Türkiye’de Her 100 Kişiden 14′Ü Şeker Hastası

Türkiye’de Her 100 Kişiden 14′Ü Şeker Hastası
eca-star-reklam

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimliği salonunda, Endokronoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Uzman Dr. Faruk Kılıç tarafından ‘Diyabet’ konulu konferans gerçekleştirildi.


Türkiye’de Her 100 Kişiden 14′Ü Şeker Hastası

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimliği salonunda, Endokronoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Uzman Dr. Faruk Kılıç tarafından ‘Diyabet’ konulu konferans gerçekleştirildi.


DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimliği toplantı salonunda düzenlenen konferansta konuşan Endokronoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Uzman Dr. Faruk Kılıç, dünyada yaklaşık 285 milyon diyabetli hastanın olduğunu belirterek: ” Bu sayı korkunç bir hızla artmaktadır. Türkiye’de her 100 kişiden 14′ünde diyabet hastalığı mevcuttur. Diyabetin önceki döneminde gizli şeker bulunup, 2002 yılında 7,2 olan diyabetli oranı, 2010 yılında 13,7′ye yükseldi. Bu hastalık sıklıkla obez (şişman), düzensiz beslenen kişilerde, aktif hayattan sedanter hayata geçenlerde (şehirleşme), birinci derece akrabalarında diyabet olanlarda, kolesterol yüksekliği olanlarda, iri doğum öyküsü olan annelerde daha sık görülmektedir.” dedi.

Şeker Hastalığı Belirtileri ve TedavisiDiyabetli hastaların karşılaşacakları tehlikeleri aktaran Kılıç:”Birçok diyabetli hasta olduğunu bilmeden hayatını sürdürmektedir. Diyabetin ihmal nedeniyle farklı hastalık şikâyetleriyle öğrenildiği tespit edilmiştir. Diyabet; kalp krizi, damar tıkanıklığı, ayak kesilmesi ve körlüğe neden olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam süreciyle diyabetin yüzde 60-70 oranında azaltılabilmesi mümkündür.”ifadelerinde bulundu.

Şeker Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Uzman Dr. Faruk Kılıç şeker hastalığını ve belirtileri hakkında bilgiler sunarak, Kılıç:” Diyabet İnsülin hormon sekresyonunun ve/veya insülin etkisinin mutlak veya göreceli azlığı sonucu karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluklara neden olan, oluşturduğu komplikasyonlar nedeniyle organ ve işlev kayıplarına yol açarak yaşam süresi ve kalitesini etkileyen kronik hiperglisemik bir grup metabolizma hastalığıdır. Belirtileri ise sık idrara çıkmak, çok su içmek, zayıflamak, yorgunluk hissetmek, ciltteki kesiklerin veya yaraların çok yavaş iyileşmesi, sık sık enfeksiyon gelişmesi, bulanık görme, açlık hissinin fazlalaşması ve çok yeme gibi belirtilerle sıklıkla hastalar başvurmaktadır.”dedi. (Ayetullah Turgut – İLKHA)

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları