Başkanı Murat Türkay yeniliğin herhangi bir bilginin kullanılabilir hale getirilmesi olduğunu belirterek “ Yeniliğin peşinden koşarsanız başarısız olmazsınız. Yeni fikirler üreterek ve ürettiğiniz bu fikirleri pazarlamada reklam desteğin göz ardı etmez iseniz başarısız olma riskiniz yok olacaktır. Açıkçası yeniliğin arkasına reklam ve pazarlamayı koymazsanız, gidebileceğiniz hiçbir yer yoktu. Dünyanın en büyük ve reklama ihtiyacı olmayan şirketlerinden Coca Cola’nın bile reklam verileri çok yüksek bulunuyor. Reklamlarla destekleyeceğiniz yenilikler yaratın, kurumsallaşın, markalaşın ve işletme içi eğitim işletimine özen gösterin. Eğitimi sürekli hale getirerek, yenileşme yolunda fırsatlar yaratın.Hep diyorlar ki; Amerika’yı yeniden keşfetmenin ne anlamı var? Buna katılmadığımı belirterek siz KOBİ’lerimize tavsiyem; inovaktif buluşlarla Amerika’yı yeniden keşfedin!” dedi.

İnovasyon nedir?

İnovasyon Latince bir sözcük olan “innovatus” tan türemiş olup, toplumsal, kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlaması anlamına gelmektedir. Dilimizdeki karşılığı ise yenilikçilik, yenilik şeklinde ifade edilmektedir. İnovasyon’un en basit tanımı: Yeni fikirlerin, yaratıcılığın ticari bir ustalıkla birleşmesi ve sonuç olarak da ticari bir fayda sağlanabilmesi olgusudur

http://www.gozlemgazetesi.com/2302-yenilesme-kobileri-gelecege-tasiyacak.html

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları