Yeni Ehliyetler Yenileme 2016 Yeni Ehliyet Almak Yenileme Sağlık Raporu Almak

Yeni Ehliyetler Yenileme 2016 Yeni Ehliyet Almak Yenileme Sağlık Raporu Almak
eca-star-reklam

01.01.2016 – 31.12.2020 tarihleri arasında tüm sürücü belgeleri değiştirilecektir. Ehliyet nasıl yenilenir 2016.  Ehliyet değiştirmek için randevu almak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alabileceklerdir.  Ehliyet nasıl yenilenir 2016. Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yapılacak. Ehliyet yenileme belgeleri 2016, Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin bulunması gerekmektedir.


Ehliyet nasıl değiştirilir derseniz yazımızın tamamını okumalısınız.


Ehliyet nerede yenilenir derseniz öncelikle gerekli olan sağlık raporu ve diğer evrakları hazırlamalısınız.  Ehliyet yenileme fiyatı 2016 yılında değişim için toplam bankaya 15 tl yatırmak gerekmekte.

01.01.2016 – 31.12.2020 tarihleri arasında tüm sürücü belgeleri uluslararası standartlara uygun olarak yenilenecektir.

        Yeni tip sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar, 01/01/2016 tarihinden itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü’nün surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alabileceklerdir.

Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir trafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin bulunması gerekmektedir. Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

Yeni Ehliyeti için Eski Ehliyetini Değiştirmek İsteyenlerin Yapması Gereken İşlemler;

İçişleri Bakanlığı tarafından Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak`tan itibaren değiştirilmeye başlandı. Yeni nesil ehliyetler, 84 ülkede geçerli olacak ve özellikle yurtdışına çıkanlar için ciddi avantaj sağlayacak. Peki ehliyetini değiştirmek isteyenler nasıl başvuru yapacak. İşte sırasıyla yapmanız gerekenler:

1- Sağlık Raporu ve Kan grubu belgesi alınız

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu raporun ‘tek hekimden’ alınacağını vurguladılar. Raporun vatandaşa ek bir maliyet getirmeyeceğini, sosyal güvenlikleri kapsamında aile hekimlerinden alınabileceğini belirten yetkililer, ”Vatandaş, aile hekimine giderek, muayenesini olacak. Hekim, araç kullanma sakıncası olmadığını düşünürse, ‘sürücü olur’ raporunu verecek. Ancak hekimin bir tereddüdü olursa, o alana ilişkin uzman doktora yönlendirecek. Uzman doktor alanıyla ilgili ‘olur’ verirse, aile hekimi ve uzman doktor imzasıyla birlikte ‘sürücü olur’ raporu düzenlenecek. Uzman doktor onay vermez ise rapor verilmeyecek. Tedavilik bir durum var ise tedavisinin bitimi beklenecek, tedavi edilemez bir durum ise rapor alamayacak” dedi.

Ağır araç sürücüleri için 5 yılda bir, hafif araç sürücüleri için 10 yılda bir değiştirmeniz gerekecek.

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl,
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.

Böylelikle ömür boyu ehliyet uygulaması da sonlanmış oluyor.

2- Ücretleri yatırınız

Herhangi bir vergi dairesine veya kamu bankasına 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin yatırıldığına dair 2 ayrı  makbuz almanız gerekmektedir.

3- Biometrik fotoğraf çektiriniz

2 adet 5×6 ebadında arkası beyaz biometrik fotoğraf çektirmelisiniz.

4- Randevu almak 

Evraklar tamamlandıktan sonra http://surucurandevu.egm.gov.tr sitesi üzerinden e-randevu sisteminden randevu almanız gerekmektedir.

5. Randevuya gidiniz:

Randevunuza Emniyet Müdürlüğüne  aşağıdaki belgelerle birlikte gitmeniz gerekmektedir:

 • Online randevu alırken verdiğiniz  mail adresine  gönderilen  onay kodunun çıktısı
 • 13 TL ve 2 Tl ödemenin yapıldığına dair makbuzlar
 • 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf
 • Kan grubunu gösteren belge
 • Sağlık raporu
 • Eski sürücü belgesi
 • Nüfus cüzdanı veya PasaportYeni sürücü belgesi - Yeni Ehlyet

6. Emniyette parmak iziniz alınacaktır.

7. Başvurunuz kontrol edildikten sonra form doldurulacak ve eski ehliyetiniz geri alınacak. Bunun yerine size “geçici sürücü belgesi” verilecek. Ardından da sürücü belgeniz düzenlenip PTT aracılığıyla belirttiğiniz ikametgah adresinize gönderilir.yeni ehliyetiniz adresinize gönderilecektir.

Yeni ehliyetler Yunanistan`ın da aralarında olduğu 84 ülkede geçerli. Buna göre özel araçlarıyla Yunanistan`a gidecek olanların 415 liraya `uluslararası sürücü belgesi` alma zorunluluğu da ortadan kalmış oldu.

Değiştirme süresi 

Ehliyet değiştirme için 5 yıl süreniz var. Ehliyet belgesi değiştirme işlemi 01-01-2016’da başlayacak en son 31-12-2020 tarihine kadar ehliyetinizi değiştirmelisiniz.

Ehliyet yenileme işlemleri için ikametgahım ne olmalıdır?

İstediğiniz herhangi bir ilden veya Türkiye’nin herhangi bir ilçesinden ikametgah sıkıntısı olmaksızın başvuruda bulunma imkanınız bulunuyor. Örneğin İstanbul’da Avcılar’da oturuyorsunuz diyelim. Arnavutköy Trafik tescil şubesinden yenileme işlemlerini yapabiliyorsunuz.

Biyometrik fotoğraf nedir?

5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde çekilen ve yüksek kalitede olup ICAO tarafından belirlenen standarda uygun fotoğrafa deniliyor. Okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksektir. Fotoğrafçılar sizi yönlendirir.

Eski ehliyet sınıflarının yeni ehliyet sistemine göre denkliği nasıl olacak?
Yönetmelikte eski sürücü belgesi sınıfları ile yeni sürücü sınıflarının dengi belirlenmiştir.

 • A1 sınıfındaki sürücü belgeleri A1’e dönüşecek ve M sınıfını’da kullanabilecektir.
 • A2 sınıfı sürücü belgesi A sınıfına dönüşecek ve M, A1, A2, A ve B1 sınıfı belgeleri kullanabilecek.
 • B sınıfı sürücü belgeleri B sınıfına dönüşecek ve M, B1, B, D1 ve F sınıflarını kullanabilecek.
 • C sınıfı sürücü belgeleri C sınıfına dönüşecek ve M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıflarını kullanabilecekler.
 • D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı araçlarını kullanabilecekler.
 • E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı araçları kullanabilecekler.
 • E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı araçları kullanabilecekler.
 •  F sınıfı sürücü belgeleri F sınıfına dönüşecek ve M ve F sınıfı araçları kullanabilecekler.
 • G sınıfı sürücü belgeleri G sınıfına dönüşecek ve M ve G sınıfı araçları kullanabilecekler.

Yeni ehliyet sınıflarıyla hangi araçları sürebilirim?

Yeni ehliyet sınıfları 2016’dan sonra ehliyet alacakları çok etkiliyor. Eski ehliyet sınıflarıyla hangi araçları sürebiliyor sanız yeni sistemde de o araçları sürebilecek siniz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları