Van Erçiş’te Depremde Son Durum

Van Erçiş’te Depremde Son Durum
eca-star-reklam

van ercis depremi1999 yılındaki büyük Marmara ve Düzce depremlerinin bir benzeri dün Türkiye’nin doğusunda yaşandı. Merkez üssü Van’ın Erciş ilçesi olan 7,2 büyüklüğündeki deprem 13 ilde hissedildi. Erciş’te aralarında bir öğrenci yurdunun da bulunduğu 100′den fazla bina yıkıldı. Kızılay ve yardım kuruluşları bölgeye akın ederken, vatandaşların yardımıyla çok sayıda yaralı, enkazdan çıkarıldı.


Türkiye, dün öğle saatlerinde Doğu’dan gelen deprem haberiyle sarsıldı. Saat 13.41′de Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem en çok Erciş ilçesini vurdu. Depremin merkez üssü Erciş’e bağlı Tabanlı köyünde ise neredeyse hiç hasar oluşmadı. Van’da 15 bina yıkılırken, Erciş’in yaklaşık üçte biri enkaz haline geldi. 130 öğrencisi olan özel bir öğrenci yurdu da yıkılan binalar arasındaydı. İlçenin Van yolu, Zeylan, Atatürk ve Kışla caddelerinde büyük hasar yaşanırken, 100′den fazla bina tamamen yıkıldı.
Gecenin ilerleyen saatleri itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 138, yaralı sayısı ise 600 oldu. Kurtarma çalışmaları vatandaşların yardımıyla sürüyor. Enkaz altından 9 kişi sağ çıkarıldı. Devlet Hastanesi’ndeki odalar yetmediği için yaralıların bir kısmı bahçede tedavi ediliyor. Durumu ağır olanlar, ambulanslarla çevre il ve ilçelere gönderildi. Bitlis merkez, Adilcevaz ve Ağrı’nın Patnos ilçesine ulaştırılan yaralılar anında tedavi altına alındı.
Hakkâri, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Muş gibi çevre illerin yanı sıra Kuzey Irak’ta da hissedilen deprem, Bitlis ile Muş’ta da hasara yol açtı. Erciş depremi, 1999′da binlerce insanın hayatını kaybettiği büyük Marmara (7,4) ve Düzce (7,2) depremlerinin ardından Türkiye’de yaşanan en şiddetli sarsıntı olarak kayıtlara girdi.
Kaynak : Zaman
van-depremi

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları