Yeni doğa sporu: Scubatlon

Yeni doğa sporu: Scubatlon
eca-star-reklam

Yeni doğa sporu: Scubatlon

Doğa sporlarının bu en farklı türü olan Scubalton’un Kemer’deki ilk Türkiye yarışına değişik ülkelerden 22 sporcu katıldı. Türkiye’yi temsil eden Ceyda Öztosun Alman ve İran’lı rakibinin ardından üçüncü oldu.

Sedef ŞENKAL DEMİR-AHT

Antalya Kemer’de düzenlenen 11. Uluslararası Kemer Sualtı Festivali, Türkiye’de ilk kez düzenlenen Scubatlon yarışmasına ev sahipliği yaptı. Suyun altında farklı açılarla yerleştirilmiş ışıklı çemberlere en az dokunarak geçen Alman sporcu Walter Conter yarışmanın şampiyonu olurken, doğa sporlarının farklı bir türü ilk kez Türkiye’de hayata geçti. Dünyanın arkeoloji bilim dalında tek sualtı yarışması olan Uluslararası Kemer Sualtı Festivali kapsamında, Türkiye’nin ilk Scubatlon yarışması da gerçekleşti. Deniz dibine belli açılarla yerleştirilen ışıklı çemberlere dokunmadan, denge ayarlama ve yüzerlilik becerisine dayalı yarışmaya Nijerya, Filistin, Almanya, İtalya, Fransa, İran ve KKTC gibi ülkelerden 22 sporcu katıldı. Birinciliği Alman Sporcu Walter Conter’ın elde ettiği Scubatlon yarışmasında İkinci İranlı Yousef Samandar olurken, Türkiye’yi temsilen yarışan Ceyda Öztosun üçüncü oldu. Rusya’da ortaya çıkan ve denize kıyısı olan ülkelerde son yıllarda hızla yayılan yarışmaların ardından derin dalış dünya şampiyonlarından Anna Kozlova’da bir gösteri dalışı gerçekleştirdi. Avrupa Sualtı Görüntüleme Festivalleri Birliği (EUIFA) tarafından en kapsamlı festival sıralamasında ilk üçe girdiği tescil edilen festival kapsamında düzenlenen arkeoloji ve doğa alanındaki fotoğraf ve video yarışmasında Üçadalar’da dalış yapan sporcular, binlerce yıllık tarihi amforaları kameralarıyla görüntüledi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları