UEFA: TFF’ye müdahele edemeyiz

UEFA: TFF’ye müdahele edemeyiz
eca-star-reklam

UEFA: TFF'ye müdahele edemeyiz

Bir yıla yakın bir süredir Türk futbolu ve kamuoyunu meşgul eden şike olayı ile ilgili olarak Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA, 5 Ocak’ta yayınladığı bildiriyi işaret etti. “Türkiye’de yaşanan şike olayında UEFA herhangi bir tarafta değil, herhangi bir duruş sergilemiyor.

“UEFA FEDARASYONA BİR EMİR VEREMEZ”

Türkiye Futbol Federasyonu eylemleri ve önlemleriyle tam bağımsız bir kuruluştur. Verdiği kararlara saygı duyarız. İç sorunlarda UEFA’nın yerel federasyonlara bir emri olamaz. Ancak kendilerinin talebi üzerine tavsiyede bulunabiliriz” diyen UEFA basın bürosu yetkilileri, 5 Ocak’ta UEFA yönetimince kaleme alınan bildirinin Türk basını tarafından dikkatli okunmadığından yakındılar.

TÜRK BASINI’NA SERT ELEŞTİRİ

Deutsche Welle Türkçe’ye konuşan UEFA basın bürosu yetkileri, “Oysa 5 Ocak’ta yayınlan bildiride her şey çok açık anlatılıyor. Ama her nedense Türk medyası hep aynı soruları bize soruyor. Bildiriyi dikkatli okusalar içinde bilmek istedikleri her şey var. Biz 5 Ocak’ta yayınladığımız bildiride söyleyeceklerimizi söyledik. Bunun dışında şimdilik paylaşacak bir yorumumuz yok. Eğer olursa bunu da basına açıklarız” şeklinde konuştular.

Türk medyasından sürekli aynı soruların geldiğini söyleyen UEFA basın bürosu yetkilileri kendilerine isnat edilerek pek çok abartılı ve yanlış yorumun Türk basınında yer almasından şikayet ettiler. Basın bürosunda çalışan kişilerin her birinin “Basın sözcüsü” olmadığına işaret eden yetkililer, “Bizim 5 Ocak’ta UEFA yönetimi tarafından yayınlanan bildirinin aksine söz söylememiz, başka ülkelerden örnekler göstermemiz mümkün değil” dediler.

Şike konusu, mart ayında İstanbul’da yapılan UEFA Genel Kurulu’nda da gündeme gelmişti

UEFA BİLDİRİSİ NE DİYOR?

UEFA’nın resmî sitesinde de yeralan 5 Ocak 2012 tarihli bildiri metninin tercümesi şöyle:

“UEFA, konuya açıklık getirmesi için gelen bir dizi talebin ardından, şunu teyit etmek istemektedir: Türkiye’deki şike olayıyla ilgili konuların ele alınmasında, tüm sorumluluk Türkiye Futbol Federasyonu’na aittir. Bu ciddi konunun, Türk futbolunun esenliği açısından en iyi şekilde çözülmesini sağlayacak gerekli disiplin cezalarının alınması, uygun önlemlerin hayata geçirilmesi tümüyle Türkiye Futbol Federasyonu’nun görevidir.

Ulusal federasyonların özerkliğine ve bağımsızlığına tümüyle saygı gösteren UEFA, iç meselelere müdahil olamaz. Tabii ki UEFA, talep gelmesi durumunda ve üyelerinin özerk karar alma süreçlerinin korunması şartıyla, tavsiyelerde bulunabilir, destekleyici bir rol oynayabilir.

UEFA, şikenin doğrudan Avrupa düzeyinde oynanan karşılaşmaları etkilemesi durumunda müdahil olmaktadır. Tabii ki bunun yanında, tüm Avrupa çapında şike olaylarını takip etmekteyiz. Zira bu konu, her düzeyde futbolun geleceği için temel önem taşımaktadır.”

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları