Türklerle Rumlar arasında DNA krizi

Türklerle Rumlar arasında DNA krizi
eca-star-reklam

Türklerle Rumlar arasında DNA krizi

Kıbrıs’ta 1974 ve öncesi çatışmalarda ölen Türk ve Rumların kemiklerini çıkartan komitenin topladığı DNA’ların paylaşılmaması krize neden oldu.

“BİLGİLERİ KİMSEYLE PAYLAŞMIYORUZ”

BM’ye bağlı Kayıp Şahıslar Komitesi, Kıbrıs’ta 1974 ve öncesi çatışmalarda ölen Türk ve Rumların kemiklerini çıkartıyor.

Binlerce kayıp yakınının DNA bilgilerini toplayarak kimlik tespiti yapan Rum Genetik Araştırma Enstitüsü’nün, “DNA bilgilerini, Türkler de dahil kimseyle paylaşmayız” tutumu, krize neden oldu.

BM’nin bağlı Kayıp Şahıslar Komitesi, ‘genetik veriler, kurum malıdır’ diyen enstitü ile anlaşmayı yenilemeyince, bugüne kadar toplanan 8 bine yakın Kıbrıslı Türk’ün DNA bilgileri enstütünün elinde kaldı.

5 aydır süren kriz nedeniyle, kazılarda bulunan 526 kişiye ait kemikler kimlik tespiti için bekliyor.

1981 yılında BM’nin kararı çerçevesinde kurulan Kayıp Şahıslar Komitesi, 1963’ten, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı arası kaybolan 2 bine yakın Türk ve Rum’u arıyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları