Trafik cezalarına sürpriz af geldi

Trafik cezalarına sürpriz af geldi
eca-star-reklam

Gelirler Genel Müdürlüğü, müsteşarlık düzeyine çıkarılıp Gelir İdaresi Başkanlığı’na dönüştürülmesinden yıllar sonra teşkilatı da Ankara’ya bağlandı. Torba yasaya önergeyle eklenen yeni bir maddeyle, illerde faaliyet gösteren vergi daireleri disiplin yönünden kaymakam ve valiliklerden alınıp doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlandı. Bu düzenlemeyle birlikte artık vali ve kaymakamlar vergi denetimlerini gerçekleştiren birimler dahil olmak üzere Gelir İdaresi’nin hiçbir personeline yöneticilik yapamayacak, sicil notu veremeyecek. Vergi daireleri görev ve sorumluluk bakımından sadece Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olarak çalışacak. Bu değişiklikle vergi dairelerinin daha özerk çalışma imkanına kavuşacağı belirtildi.

[reklam_metin]

700 milyon silindi

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/trafik-cezası.jpgKamu alacaklarına ödeme kolaylığı getiren torba tasarının Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki son gün görüşmelerinde kabul edilen önergelerle önemli değişiklikler yapıldı. Verilen bir önergeyle Spor-Toto teşkilatının Maliye’ye olan birikmiş vergi borçlarına da sünger çekildi. Buna göre, Spor Toto’nun, Maliye’ye olan 700 milyon TL tutarındaki Kurumlar Vergisi borcu silinecek. Buna karşılık Maliye ile bu kurum arasındaki davalar da sona erdirilecek.

Şahitsiz imza imkanı

Gece kabul edilen başka bir önergeyle de görme özürlülerden resmi evraka imza atarken en az iki ayrı şahit getirme zorunluluğu da sone erdi. Mevcut yasalara göre görme özürlüler, akli dengesi bozuk vatandaşlar gibi, kıymetli evraklara şahit olmaksızın imza atamıyor. Bu değişiklikle görme özürlüler kendileri kabul ettikleri takdirde şahit olmadan da imza atıp menkul ya da gayrimenkul alım satımı yapabilecekler.

TRAFİK CEZALARININ MAKBUZLARINI YIRTIN

Tasarıda 120 lira ve altındaki idari para cezalarının silinmesini öngören tarihin 31 Temmuz 2010’dan 31 Aralık 2010’a alınması, geçtiğimiz ağustos ayından, yani affın gündeme geldiği günden yıl sonuna kadar geçen 5 aylık sürede işlenen trafik cezası suçlarının da silinmesini sağladı. Buna göre yasak yere park ettiği, emniyet kemeri takmadığı, arabadan çöp attığı ya da seyir halindeyken cep telefonuyla konuştuğu için ceza yiyip de cezasını ödemeyenler bu cezalardan tamamen kurtuldu. 120 liranın üstündeki cezalar kapsam dışında kaldığı için aşırı hız ve kırmızı ışık ihlali yapanlar ise cezayı ödeyecek. Trafik dışında mahkemelerden gelen 120 TL’nin altındaki idari para cezaları da affa girdi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. UYANIK dedi ki:

  bencede tarih olayı sıkıntı ben yeni ceza işledim ne olacak. kanun gelmiş ve gelecek tüm borçlar şeklinde olmalıydı. YANİ İŞLENEN HER BORÇ 10 – 15 GÜN SONRA AFEDİLMELİ :))

 2. tuncay dedi ki:

  nasıl bır aftır bu anlayamadım af ya herkse olur yada hiç kimseye olmaz boyle bir tutum icerisinde vatandaşlar arasında cifte standart uygulanması ne devlete nede devlet anlayışına yakışmadı bu af degıl sadece ikilik oluşturmaktır

 3. görkem dedi ki:

  resital kardeşime katılıyorum ne anladık bu aftan benım de iki cezam var faiz lerini silselerdi razıydım ben ama vatandaş arasında çiftte standart gibi bir af geliyor

 4. RESİTAL dedi ki:

  Ne anladık trafik cezası affından?
  Af dediğin ya herkesi kapsar,ya tüm borcu kapsar veya hiç affetmeyip vatandaşlar arasında çifte standart yapmazsınız.
  Elbette komisyonlarda görüşüldü,genel kurulda oylandı,mutlaka biyerinden tutularak ortaya kondu ama şu gerekçe beni ikna etmiyor:”Görüşülmekte olan davalar nedeniyle” Işık ihlali ve hız limiti aşımı kapsam dışında tutulacak.Peeh peeehhh.Zormuydu tasarıya “mahkemeye intikal etmiş ve sonuçlanmamış davalar hariç”ibaresini koymak? Nevardı birkereye mahsus tümü kapsama alınsa,tümü derken sadece faizleri silinse yeterdi.Üç tane trafik cezam var. Şu an faizleri ile birlikte 2000.Tl ye yaklaştı.Arabamı satsam etmez o parayı.En iyisi alın benim külüstür sizin olsun,ben de kurtulayım.Bu ülkede yaşayan insanların bir çoğu ayağını yerden kesecek kadar birşey buldumu Allah ına şükrediyor.Ama çok gördüyseniz alın o da sizin olsun ne yapalım.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları