”Torbada yasası”nda sürpriz vergi indirimi

”Torbada yasası”nda sürpriz vergi indirimi
eca-star-reklam

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin torba kanun tasarısı üzerinde çalışmalarını tamamlayan alt komisyon, 2006- 2009 yıllarında vergi incelemesinden kurtulmak için matrah artırımı yapacak mükellefler lehine düzenlemeler yaptı. Asgari matrah artırımında ödenecek vergi tutarları yaklaşık yarıya indirildi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin paketi açıkladığı toplantıda, ‘rahat uyumak’ isteyen mükellefin matrah artırımına gitmesi tavsiyesinde bulunmuştu.[reklam_metin]

Borcu olan Bağkur’lu esnafa müjde!Alt komisyonda mükelleflerin, daha önce vermiş oldukları yıllık beyannamelerinde matrahlarını 2006 yılı için yüzde 30, 2007 yılı için yüzde 25, 2008 yılı için yüzde 20, 2009 yılı için de yüzde 15 oranından az artıramayacaklarına ilişkin düzenleme aynen kaldı. Fakat, gelir vergisi mükelleflerinin, artırımda bulunmak istedikleri yıl ile ilgili olarak vermiş oldukları beyannamelerinde zarar beyan etmiş olması veya hiç beyanname vermemiş olması halinde artırmaları gereken asgari vergi matrah tutarlarında, CHP’li Harun Öztürk’ün itirazı üzerine değişikliğe gidildi. Tasarının ilk haline göre, bu durumdaki mükelleflerin 2006 yılında 10 bin, 2007’de 12 bin, 2008’de 15 bin, 2009 yılında 20 bin lira tutarında olan asgari matrah artırım zorunluluğu işletme hesabı ve bilanço esasına göre defter tutanlar için ayrı ayrı belirlendi.

Artırımda bulunanlar vergi incelemesinden muaf

Dört yıl için asgari matrah artırımında bulunan işletme hesabına göre defter tutan mükellefler matrahın yüzde 20’si üzerinden 11 bin 400 lira yerine 5 bin 776 lira tutarında, bilanço esasına göre defter tutanlar ise 11 bin 400 lira yerine 8 bin 664 lira tutarında vergi ödeyecek. Kazancın tamamı gayrimenkul sermaye iradından oluşan mükellefler 2 bin 280 lira yerine bin 156 lira; basit usulde vergilendirilen mükellefler de bin 140 lira yerine 578 lira vergi ödeyecek. Kurumlar vergisi mükellefleri de dört yıl için toplam 2 bin 185 lira yerine bin 107 lira vergi verecek. Matrah artırımında bulunan mükellefler, artırımda bulundukları yıllar için her türlü vergi incelemesinden kurtulacak.                                          (Haberturk)

Büyük vergi affı geliyor!

Evini kiraya ver, vergisini ödeme, büyük aftan yararlan!

Geçmişte konut-işyerini kiraya veren ama bunu beyan edip vergisini ödemeyene Torba Yasa ile büyük kolaylık geliyor. Vergi uzmanı Erdoğan Sağlam, ‘Bu durum zamanında ödeyen mükellefi rahatsız ediyor’ dedi

Hükümetin 2011 yılında bütçe gelirlerini artırmak adına hazırlıklarını yaptığı, ocak ayında yasalaşması beklenen Torba Yasa kiraladığı gayrimenkulden elde ettiği gelirin vergisini ödemeyenler, son 5 yılda satışını yaptığı işyeri ve konutun kazanç vergisini ödemeyenler ve emlak vergisini ödemeyenlere büyük af getiriyor.

4 milyar TL kaynak yaratan Vergi Barışı sonrası hükümetin yeni kaynak arayışına girdiğinin altını çizen Vergi Uzmanı Erdoğan Sağlam, Torba Yasa sonrasında mükelleflerin gidip kendisinin bildirim yapması gerektiğini, ardından da bu kolaylıklardan yararlanabileceğini belirtiyor. Sağlam mükelleflerin böylece geçmişe yönelik riskleri üzerinden atabileceğini belirtiyor. Sağlam, bu uygulumanın vergisini zamanında ödeyen mükellef cephesinde ise rahatsızlık yarattığının altını çiziyor.

Ceza yok, faiz yok…

Torba Yasa sonrası sahip olduğu gayrimenkulden elde ettiği kira gelirini beyan etmeyenler için son 5 yıla bakılarak asgari tutarlar belirlenmiş durumda.

Yasa ile bu kolaylıktan yararlanmak isteyenler geçmişte ne kadar kira geliri elde ederlerse etsinler (her bir gayrimenkul için) bu asgari tutarlara göre ödeme yapacaklar. Buna göre 2006’da 400, 2007’de 480, 2008’de 600, 2009’da 800 TL ödeyerek üzerlerindeki tüm riskten kurtulabilecekler. Bu tutar peşin olarak ödenebileceği gibi 18 veya 36 ay taksitle de ödenebilecek. Devlet bu rakamların dışında geçmişe yönelik herhangi bir faiz veya ceza uygulamasına gitmeyecek.

– Ödenecek vergi şöyle hesaplanıyor: Belirlenen asgari matrahın (örneğin 10.000) 5’te 1’i üzerinden yüzde 20 vergi alınıyor.
– 2006’dan bu yana bir gayrimenkulü üzerinden gelir elde edip bunun vergisini ödemeyenler toplam 2.280 TL vergi ödeyerek risklerinden kurtulabiliyor.
– Bu rakam 18 – 36 ay taksite bölünerek de ödenebiliyor.

36 ay taksitle emlak vergisi!

Erdoğan Sağlam, gayrimenkul aldıktan sonra belediyelere emlak vergisi ödemesi yapmak zorunda olan mükellefler için de Torba Yasa’da kolaylıklar geldiğini hatırlatıyor.

Sağlam, bu kapsama girenlerin emlak vergisini, TEFE/ÜFE’ye göre hesaplanan bir rakama göre (bölgesine göre değişiyor) ödeyerek, gecikme faizini ödemekten kurtulabileceğini ifade eden Sağlam “Bu uygulamada da 36 aya kadar vade yapılabiliyor” dedi. Sağlam, belediye ile davalık olunan emlak vergisi konularında da ilgili davadan vazgeçilmek şartıyla bu kolaylıktan ve aftan yararlanılabileceğini kaydetti.

5 yıl içinde satanlar

Yasa gereği son 5 yıl içinde sahip oldukları gayrimenkulü satanlar, buradan elde ettikleri kazanç üzerinden yüzde 35 gelir vergisi ödemek durumundalar. Bu kapsama girip, Maliye’ye bildirimde bulunmayanlar için de bir düzenleme yolda. Burada da 2006’dan itibaren yıllar itibariyle sabit vergi tutarları belirlendi. (4.000 TL/2009, 3.000 TL/2008, 2.400 TL/2007 ve 2.000 TL/2006)… Bu tutarları ödeyen mükellefler 36 aya kadar vadeli ödeme de yapabiliyor. Bunun dışında herhangi bir vergi veya ceza ilgili mükellef için hesaplanmıyor.               Milliyet

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. MAHSA dedi ki:

  AFMI? AHHHMI? Af ÇIKACAKCAK DİYE AFTAN ÖNCE EKSİK BEYANLARIMIZI YAPTIK MİLYARLARCA ÖZEL USULSÜZLÜK CEZASI YEDİK AF ÇIKTI ODA NE! BEYANDA BULUNMAYANA CEZA YOK!! BEYANDA BULUNANLAR CEZAYI YEDİ AFFIN GAZABINA UĞRADIK…..

 2. şakir dedi ki:

  van maliye de çalışan personnelerı 1988 model ısuzu gelıre soğmuşler yıllık 9 dokuz beyanname her beyanname 680TL buyle adaletmı olur arabam 5000TL YE SATAMİYORUM bana 12000 TL BEYANNAME CEZASI GELMİŞ BEN NASIL ÖDERIM CEVAP

 3. şakir dedi ki:

  van maliye de çalışan personnelerı 1988 model ısuzu gelıre soğmuşler yıllık 9 dokuz beyanname her beyanname 680TL buyle adaletmı olur cavap

 4. ALeyram dedi ki:

  Emeğinize Sağlık Çok Güzel Konu İçerikleriniz…

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları