Van’da tüm KOBİ’lere faizsiz kredi fırsatı

Van’da tüm KOBİ’lere faizsiz kredi fırsatı
eca-star-reklam

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/kobi-kuçuk-ve-orta-bütceli-isletmeler.jpgBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Van ilinde zarar görsün görmesin bütün KOBİ’ler, esnaf ve sanatkarlar için üst limiti 30 bin lira olan bir yıl ödemesiz, 3 yıl vadeli faizsiz bir kredi paketi açtıklarını bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Van’da 6 bin işletme 250 milyon liralık bir kredi hacminden yararlanma imkanı bulmuş olacak” dedi.

Ergün, 8. Hükümetlerarası Genel Kurul toplantısı ve komite toplantılarının açılışının ardından, basın mensuplarının Van’daki depremde zarar gören esnafa yönelik destekler konusundaki sorularını yanıtladı.

Zaman zaman doğal afetlerle ilgili özellikle o bölgede ticari hayatın canlanması ve afetlerden zarar gören esnaf ve sanatkarın, KOBİ’lerin, işletmelerin yeniden kendilerini yeni döneme uyarlayabilmeleri için bazı destek programları hazırladıklarını ifade eden Ergün, Van için de özellikle oradaki tahribatın ağırlığını görerek bir destek programı hazırladıklarını belirtti.

KREDİ FAİZ DESTEĞİ KOSGEB TARAFINDAN KARŞILANACAK

Ergün, “Genel destek programını biraz daha revize ederek, öncelikle Van ilindeki zarar görsün görmesin, herhangi bir yıkıma uğrasın uğramasın, bütün KOBİ’ler için, esnaf ve sanatkar için üst limiti 30 bin lira olan, bir yılı ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli ve faizsiz bir kredi paketi açmış bulunuyoruz. Kredi faiz desteği KOSGEB tarafından karşılanmış olacak” dedi.

Öbür taraftan işyeri zarar gören, malını kaybeden, malı zarar gören ve yeniden işyerini kurmak, canlandırmak için finansmana ihtiyacı olan işletmelere de üst limiti 100 bin lira olan ve yine 1 yılı ödemesiz, 3 yıl vadeli ve faizsiz ikinci bir kredi paketi açtıklarını bildiren Ergün, “Yine bunun da zarar görenler için 30 bin lira üst limiti olan, zarar görsün görmesin Van’daki işletmeleri kapsayacak. Bu ekonomiyi canlandırmak amacıyla, diğeri ise işyeri zarar görenlerin yeniden işyerlerini kurması amacıyla verilen bir kredi” diye konuştu.

5 BİN İŞLETMENİN YARARLANMASI BEKLENİYOR

Bakan Ergün, birinci kredi paketinden 5 bin işletmenin yararlanacağını düşündüklerini ve orada 150 milyon liralık kredi hacminin oluşmuş olacağını, üst limiti 100 bin lira olan ikinci kredi paketindense yaklaşık 1.000 işletmenin yararlanacağını düşündüklerini kaydetti.

Van merkez ve Erciş’te geçen hafta yapmış oldukları gözlemlerde, yaklaşık 1.000 işletmenin zarar gördüğünü ve bu kredi limitinden yararlanmak isteyeceğini tespit ettiklerini dile getiren Ergün, “6 bin işletme 250 milyon liralık bir kredi hacminden yararlanma imkanı bulmuş olacak” dedi.

Kredilerden ne zaman faydalanılacağına ilişkin bir soruya karşılık da Ergün, “Arkadaşlarımız bunun hazırlıklarını hemen yapıyorlar. Hiç gecikmeden hemen bu ay içerisinde mümkün olduğu kadar bankalarla anlaşmalar yapılacak ve aralık ayından itibaren de arkadaşlarımız oradaki esnaf ve sanatkarımız, KOBİ’lerimiz bu imkandan yararlanmaya başlayabilirler” yanıtını verdi.

Cari açıkla ilgili olarak da Ergün, şunları kaydetti:

“Özellikle 2011 yılının 3. çeyreğinde alınan önlemler cari açığın en azından artış hızını yavaşlatan ve bir müddet sonra da cari açıkta azalmaya yol açan sonuçlar doğuracağını söyleyebiliriz. Zaten cari açığın artış hızını yavaşlatma etkilerini şimdiden gördüğümüzü rahatça söyleyebiliriz. 2012 yılında bu tedbirlerin etkilerini daha yakından hissetme imkanımız olacaktır. Ama 2011’in son çeyreği alınan önlemlerin etkilerini hissettirmeye başladı.”

www.hurriyet.com.tr

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları