Türkiye’nin silah ihracatındaki rakibi Çin

Türkiye’nin silah ihracatındaki rakibi Çin
eca-star-reklam

Savunma sanayisi hızla gelişen ve ihracatta İsrail ve İtalya gibi gelişmiş ülkeleri geride bırakan Türkiye şimdi de gözüne Çin’i kestirdi. Pakistan’da düzenlenen İDEAS2012 savunma sanayi fuarında Türk ve Çin şirketleri arasındaki rekabete dikkat çekildi. Savunma sanayisi konusunda yayın yapan DefenseNews, Türk ve Çinlilerin siparişlerde yarıştığını belirtirken TAI’nin Pakistan’a T-129 saldırı helikopteri satmakta umutlu olduğunu yazdı.

MÜCADELE DEVAM EDİYOR

DefenseNews, “Çin ve Türkiye, Pakistan’taki Silah Fuarında Satışlar İçin Aralarında Mücadele Ediyor” başlığı ile yayınladığı haberde Karaçi’de düzenlenen İDEAS2012 savunma sanayi fuarına, olumsuz finansal iklime rağmen uluslararası savunma şirketlerinin makul bir ilgi gösterdiklerini kaydetti.

İKİ ÜLKE ARASINDA REKABET

DN “Büyük İkili” alt başlığı altında Çin ve Türk savunma şirketleri hakkında şunları yazdı: “İDEAS2, Çin ile Türk savunma sanayi şirketleri arasındaki rekabet ile dikkat çekti. Yerel savunma şirketlerinden sonra Çin ve Türk şirketleri, çeşitli ülkeler arasında en büyük katılımı gösterdi.”

Haberde Havelsan, Yonca Onuk ve TAI gibi Türk şirketlerinin Pakistan ordusuyla yeni sözleşme yapmayı umdukları kaydedilirken Havelsan’ın, son yıllarda Pakistan deniz kuvvetlerinin modernizasyonunda önemli rol oynadıklarına dikkat çekildi.

PAKİSTAN VE GÜNEY KORE KİLİT HEDEFLER

Bu arada, DefenseNews, TAI’nin Pakistan’a T-129 saldırı helikopterleri satmak istediğine de işaret ederken de şirketin, Pakistan’ın helikopteri alma niyeti konusundaki iyimserliğini yansıttı. Haberde “Türk Savunma Bakanlığı, potansiyel yabancı müşterileri T-129’u almaya teşvik etmeye çok istekli ve Pakistan-Güney Kore kilit hedefler” yorumu da yapıldı.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları