Vergi Affı Başvuru Süresi 1 Ay Uzatıldı

Vergi Affı Başvuru Süresi 1 Ay Uzatıldı
eca-star-reklam

emlak vergisi

Guncelleme: 29.04.2011 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurumlarının alacaklarını kapsayan borç affında başvuru süresinin 1 ay uzatıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde taksicilerle bir araya geldi.  Kamuya olan borçların yapılandırılmasıyla ilgili bir düzenleme yaptıklarını anımsatan Erdoğan, “Vergi ve SGK borçlarıyla alakalı, tahakkukta bir yığılma oldu ciddi miktarda. Bunu bir ay süreyle uzattık ki bu tahakkukun yapılmasına yönelik bir rahatlama meydana gelsin ve bununla ilgili yarın bu yayınlanacak ve süreç başlayacak, bir ay daha uzatılmış oluyor” dedi.

Korsan taksi konusunun takipçisi olduklarını dile getiren Erdoğan, “Valilik olarak, emniyet müdürlüğü olarak bu işin peşini bırakmıyoruz, bırakmayacağız. İnşallah yeni dönemde, tabii burada bu işin yasal düzenlemelerini de çok daha ciddi, çok daha caydırıcı şekilde alacağız. Bunun yasasını çok daha farklı şekilde çıkaracağız. Bu bir hak gasbıdır, buna müsaade edilemez, buna müsaade edemeyiz” diye konuştu

2011 yılında başlayan Vergi ve sigorta prim borçları başta olmak üzere yaklaşık 300 kalemde kamu kurumlarının alacaklarını kapsayan borç affı 1 ay daha uzatıldı. Vergi ve sigorta prim borçları başta olmak üzere yaklaşık 300 kalemde kamu kurumlarının alacaklarını kapsayan tarihin en büyük borç affında başvuru süresi 2 Mayıs’ta doluyor.

Ancak hâlâ vergi daireleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il müdürlüklerinde yoğunluk yaşanıyor. Kamu kurumları hafta sonu da mesai yaparak başvurulara cevap vermeye çalışıyor. Hükümet, bu durumu dikkate alarak başvuru süresini bir ay uzatacak. Böylece son başvuru süresi 2 Haziran’a kadar uzayacak. Başvuruları olumsuz etkilememesi için ertelemeye ilişkin duyuru ise süre bitimine bir ya da iki gün kala yapılacak.

Ancak hükümet, süre uzatımının süren başvuruları olumsuz etkileyeceğini değerlendirerek bu kararı ay sonuna kadar duyurmayacak. Ertelemeye ilişkin duyuru, süre bitimine 1 ya da iki gün kala yapılacak. Yeniden yapılandırmaya ilişkin süre uzatımı, başvurular için geçerli olacak. Taksit ödeme süresi uzamayacak.

Vergi ve SGK primleri başta olmak üzere 300 kalemdeki kamu alacağının faizlerinin silinerek enflasyon oranında yeniden hesaplandığı af başvuruları 2 Mayıs’ta sona erecek. Ancak torba yasa ile Bakanlar Kurulu’na başvuru süresini ve ilk taksit ödeme süresini bir ay uzatma yetkisi verildi. Zaman’ın edindiği bilgiye göre yaşanan yoğunluğu dikkate alan Bakanlar Kurulu, bu yetkiyi başvuru süresi için kullanacak. Ancak ilk taksit ödemesinde süre uzamayacak. Böylece borçlular, 2 Haziran’a kadar başvurabilecek.

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/para.jpg

Yeniden yapılandırma ile prim borcunun aslında indirim yapılmıyor. Ancak birikmiş gecikme zammı ve cezası siliniyor. Bunun yerine, enflasyon oranında faiz hesaplanıyor. Böylelikle birikmiş faizlerin yaklaşık üçte ikisi silinecek. Buna göre 100 bin lira faiz borcu biriken bir işveren, ana paraya ek olarak yaklaşık 30 bin TL ödeyip borucunu kapatabilecek. Borcunu ödemek isteyenler, 36 aya kadar, iki ayda bir ödeme şartıyla vade yapabilecek. Taksitlendirilen alacakların toplamına ise yıllık yüzde 5 faiz uygulanacak. Yapılandırmada taksitlerin zamanında ödenmesi gerekiyor. İkiden fazla taksitin ödenmesi aksatılırsa yapılandırma bozulacak. İsteyenler borçlarını kredi kartı ile de ödeyebilecek.

BİR MİLYON KİŞİ BAŞVURDU, SGK 13,5 MİLYAR LİRA TAHSİL EDECEK
Prim borç yapılandırmasına başvuranların sayısı 1 milyonu aşarken 18 milyar liralık alacak yeniden yapılandırıldı. Faizlerin silinip alacakların enflasyon oranında yapılandırılması ile SGK’nın tahsil edeceği rakam ise 13,5 milyar lira olacak.

Şu an itibarıyla kurumun yaptığı tahsilat da 600 milyon TL’yi buldu. SGK’nın yapılandırma kapsamındaki toplam alacağı ise 50 milyar lira civarında. Prim yapılandırmasında SGK’ya borçlu kişi sayısı 3 milyon 790 bin. Kurum, prim affına başvuruları artırabilmek için çeşitli yollar deniyor. Borçluların hepsine mektup yollandı.

Borç aslı 100 bin lira üzerindeki 22 bin işverene kurum başkanı Emin Zararsız imzası ile mektup gönderildi. Borç aslı 100 bin lira ile bin TL arasındaki 371 bin 281 işveren ile 2 milyon 39 bin esnaf ve tarım Bağ-Kur’luya da il müdürlerinin imzası ile mektup gitti. Mektuplarda borç yapılandırmasının getirdiği avantajlar anlatılıyor. Vatandaşların affa başvurması isteniyor.

Torba yasa taksitlendirme ödemesi için kullanılabilecek kredi kartları  ödeme İçin www.gib.gov.tr  Anlaşmalı Bankalar ve Kredi Kartları

ANLAŞMALI BANKALAR / KARTLAR

Anlaşmalı Banka Geçerli Kartlar İlave Geçerli Kartlar Açıklama
AKBANK Axess, Fish, Wings, Wings Business ve Axess Business kredi kartları İlk ödenecek borcun vade tarihi, işlem tarihinden en fazla 60 gün sonra olan ödemeler kabul edilmektedir.
GARANTİ BANKASI Tüm Garanti VISA ve MasterCard, ING BONUS İlk ödenecek borcun vade ayı, işlem tarihinden en fazla 1 ay sonrası olan ödemeler kabul edilmektedir.
HALKBANK Tüm Halkbank VISA ve MasterCard İlk ödenecek borcun vade tarihi, işlem tarihinden en fazla 60 gün sonra olan ödemeler kabul edilmektedir.
İŞ BANKASI Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard İlk ödenecek borcun vade tarihi, işlem tarihinden en fazla 60 gün sonra olan ödemeler kabul edilmektedir.
YAPI KREDİ Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard İlk ödenecek borcun vade ayı, işlem tarihinden en fazla 1 ay sonrası olan ödemeler kabul edilmektedir.
HSBC Tüm HSBC VISA ve MasterCard İlk ödenecek borcun vade tarihi, işlem tarihinden en fazla 60 gün sonra olan ödemeler kabul edilmektedir.
FİNANSBANK Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard İleri vadeli tüm ödemeler kabul edilmektedir.
VAKIFBANK Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard İlk ödenecek borcun vade tarihi, işlem tarihinden en fazla 200 gün sonra olan ödemeler kabul edilmektedir.
ZİRAAT BANKASI Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard İleri vadeli tüm ödemeler kabul edilmektedir.
DENİZBANK Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard İlk ödenecek borcun vade tarihi, işlem tarihinden en fazla 60 gün sonra olan ödemeler kabul edilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. ayşegül dedi ki:

  ya bu vergi affı hala sürüyomu…

 2. Alper AKPINAR dedi ki:

  İyi oldu bu.

 3. nazmi dedi ki:

  Vergi Mükellefi olup,ancak Kayıt ve Tescilleri Yaptırmayanları Torba yasa ile kurtarın
  11 Aralık 2010 Yazan Turan Dağlıoğlu
  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde görüşülmesi beklenen bazı vergi cezaları ve borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik; yasa tasarısından, geçmiş dönemde vergi ve oda kaydı olupta, Bağkur kaydı bulunmayanları da lütfen unutmayın. Bağ-Kur’a 2008 yılından önceye ait vergi kaydı olup da tescil kaydı olmayan vergi mükellefleri, kaydını yaptırmayan esnaflar için pirim borçları affından yararlanmak için tüm oda başkanlarına büyük sorumluluk düşüyor..Oda ve vergi kaydı olupta Bağ-Kura girmemiş olan üyeleriniz için işbirliği ve dayanışma içine girin. sosyal devlet ilkesi nin verdiği çağdaş ve ferah bir

 4. vural dedi ki:

  vergi affı süresinin uzatılması çok iyi oldu bir de buna 2010 matrah arttırımını ekleyecekler mi onu da eklerlerse daha ii olur

 5. murat dedi ki:

  arkadslar vergi affı suresi kesin uzatıldımı lutfen

 6. ali diyorki dedi ki:

  evet uzamasını istiyoruz bu kısa zamanda yetiştiremedik sıralardan

 7. gani gulec dedi ki:

  yapılan acıklamanın olması gerektıgını dusunuyorum cunku ben bazen bagkur ve sgk bınaların ordan gecerken olaganustu bır sekılde yogunluk oldugunu ve kımse bu sekılde bu sure ıcerısınde ıslerın bıtmeyecegını ve bunun uzatılması gerektıgını dusunuyorum ve gereken oldu
  BASBAKANA SAYGILAR

 8. yusuf eskişehir dedi ki:

  torba yasa 2 ay uzatılmalıdır çünki 19 madde uygulamasının 1,5 ay gibi sonra başlaması ve sistemlerin yeni oturmasından dolayı halen 19 madde uygulamasının %80 bağkurlu bu işten sonuç beklemektedir sistemlerin zorlaşmasından dolayı işler çok ağır sonuçlanmakta ve bağkurlu uzun bir zaman zarfında torbadan faydalanmaktadır bunun yanı sıra banka ile anlaşmanında 1 ay sonra yapılmasından dolayı 1,5 ay sürenin boşa gittiğini ve beklemek zorunda kalındığı bir gerçektir. bu nedenle torba yasanın tüm maddelerinin 2 ay uzatılması temenimizdir.

 9. arzu dost dedi ki:

  dün 3saat kuyruktaydım sistemler çöktü yatıramadım uzamasını arz ederim

 10. arzu dost dedi ki:

  dün 3saat kuyruktaydım tam sıra geldi sistemler çöktü uzmasını arz dileriz

 11. cemal cobanoğlu dedi ki:

  yapılndıramadım yoğunluktan uzamasını istiyoruz surenın

 12. burhan narin dedi ki:

  evett uzasın bır ay daha

 13. reis bozkurt dedi ki:

  vergi afının uzamasını istiyoruz koyruklar çok hep boş dunuyoruz fiş bitiyor uzaması isabet olur tşkrlr

 14. kurban dedi ki:

  kesin olarak haziranın 2sine kadar uzatıldımı

 15. nejat dedi ki:

  yoğunluktan vergilerimizi yatıramadık uzamasını istiyoruz.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları