Yaşa Takılanlara Emeklilik Hakkı İçin Yasa Teklifi

Yaşa Takılanlara Emeklilik Hakkı İçin Yasa Teklifi
eca-star-reklam

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/emekli.jpgCHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, prim gün sayısını tamamlamakla birlikte mevzuatın öngördüğü yaşı tamamlayamayanların emekli olmasını sağlamak amacıyla kanun teklifi verdi CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, prim gün sayısını tamamlamakla birlikte mevzuatın öngördüğü yaşı tamamlayamayanların emekli olmasını sağlamak amacıyla kanun teklifi verdi.

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, emeklilik yaşının yükseltilmesi nedeniyle prim gün sayısını tamamlamalarına rağmen yaşa takılanların emekli olması için yasa teklifi hazırladı.

TBMM Başkanlığına sunulan teklif, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici bir madde eklenmesini öngörüyor. Buna göre, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlardan erkek ise adına 9 bin gün, kadın ise 7 bin 200 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası bildirilmiş olanlar; yürürlükteki yasanın hükümlerine bakılmaksızın düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde başvurmaları halinde yaşlılık aylığından yaralandırılacak.

2013 Erken Emeklilik Yasası Çıkacak mı? Erken Emeklilik Konusunda Çalışma Var mı?

Bu Şartı Kabul Edene Erken Emeklilik Tıkla

Yeni Erken Emeklilik 2013, Erken Emekliye Hastane Bedava Tıkla

Yaşa takılanlara düşük maaşla erken emeklilik Tıkla

Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlara Yeni Umut TIKLA

Kadınlara Doğum İzni Ve Erken Emeklilik İmkanı

Teklifin gerekçesinde, kamuoyunda “emeklilikte kademeli geçiş” olarak bilinen hükümlerin Anayasa Mahkemesince iptal edilmesinin ardından çıkarılan yasayla, emeklilik yaşının kademeli olarak yükseldiğine işaret edilerek, “Kademeli geçiş uygulamasıyla 1999′dan önce işe başlayan sigortalıların emekli olacağı yaş, 3 ila 10 yıl arasında uzamıştır” denildi.

Yasa teklifiyle, emekli olmak için gerekli prim ödeme gün sayısını tamamlamakla birlikte mevzuatın öngördüğü yaşı tamamlayamadığı için emekli olamayanların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasının amaçlandığı ifade edildi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. selçuk can dedi ki:

  1999 yasasıyla yaşa takılan mağdurların mağduriyetinin
  Giderileceğine inanıyorum teşekkür ederim.

 2. şahin alp dedi ki:

  bende 7.000 günü doldurdum ama yaşım tutmuyo. ne zaman emekli olabilirim.

 3. tijen mert dedi ki:

  1992 yılında işe girdim 2 çocuk dogurdum ssk olarak çalışmaktayım 20 yılı doldurdum yaşa takılan bir bayan olarak mağdur durumdayım erken emeklilik yasa tasrısı ne zaman çıkacaktır

 4. murat ERKİN dedi ki:

  Bu haberi yeni okudum.Ta 2012’nin haberi.Tam bir yıl geçti üzerinden.Hala gündemde erken emeklilik ama bir sonuç yok.Rabbimiz sabredenlerle beraberdir her zaman.Sabırlı olalım.2014 mart yerel seçimleri bekliyelim.Bir söz vardır:Sabah ola hayrola.Bir bakarsın Sevgili Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN bizzat kendi ağzından Büyük ustalığına yakışır bir şekilde emeklilikte yaşa takılanlara yaş mağdurlarına mazlumlarına müjdeyi verir.Hem sosyal güvenlik bakanı hemde maliye bakanları inşallah Başbakanımızin gayretleriyle mahcup ve mahzun olurlar.Sosyal güvenlik ve maliye bakanları çok büyük vebal altındadır bu konuda.Verilen hak alınterının gasbedilmesi geçiktirilmesidir.İnşallah ramazan ayı vesilesiyle her iki bakanın gönlüne merhamet duygusu yansırda emeklilikde yaşa takılanlara bir çözüm yolu bulurlar.

 5. ismail can dedi ki:

  sevgili basbakanim degerli insan.hayatta 3 lider tanıdım.fatih sultan mehmet han,mustafa kemal atatürk,recep tayyip erdoğan bu 3 lider cağ atlatmış kişiler.sevgili başbakanım bir akp li olarak sizlerden ricam yasa takılan ben gibi magdur insanların sorununa cözüm bulmanızdır.1999 yılında cıkarılmış olan işcinin cebinden hırsızlık yasasını o dönemim beceriksiz koalisyon hükümetinin biz gibi emek çalışanlarının rencide olmasına izin vermeyin.hayalim vardı prim gün sayım tamam 25 yılım dolmuş çocuklarım icin bir gelecek düsüncem vardı.ama şimdi 49 yasını bekleyecegim sucumuz ne beceriksiz bir hükümetin cebimizden calacagı emek hırsızlıgı ile magdur olmus insanlarız.sayın başbakanım ALLAH korkusu olan insansınız hadisi seirfimizde bile var çalışanın alın teri kurumadan hakkını veriniz diye sevgili peygamberimiz (s.a.v) buyurmuşlar.bizim alın terimiz kurumayı bırakın terimiz kalmadı akıtacak taakitimiz kalmadı.lütfen sizden ricam bu yasayı muhalefet partisinin malzeme yapmasına izin vermeyin siz yasayı cıkartın siz kazanın….bu durumu cözeceginize güveniyor ALLAH yar ve yardımcımız olsun diyorum sevgiler saygılar sayın başbakanım.durmak yok yola devam hedef 2053…….

 6. sevda özgür dedi ki:

  erken emeklilik öğretmenleri kapsıyor mu

 7. sevda özgür dedi ki:

  Yaşa takılan erken emeklilik öğretmenleri kapsıyormu. 21. yılımı çalışıyorum. 1967 doğumlu ve memuriyete 1992 de başladım

 8. engin kozak dedi ki:

  başbakan,geçen sene sigorta başladı..beni ne zaman emekli edersin?oyum sana fallah pillah..yaşa başbakan..

 9. ilhan suna dedi ki:

  eger yaş ile bir calıma yapmazsanız benden oy istemiye gelmeyin 3 cocuk yap diyorsun asgari ücretten haberin varmı

 10. gkarapaça dedi ki:

  sayın başbabakanım çok büyük alah yolunda insan fakat çok büyük fabrikada 15 senedir çalişıyom asgariyi ücreti bazen alamıyrum ayda ücretsiz 3 ve 4 gün çikarıyorlar. insan hakkını yiyiyolar benim 2 çocuk okutuyom fakat evde hep ezik oturuyorum. neden çünkü oglum ünüversiteyi kazandı gonderemedim. kendimi hep ona karşı rahatsız hiediyorum. yaşim 45 25 yıl sigortam doldu. ben artık senin ustslık döneminde emeklilik hakkımı istiyom sosyal yardım yapıyorsunuz insanlar çalişmıyor bu parayı asgari ücrete yansıtsanız insanlara güç gelir para kazanıyom diye bunlar sosyal yardım aldıkça bagımlı oluyorlar ve çalşmıyorlar. faruk bey diyorki ssk da para yok çallışmayanlara böyle yardım ederseniz ssk boş olur saygılarımı sunarım sana güveniyorum büyük lider.

 11. selahattin özçelik dedi ki:

  sayın bakanım hayırlı haberlerinizi bekliyoruz. primlerim ve senelerim dolduğu halde yaşa takıldığımdan dolayı emekli olamıyoruz.

 12. veysel mıh dedi ki:

  sayın çalışma bakanım bende 1986 dan beri çalışıyorum yaşı bekliyorum lütfen şu yasayı çıkarın artık saygılar

 13. Nilgun Sarı dedi ki:

  Merhaba 01.02.1996 yılından beri aralıksız çalışıyorum. 6000 iş günüm var evliyim ve 2 çocuğum 2. çocuğum 2.5 aylık onu bırakıp işe gideeceğim erken emeklilik inşallah olur.Prim günümü tamamladım 36 yaşındayım emeklilik için 52 yaşına kadar beklemem gerekecek bu Allahtan revamı..Umarım erken emeklilik yasası çıkar..Çocuklarımla evde olmak istiyorum artık …

 14. sadık oral dedi ki:

  8 eylül 1999 tarihi öncesi sgk lı olanlar eski sisteme göre emekli olmalıdır verilmiş haklar geri alındı bu yanlış,yasa çıktığı tarihten sonrasını kapsar meclistekilerin bu yanlışı düzeltmesi lazım hak hukuk adalet varsa adalat ve kalkınma partısı bu yanlışı düzeltmelidir binlerce insan bunu bekliyor çünkü adalet ve kalkınma partisi isminiz ,bunu mualefet deil siz çözeceksiniz tek başına ordasınız halk bunu inanın sizden bekliyor çalışma bakanımız bu konuya kulak verir inşallah allaha emenet olun.

 15. subutay yılmaz dedi ki:

  slm ben 1967 doğumluyum 1985 te sigortalı olurken bir sözleşme imzaladım ve uydum devletiminde sözleşmeye uyması lazım benim günahım ne pirimim tamam neden 49 yaşımı bekliyeyim inşallah yetkililer mağdur olduğumuzu görürler.

 16. ismet aydemir dedi ki:

  ben 0606 1986 tarihinde ssk gırısım var pirim gön sayım 6570 oldu hizmet surem doldu ne zaman emeklı ola bılırım

 17. Selamaünaleyküm sayın.Başbakanım ve değerli vekilerine sesleniyorum bende AKP üyesiyim 1981 de iş hayatına başladım yaş 46 1966 doğumluyum bende diğer arkadaşlar gibi yaşa takıldım vallahide billahide artık çalışmaktan yoruldum tahakatim kalmadı bir babam var emekli gerçi ev babamın üzerine ama malesef yanında şu an misafir gibi hissediyorum kendimi diyeceksinizki bekarmsıon hala bekarım ve evlenemedim geçim sıkıntısından sizlerden ricam elinizi vicdanınıza koyun ve kendinizi bilerin yerine koyon ve düşünün siz bizim yerimizde olsanınz ne yapardınız ALLAH herkesin yardımcısı olsun.

 18. mahmut dedi ki:

  sayın vekiller yasayı destekleyin ki bizlerde gülelim ve maduriyetimiz giderilsin gelen hükümtet vuruyor çalışan lara sizde vurmayın ki halk sizi sevsin baştacı etsin saygılarımla

 19. irfan darıcı dedi ki:

  sayın çok kıymatlı vekillerim.siz 2 dönemde emekliyi b,r celsede çıkarırken.ben hak ettiğim halde emekli olamıyorum.10 sene daha çalışacam bizi avrupa ile bir tutuyosunuz avrupanın yaşam koşulları il4e bizim koşullarımız arasındaki farkı kim kapatacak soruyorum size.2 senedir iş bulamıyorum umuduımda kesildi artık zaten çalışıp parayıda almak bir dert tüğm yasalariş verenden tarafı zorunlu eğitimi çıkartıyosunuız insan çocuğuna alacak ekmek bulamıyor malesef.kadınlara şliddet hep yokluktan geliyoır bir insanın işi gücü olsa neden ailesine şiddet uyglasın
  sayın çok kıymatlı ve muhterem büyüklerim emeklilik yasasını çıkarın oylar akp ye.ç44 yaşındayım kimse iş vermiyor

 20. nazmi altınel dedi ki:

  06.01.1968.dogumluyum.işe giriş.ssk..04.04.1983..pirim hün sayısı.8277.nezan.emekli olurum.

 21. fatma meydan dedi ki:

  20 yıldır kamu kurumunda çalışmaktayım 1972 doğumluyum 1992 işe giriş tarihim bu yeni emeklilik yasasından ne kadar yararlanmaktayım ? Yeni emeklilik yasası inşallah hemen cıkar.CHP millet vekilleri bu konuda bize yardım ederse cok sevinirim.
  İlginize cok tesekkur ederim…

 22. muhteremadıgüzel dedi ki:

  Sayın millet vekilime bu yaraya parmak bastığı için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.Bizim uğradığımız haksızlığa inşaallah önder olup düzeltirler.Ben 1968 doğumluyum günüm 25 senem doldu fakat 5 sene daha beklemem gerekiyor.Nerede bu adalet vekillerim bu kanunu çıkarttırırsa Allah razı olsun.CHP millet vekilime teşekkür ederim.

 23. haluk dedi ki:

  ben 1969 dogumluyum 1984 yılında sigortalı oldum halla çalışıyorum. mezarda emeklilik dedikleri bu olsa gerek.biz kimseden ekstıra birşey istemiyoruz sadece hakkımız olan emekli ye çıkmak istiyoruz kendilerine kıyak emeklilik anında geçiyor.

 24. biber dedi ki:

  evet sayım vekillerim erken emeklilik yasasını cıkarın lütfen eşim 1969 dogumlu 1984 ilk işe girişi 9000 gün oldu pirimi var.daha yaşa göre 6 yıl çalışacak yazık degilmi? bize çıkarın yasayı emeklı olsun alınan haklarımızı geri verinn

 25. osman dedi ki:

  Sayın vekilimiz izzet beye teşekür ediyorum bizlerin maduriyetini anlayıp bizlerin mecliste hakımızı savınıp böyle bir girişimde bulundugu için. ben bu harketi sayın çalışma bakanımızdan bekliyodum bizlerin elinden zorki gazp edlerek alınan hakımızın geri iade edlmesini bizleri düşünüp hakımızı savunan her vekilimize şimdiden teşekür edrim saygılarımla

 26. ömer dedi ki:

  Emeklisi dolupda kamuda veya özel sektörde çalışan kişileri devlet hemen emekli etmelidir ki issiz olan binlerce genç…. emekli olan bu kişilerin yerine girsin iş bulabilsin diyorum…Ayrıca pirim gününü ve yılını dolduran yaşını bekleyen kişilerede emeklilik hakkı verilmelidir.benim gibi yaşa takılıp bekleyen milyona yakın insan büyüklerimizden müjdeli haberlerinizi bekliyoruz bu bize yapılan haksızlıgın giderilmesini yüce meclisimizden bekliyoruz…teşekkürler

 27. metin uyar dedi ki:

  mahkemenin kararını adil bulmayan adalet ve kalkınma partisi neden adaletsizlik yapıyor anlamadık neden bizlerin sorunlarına adaletli yaklaşmıyor. biz bu memleketin insanları ve çalışanları vergi verenleri pirim ödeyenleri değilmiyiz….? neden hak ettiğimiz hakları elimizden alıyorlar sadece istediğimiz kazanılmış haklarımızın geri verilmesi… çok şey mi istiyoruzz..benim gibi yaşa takılıp binlerce insan madur geregini yapılmasını yüce meclisten ve bakanlıktan bekliyoruz…

 28. yalçın dedi ki:

  evet sayın vekiller.birazda sizleri oraya gönderen halkın sesine kulak verin.kendi hakkınızdaki bütün olumlu şeylere evet diyorsanız halkınızın sesine de evet deyin.çünkü verilen hak geri alınmaz.yassa ne zaman çıktı ise ondan sonrayı kaplar.daha önce hak edilmiş hakkımızı elimizden almayın.bu yasayıda hemen ele almanız sizin açınızdan çok iyi olur.saygılar

 29. hasan sapasağlam dedi ki:

  yapmayın etmeyin vekiller çoluk çocugumuza rezil olduk. hiç allah korkunuz yokmu ya oy verdik yemeyin bizi milleti emekli edin artık kimse işe almıyro yaş geçmiş diye ne yiyecek coluk cocuk ahirette beladasınız vesselam

 30. osman dedi ki:

  SAYIN ANKARA MİLET VEKİLERİNE SESLENİYORUM ARTIK UYANIN BİRŞEYLER YAPIN BİZİM HAKLI OLAN HAKIMIZI SAVININ YADA BİZDEN BİRDAHA OY BEKLEMEYİN KANDİÇIKARLARINIZI GÖZETLEDİĞİNİZ KADAR BİZLERİDE DÜŞÜNÜN UNUTMAYIN Kİ BİZLERİNDE ÇOLUK ÇOCUĞUMUZ VAR HAKETMİŞ OLDUĞUMUZ EMEKLİLİĞİMİZİ İSTİYORUZ………

 31. ahmet diyor ki: dedi ki:

  sayın milletvekillerimiz 01 02 1968 dogumlu bir vatandaşım 01 01 1980 yılında sskalı oldum 05 04 1980 yılında yaşımıküçük yazılmadan dolayı dilekce verdim mahkeme kararıyla yşımı 01 02 1963 olarak karar verildi ve buna göre askere gittim veaskerligimi yaptım ve tekrar sskaya devam ettim ve sska şartlarına göre 46 yaşıve 5075 işgününü fazlasıyla doldurdum sskaya emeklilik için baş vurduysam sen 1968 dogum tarihine göre emekli olursunsska müdürü öyle söyledi ve bende 15 yaşındaki çocugu askere nasıl alırlarda bu nasıl olur dediysem bize gelen yasa böyle dedi benim gibi nekadar yaş magduru var bu yaş magdurlarının hakını kim ödeycek bu magdurlara hiçmi yasa çıkmayacakmı sayın milletvekillerimizcevabınızı bekleriz

 32. cem dedi ki:

  hazırlanan bu teklif meclisde görüşüldümü görüşülmedimi sonuc ne bilen varsa litfen yazsın buraya arkadaşalr tşkler

 33. aşkın dedi ki:

  sayın başbakanım,sayın bakanlarım ve degerli millet vekillerim.. bizler tc vatandaşı olarak çalışma şartlarımız ve koşullarımız ortada.emeklilik yasasındaki yapacağınız değişiklik,yüzlerce genç iş bekleyen kardeşlerimize umut olucak.ekmek kapısı olucaktır.vatandaş olarak eski sistemdeki gibi devletine çalışarak 5450 prim günü ödemiş,yaştan dolayı emekli olamayan kardeşlerimizi emekli edecek yasayı çıkartırsanız,onlarca insan refaha çıkarken,milyonlarca gençimize iş bulma imkanı doğacak.gelin birlik ve beraberlik içinde bu yasayı onaylayıp çıkartın..!milyonlarca insanın hayır dualarını alın.

 34. mesut sal dedi ki:

  ben 1986 tarihinde sigortalı oldum ben 1968 doğumluyum eski ssk kanuna göre birkaç ay sonra emekliydim ancak yaş konusu çıkınca daha beş sene daha çalışmak zorundayım. Geçen akşam hüseyin çelik beyin cumhur başkanımızın seçilmesi ile konuşmasını dinledim orada cumhur başkanın seçilme şartlarının seçildiği dönem kanunun geçerliolduğunu söylüyordu yani 7 yıl oduğunu söylüyordu ve sonradan çıkan beş artı beş konusunun bundan sonra seçilecek cumhur başkanını kapsayacağını söyledi madem öyle ise ben ve benim gibi 1986 senesi ve öncesi ssklı olan bu ülke vatandaşları için o günün kanunları geçerli olmuyor elimizle oy verdiğimiz siyasetçilerimize sormak istiyorum

 35. eyyup dedi ki:

  sayın devlet büyüklerimiz ben 1990 sigorta oldum. ama biz calışanlara haksızlık yapıldı. emeklik yaşı pirim artış gösterdi bu maduretimizin giderilmesini siz buyuklerimizden rica ediyoruz 1 milyona yakın insan siz büyüklerimizden müjdeli haberlerinizi bekliyoruz bu bize yapılan haksızlıgın giderilmesi için rica ediyoruz tşk…

 36. nurol demirtaş dedi ki:

  ben 1969 doğumlu 1983 sigorta girişim var 29 sene çalışmışlığım var ve 7800 gün pirimim var ben hayatımı çalışmakla geçirmişim benim günahım nedir daha 5 senem var şu şartlarda hangi iş veren iş gücü azalmış insanı çalıştırır evde oturarakmı emekliliğini beklesin ne yiyecek ne içecek önce insan hakkı mevcut yeni yasa yaş engelini kaldırması lazım türkiyede binlerce lise üniversite mezunu işsiz onların önü açılsın ve emeklilerede geçinecek kadar maaş bağlansınki ikinci bir işte çalışmasınlar işsizlik azalsın

 37. mahmut özgümüş dedi ki:

  sayın başbakanum bir asgeri ücretli olrak 4 çocukla geçinmeye çalışan halkınızdan biriyim 3 çocuğumu okutmaktayımm geçim sıkıntısı nedeniyle sağlık durumumu kaybettim. aldığım asgari ücret net elime geçen 740 tl bu parayla sağlık eğitim gıda giyimm taşıt
  sosyal aktivite bunların hepsini bu parayla nasıl yaşayacağımı bana bi formül yazarmısınız özellikle et yüzü görmeyen bizler ve bizim oraya gönderdiğimiz vekillerimiz meğer bizden daha açlarmışşşş.onlarada bir formül buldunuz %100 zamm bizim gibi asgari ücretlilere ne gibi formülünüz varsa açıklarmısınızz. rahmetli Erbakan ruhu şadd olsun en azından halkını düşünen bir lider olarak gördüğümüz ve sizinde hocanız olan Erbakan kadar en azından alt kademeyi düşünmeniz için peygamber aşkına bu halk paylaşmayı seven Allah inancı olan bizler ne yapmalıyız. saygılarr

 38. hasan hüseyin mutlu dedi ki:

  sayın başbakanım ve degerli millet vekilleri ben 1984 yılından ssk lıyım prim günümü doldurdum bana altı yıl daha bekliyorum elinizivijdanınıza koyun biraz düşünün bu insanlarneden bu kadar bekliyor diye kendinize gelince bir günde yasa çıkarıyorsunuz bu kadar bekleyen millete neden yasa çıkarmıyorsunuz iki dönem millet vekilliği yapınca emekli oluyorsunuz sizler bunu hak etmiyorsunuz halkın vermiş olduğu iradeyile halkı eziyorsunuz yazıklar olsun sizlere…

 39. zeki karaca dedi ki:

  sayın bakanım o kadar insan sizlerın agzından cıkacak ıkı kelımeye bakıyo hepımız turk vatandasıyız hakkı olan ve bu mıllete hızmet etmıs ınsanların haklarını neden ellerınden almak ıstıyonuz zam dedıler mıllet vekıllerı maasları 20 ılyar oldu o kadar ac kalan ınanı dusunmuyo mu bu devlet nerde yetkılıler nerde hukumet insanlar artık yasamaktan bıktı neden belırlı kısıler luks ıcınde yasayacak lutfen halkın sesını duyun artık titreyın ve kendınıze donun….

 40. ali dedi ki:

  mrb ben asgari ücret ile çalışan gencim
  yaşım26 halen 5 yıldır babamın ssk emekliliği için aylık askerlik parası ile birlikte 400 tl yatırıyorum 4 nüfusabakıyorum ve evlenmek brikim yapmak isyorum ama yapamıyorum babam 1986 beri sigortalı biraz boşlugu var lütfen erken emeklilik sayın bakanım lütfen

 41. Yahya ÇİL dedi ki:

  ben 1966 doğumluyum işe giriş 01.06.1985 ve 8848 gün pirimi de doldurdum askerlik borçlanması hariç malesef yaşa takıldım işe girişim mayıs ayında olsa 1 yıl daha erken emekli olmam söz konusu yetkililerin bir an önce bu konuda çalışma başlatması dileğiyle

 42. atila selvi dedi ki:

  EY AKP HUKUMETI VE MUHALEFET PARTILER NASIL KONU SIZLERIN MAAŞI VE EMEKLILIGI SÖZ KONUSU OLUNCA HEPINIZ BIR ARAYA GELDINIZ BIR GECEDE BIRDEN YASAYI CIKARDINIZ BIZIM EMEKLILIK HAKKIMIZI ELIMIZDEN ALIP İŞ BULAMAZ AC SUSUZ SOGUK EVLERDE KALMAMIZ HAKMI

 43. Herkese saygılar, sevgiler, nice yeni ve uğurlu bolca şanslı bir 2012 temenni ediyorum.Şimdi gelelim konumuza emeklilik yukarıda’ki yorumlara tamamıyla katılıyorum evet hepimizin derdi inşallah umarım yasayı çıkarır yürürlüğe korlarda hepimiz ve en çok yeni işe girecek olan işsiz kardeşlerimize bir umut kapısı inşallah açılmış olur umarım.UMARIM’Kİ İNŞALLAH yetkililer bu satırlarımdaki yorumumu okur belkide hayatın gerçeklerinin farkına bi nebze olsun varırlar.SAYGILARIMI OKUYAN HERKESE SUNARIM…!

 44. salih bayrakcan dedi ki:

  kim bu emeklilik yasa çalışmalarında çalışma yapıyorsa ALLAH razı olsun bizim suçumuz ne zamanında 35 40 yaşlarında kişileri emekli yapmışlar yasa ne demiş 25 yılı doldur 5250 günü tamamla emekli olabilirsin denilmiş bizler gibi binlerce kişi bu yasanın çıkmasını bekliyor

 45. zeki turan dedi ki:

  1984 yılında sigortalı oldum 1965 doğumluyum 1984 ten 2011 hala çalışmaktayım bizim başımızdaki insanlar birtürlü elleri bizim cebimizden çıkmıyor açıkça bu mhırsızlıktır çünkü 25 yılda emekli olmam geregirken 29. yılımda emekli oluyorum bu nasıl bi adalettir ki,başımızdakilerin maaşları %200 zam alırken biz ise %1 ve 2 çok görüyorlar.ha vermesenizde olur biz zaten açız

 46. NEVZAT GÜNEY dedi ki:

  EGER BUNU SAYIN MİLET VEKİLLERİ VE SAYIN BAKANLARIMIZ BU EMEKLİLİK YASASINI YAPARLARSA GERCEK TEN ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN AMA BUNU BİZİ BİRAZCIK DA OLSA DÜŞÜNSÜNLER. GERCEKTEN YAŞ FAZLA HAYALLERİMİZİ SUYA DÜŞÜRMEYİN AKLINIZA GELELİM YANİ BU TEKLİFİ CHP DÜŞÜNÜYODA SİZİN HİÇ AKLINIZA GELMEDİMİ BEN AKPLİYİM AMA YANİ BU NU CHP BIRAKMAYIN SİZ YAPIN BUNUDA HALK BİLİYO İKDİDAR YAPARSA YAPAR BİR DAHAKİ SECİME BIRAKMAYIN CHP BUNU KULLANMASIN.

 47. mehmet yıldız dedi ki:

  01.01.1967 doğum 01.10.1981dessk gün 1950 gün bakur giriş 01.01.1990 helen devam ediyorum.not.13 yılda muhtarlık yapıyorum.ne zaman emekli olurum .bilği verirseniz sevinirim.

 48. yusuf aytekin dedi ki:

  ben 1985 ağustosunda işe başladım işe başlarkende sigota kurumuyla bi anlaşma yaptık o anlaşma derdiki sen 25 sene çalış gününü doldur bende seni emekli yapayım ben o anlaşmaya sadık kaldım sıra sende ssk
  3 aylık farkla 48 yaşı kaybettim şimdi 49 da emekli ol diyorsun
  tek taraflı anlaşma bozulmaz. hiç olmassa ay farkını kaldırında bir sene öne çekilsin

 49. emin önder dedi ki:

  sayın çalışma bakanımız bukonuyu gündemine alırsa seviniriz sayın bakanım sizden müjdli haber bekleriz

 50. yakup güney dedi ki:

  selam ben 1968 doğumluyum 1987 yılında sgk da işe başladım ve 1997 yılına kadar çalıştım ve 1997 yılında kamuya başladım ve askerlik ve SGK yı birleştirdim bunun sonucunda mütesebbim tamamlandı bu durumda erken emekli hakkım olurmu birleştirdiğim yıllarım kamuda çalışmam sayılırmı selamlar

 51. murat macit dedi ki:

  Şike yasasını istediklerinde hükümet ve mualefet tek yumruk olup yasa tasarısını meclisten geçirebiliyor ama turkiyede keske bir emekli olabilsem diyen daha doğrusu demek zorunda kalan milletimizin halinden anlamaları için onların yaşadıklarını azda olsa yaşamak gerekiyor.yasa tasarısının kabul edilmesini istiyoruz çünkü çalıştığımız özel şirket ve şirket yönetici ve sahipleri gözümüzün içine bakıyor aceba ne zaman işten ayrılacak diye.yıllardır verdiğimiz emeği hiçe saymayan bazı patronların vicdanları sayesinde çalıştığımız işimiz bazılarına külfet gibi görünmeye başladı yorumu ve kararı siz devlet büyüklerine kelmış

 52. tulın dedi ki:

  sayin site yoneticisi,bizim yorumlarimizi sayin vekiller okuyor mu? ya da iletiliyor mu? cunku okumus olsalar di, yasa gorusulurken vicdanlari devreye girebilir belki…hayir diyemezler insallah..sayin vekiller,iyi calismalar…

 53. tulın dedi ki:

  akp hukumeti yasalari cikarirken,onemli bir nokta,gelir getirecek olan yasa jet hiziyla cikiyor,hakkimiz oldugu halde emeklilik yasasi hala komisyonda bekliyor,cunku gider olucak kasadan…ama vergileri senelerce verdik biz,bunu neden dusunmuyorsunuz? sayin vekiller iyi calismalar..

 54. tulın dedi ki:

  akp isterse olur,gariban izzet bey sadece iyi niyetle teklif verdi yasayi,,ahhhhh akp ahhhh,kabul etmesseniz,nasil vicdan bunlarin ki diye cok sasarim…

 55. saim şahin dedi ki:

  4 4 1989 işe giriş tarihim benim şu anda 4165 işgünüm var nezaman emekli
  ola bilirim

 56. sadıkdirek dedi ki:

  sayın vekilim izzet beye teşekkürler inşallah sayın başbakanımızda sesimizi duyarda aspedilen hakkımızı geri alırız

 57. Ahmet dedi ki:

  1986 sigorta girişim vardır.1990’a kadar ssk 1992’den 2010’a kadar bağkurum vardır.ben 1969’luyum.emekli olamıyorum yanlız 1986 sigortası olan bir kişi oda 5500den amakli oluyo.Ben daha 6 yıl bekleyeceğim emekli olmak için oysa günümü ve senemi doldurdum.Şimdi iş yerimi kapattım işsizim mesleğim olmadığı için gittiğim yerlerde bazıları yaşlısın diyor ve işe almıyor.öbür tarraftanda emekli olamıyorum.Bunun neresinde adalet ? ilk okul mezunu olduğumdan dolayı kimsede iş vermiyor.ben 6 yıl daha bekleyip ne yiyeceğim ?

 58. cafer dedi ki:

  sayın vekilim izzet beye çok teşekür ederim bizim gibi yaş haddinden mağdur olduğumuzu bildiğinden yasa teklifi vermiş onu çok çok teşekür ederim öbür vekillerde bu yasayı desteklerselerde çok iyi olur saygılarımla

 59. YASEMİN dedi ki:

  İzzet Bey’e çok teşekkür ederim. Zaten fiilen 23 senedir çalışıyorum. Yılımı primimi doldurmama rağmen 9 yıl daha çalışmak zorundayım. Bir bayan olarak, bayanların evdede çalıştıklarını göz önünde bulundurarak emeklilik şartlarında biraz daha iyileştirme yapılması gerektiği kanaatindeyim.

 60. doğan özbay dedi ki:

  bu yasaya çıkınca çok mutlu olacak insan var

 61. doğan özbay dedi ki:

  bu yasa çıkarsa işsiz kişilere iş imkanı sağlanacak milletvekilleri bizim bu yazdığımız yazıları okuyup bizim için bişeyler yapsalar çok iyi olacak selamlar

 62. İBRAHİM dedi ki:

  Ya artık duyun sesimizi biz bir an önce emekli olmak istiyoruz.bu güne kadar sıkıntı sitres çektik bir an önce verdiğiniz veya vereceğiniz acıçık emekli maaşınada razıyız yeter artık elimizden alınan hakkımızı verin

 63. ali dedi ki:

  izzet çetin beye teşekkür ederim bir izmit.te yaşayan olarak.bizim m.vekilimizdir

 64. ali dedi ki:

  selam.ben 1985.sigortalıyım.8000iş gümüm var bende yararlanırmıyım yasadan yaşım 43

 65. ayhan yaşar dedi ki:

  izzet beye cok tesekur ederim işaalah bizim maduruyetimizi haleder iyi işsizlik ortadan biraz olsun kalkar iyi calısmalar izzet bey yasasın

 66. AHMET ÇELİKÖRS.. dedi ki:

  ilk önce teklifi veren millet vekilimize teşekkür eder.inşallah yanlış hesaplardan geri dönünürkü gençlerimize iş imkanı sağlanır.iyi günler iyi çalışmalar….

 67. nevzat yüksel dedi ki:

  benım 86 başlangıcım var ama 87 gozukuyor askerlıgı harıc 5000 iş gunum var nezaman emeklı olabılırım ayrıca chp mıllet vekılınede teşekkur ederım saygılarımla

 68. Yahya ÇİL dedi ki:

  Sayın İzzet ÇETİN Beye çok teşekkür ederim. Kanun teklifinin biran önce görüşülmesini umuyorum

 69. nevzat dedi ki:

  ne müjdesi ancak akp kabul ederse olur yoksa boş sağlıktan bile yararlanamıyoruz prim ve sene tamam ama sağlığa para ödüyoruz hakım haram olsun bu dünyanın öbür lmalıyız…..dünyasıda vardır arkadaşlar birlik olalım

 70. yüksel saraç dedi ki:

  abi boşuna heveslenmeyin görüyorum ki herkes hevesleniyor hiiiiç boşuna hayal kurmayalım akp buna izin vermez saygılarımla

 71. hafize dedi ki:

  Sayın İzzet ÇETİN Beye çok teşekkür ederim. Kanun teklifinin biran önce görüşülmesini umuyorum.

 72. mehmet dedi ki:

  CHP duy sesımızı bu yasa onaylanırsa ışsizlikde azalır buyuk oranda ben ozel sırkedde calısmakdayım yasım 37 kac yıl daha calısabılırım bunu devletın dusunmesı gerıkıyor kamuda calısmmıs olsam onemlı deyıl 65 de olur 70 de olur tek umudumuz CHP.

 73. mehmet dedi ki:

  chp ayda yılda guzel bır sey ypdı eğer bu yasa cıkarsa oyumu soz chpce atacam

 74. nagihan alışık dedi ki:

  1971 dogumlu 1985 girişli ssklıyım yaşıtlarım 23 nisan kutlarken ben 6 kalkıp işe gidiyordum anlayan anlasın şimdi yaşıma yakışmayan hastalıklarla mücadele ediyorum hakkımı istiyorum ………..

 75. murat dedi ki:

  iki bilinmeyenli denklem var!
  1: neden 6 ay için de müracaat etmek gerekiyor? örnek;yasa çıkarsa 9000 gün hizmetimi doldurmama yaklaşık 7 yıl kalıyor. yaşımı doldurmamada 19 yıl kalıyor her ne kadar 1999 dan önce çalışmaya başlamamam ramen ben 6 ay ibaresinden dolayı müracaat edemeyecekmiyim?
  2:bu kanunun gerçekleşme ihtimali nedir?
  her ne kadar zor görülsede; hiç hizmeti olmayanlar yıllar sonra buğday,arpa,pancar vs.sattım deyip yada yada yurdışında çalıştım deyip vb. sebeplerle 10 yıl yada 15 yıl prim ödeyip bedavadan biraz pahalı emekli olup 9000 gün hizmeti olan ve çalışmaya başladıkları gün 9000 günden emeki olmayı hak etmesine ramen şaka gibi şafağın geri tepmesi gerçekten çok enterassan ama her şeye ramen bu konuyu gündeme getiren millet vekilimize teşekkür ediyorum.

 76. cevat bay dedi ki:

  1965 doğumlu 16.01.1985 yıl ssk başlangıçı ne zaman emekli olabilirim

 77. süleyman dedi ki:

  keşke 20 yıl hizmetini tamam layanlarda bir sefere mahsuz emekli edil sede gençlerin önü açılsa.

 78. süleyman dedi ki:

  sayın vekilim allah razı olsun çalışanları düşündügünüz için

 79. doğan özbay dedi ki:

  bu yasa tasarısının bir an önce kabul edilmesini istiyorum. bu yaşa takılan çok kişi var.

 80. kadir yavuz dedi ki:

  çalıyı dolanmayın kazanılmış hakkımı verın gerisi teerruat

  sevgıyle kalın

 81. cengiz aydın dedi ki:

  9600 gün prim ödedim . yeter artık diyorum yaşa takıldım .meclis bunu görmeli bekleyen çook kişi var.9600 az değil daha da yıllarca çalışacağızzzz. lütfen insaf.

 82. Ömer Koç dedi ki:

  1968 doğumluyum. 1984 yılında işe başladım. Primim 9000 ne zaman emekli olurum ?

 83. admin dedi ki:

  Bu konuda galiba haklısınız Teşekkür ederim. Bu tavsiyenizi değerlendireceğim.

 84. hakkaniyet dedi ki:

  birde site için iki lafım var yeni yorumların üstte eski yorumları altta olması gerekiyor diye düşünüyorum iyi akşamlar…

 85. hakkaniyet dedi ki:

  birde olurmu olmazmı diye yorumları doğru bulmuyorum isteyeceksiniz olması gerek diyeceksiniz inşallah maşallah dersek kimse birşey yapmaz umurundada olmaz memlekette en büyük sorun hiçbirşey talep etmiyoruz istemiyoruz hep birileri birşey yapsın diye bekliyoruz ondan sonrada oturup ağlıyoruz birbirimize dert yanıyoruz hakkınız olanı her zaman her yerde isteyin minnet etmeyin haksızlık varsa doğru olanda diretin

 86. hakkaniyet dedi ki:

  ben yaşı uzatan yasayı çıkaranlara şunu sormak istiyorum,ülkemizde özel sektörde sigortalı iş bulup 40 yıl çalışmak mümkünmü bunu idrak edebiliyorlarmı kamu zaten girdinmi ölene kadar çalış ama özel sektör ne olacak bunu hiçmi düşünmüyorlar iş garantisi yok ben emekliliği 65 yaşına çıkardım böyle saçma sapan kanun olurmu yasa olurmu ülkemizin geçeklerini göremiyorlarmı özel sektörde çalışanlarda bu ülkenin vatandaşı 40 yaşında işini kaybeden nerde çalışacak kim çalıştıracak düşünmedilermi hiç

 87. emine dedi ki:

  habere çok sevindim inş.güzel sonuçlanır 1992 ssk başlangıcım 5700 gün primim var bende yararlanabilirim heralde yoksa 49 yaşı belleyeceğim
  15 yıl fazla beklemek istemiyorum.inş.elimizden alınan haklarımızı geri verirler.

 88. hakkaniyet dedi ki:

  çok yerinde bir teklif ülkemizde çalışanlar emeklilerin maaşını ödeyemiyorsa istihdam yaratılsın sigortasız işçi çalıştıran yerlere baskın yapılsın vergi levhasız fiş fatura kesmeyen kafasına göre vergi ödeyen mükelleflere baskın yapılsın devlete zamanında ödenmeyen vergiler ve cezalar toplatılsın sadece kayıt altında olan vatandaşların zamanında vergisini cezasını ödeyen vatandaşının sırtından memeleket yönetilmesin istihdam yaratılsın genç nüfusumuz var deyip övünmesinler boş gezen hiçkimseden fayda gelmez yarın genç nüfüsun azaldığında çalıştıracak insan gücünüz olmayacak yasaları geriye dönük işletmesinler tıpkı iğdam edilen birinin iğdam kalktıktan sonra geri getirilemeyeceği gibi

 89. sedat dedi ki:

  bu konuya hükümetinde sıcak baktığını duydum

 90. Mustafa Candar dedi ki:

  Keşke teklif KP’den gelseydi o zaman heyecanlandırırdı. Şimdi sadece tekliften öteye geçmeyeceğini düşünüyorum :((

 91. EŞREFNAİL ONAY dedi ki:

  haber cok güzelde bu hükümetin kaldıracak elleri cok,olduğundan yasanın cıkacağını umut etmiyorum işalah seviniriz.

 92. galip şefik dedi ki:

  selam benim işe giriş tarihim 1988 piıim gün sayım ise 6.800 işten ayrılma tarıhim ise 20ll yılının 3 ayıdır.emekli oldum ama maaş alamıyorum.bu nasıl bır devlet anlayamadım maaş almak icin 202l yılını beklemem gerekiyormuş.yasım 43 oldugundan ise girmekte zorlanıyorum.emekli maaşi alana kadar bizde TAŞ VE TORAKLA KARNIIMIZI doyuraliım barı yapacak bır şeyım yo cunku yaşi beklersek bu emeklilk paramı partı yonetimlerıne hibe edecem.katil olmak elde degil be kardeşler

 93. oya dedi ki:

  Ön bilgi :Selam az önce yazdığım yorumumda e-mail adresimi yanlış yazmışım (yazım hatası)doğrusu şekilde yolluyorum.

  merhaba,
  Öncelikle İzzet bey’e ben de teşekkür ederim, ancak eğer kabul edilirse ben de bu yasadan yararlanabilecekmiyim tereddütlerim var. Şöyleki; Ben 1 Ekim 1990 da sigortalı olan ve şu an 7060 iş gününü tamamlamış 1969 doğumlu bir bayanım. Halen sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum. Yasada yer alan 7200 iş günü, yasa kabul edildiği tarihte mi geçerli olacak yada kabul edildikten 6 ay içinde de tamamlanırsa yasadan faydalanılabilinecek mi? Yani bu durumda ben bu yasadan faydalanabilecekmiyim erken emekli olabilmek adına.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. )Teşekkürler…

  Not: Şu anki durumuma göre, 5500 olan pirim günümü 7060 olarak geçmiş ve 20 yılımı tamamlamış bulunmaktayım. Yaş olarak da 4,5 yıl beklemem gerekiyor. (47 yaş)

 94. oya dedi ki:

  merhaba,
  Öncelikle İzzet bey’e ben de teşekkür ederim, ancak eğer kabul edilirse ben de bu yasadan yararlanabilecekmiyim tereddütlerim var. Şöyleki; Ben 1 Ekim 1990 da sigortalı olan ve şu an 7060 iş gününü tamamlamış 1969 doğumlu bir bayanım. Halen sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum. Yasada yer alan 7200 iş günü, yasa kabul edildiği tarihte mi geçerli olacak yada kabul edildikten 6 ay içinde de tamamlanırsa yasadan faydalanılabilinecek mi? Yani bu durumda ben bu yasadan faydalanabilecekmiyim erken emekli olabilmek adına.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. )Teşekkürler…

  Not: Şu anki durumuma göre, 5500 olan pirim günümü 7060 olarak geçmiş ve 20 yılımı tamamlamış bulunmaktayım. Yaş olarak da 4,5 yıl beklemem gerekiyor. (47 yaş)

 95. Ramazan dedi ki:

  Vatandaş hiç pirim ödememiş hemen bir günde emekli oluyor.
  Vatandaş 20 yıl pirim ödemiş pirim gününü tamamlamış ama emekli olamıyor.bu devlet ayakda nasıl durack anlamış değilim.

 96. lemyil dedi ki:

  İzzet bey iyi güzel düşünmüşsünde niçin “altı ay içinde başvurmaları halinde yaralandırılacak.” diyorsunuz. bu ibareyi koymazsanız benim emeklilik süremdede 5 yıl 5 ay gibi bir erken emeklilik doğuyor. büyük ihtimalle bu tasarıyı hazırlayan izzet beyin bir yakını bu şartları yerine getirmiş ki onun emekliliği için veriyordur.

 97. ayla genç dedi ki:

  gerçekten çok güzel bir teklif.Yaşa takılanlar için çok güzel bir haber umarım kabul edilir.

 98. Raif ŞAHAN dedi ki:

  1964 doğumluyum 1988 de sigorta başlangıcım ne zaman emekli olabilirim

 99. arğan çanka dedi ki:

  chp li milletvekili izzet beye teşekkür ederiz..bu yasadan mağdur çok insan var..hakkı yenmiş,hakkı gasp edilmiş..sesimizi duyurmanız bizi çok memnun etti..lütfen peşini brakmayın…

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları