Torba Yasasında Çalışma Hayatını Düzenleyen Maddeler

Torba Yasasında Çalışma Hayatını Düzenleyen Maddeler
eca-star-reklam

Torba yasa nedir?, Torba yasa ne zaman çıkacak?, Torba yasa maddeleri nelerdir?, Torba yasa toplum yaşamına neler getirecek?, Torba yasa çalışma hayatına neler getirecek?,  Torba yasada neler var?

Meclis, “Torba Yasa”nın çalışma hayatını düzenleyen maddelerini onayladı.

Yasal zemine kavuşan esnek çalışma modeli çalışan ve işveren dengelerini yeniden kuracak

Sendika ve sivil toplum kuruluşlarının itiraz ettiği ve önceki gün protesto etmek için Ankara’da büyük bir eylem gerçekleştirdiği “Torba Yasa”nın çalışma hayatını düzenleyen 18 maddesi dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, esnek çalışma modelleri yasal çerçeveye sahip oluyor. Son yıllarda fiilen uygulanan “evden çalışma”, “uzaktan çalışma” ve “çağrı üzerine çalışma” gibi esnek çalışma modelleri yasal dayanağa kavuşturuluyor. Hükümetin öngörüsü, esnek çalışma modeliyle 160 bin kişiye daha istihdam yaratma imkanı doğacağı yönünde.

Kısa çalışma devam

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/memurlara-kotu-haber.jpeg

Yapılan düzenlemeyle kısa çalışma ödeneğinin uygulama alanı genişletilerek ödenek miktarı yeniden düzenleniyor. Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz nedeniyle haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması, işyerinin faaliyetinin kısmen veya geçici olarak durdurulması hallerinde işyerinde 3 ayı aşmamak üzere kısa çalışma yapılabilecek. Kısa çalışma ödeneği İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Ödenek, günlük brüt ücretin yüzde 60’ı oranında olacak. Miktar, asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemeyecek. Bakanlar Kurulu, kısa çalışma ödeneğinin süresini 6 aya kadar uzatmaya yetkili olacak. Söz konusu uygulama küresel durgunluğun en yoğun yaşandığı dönemde başlatılmış, ekonomideki küçülme nedeniyle vardiya sayısını azaltma, hatta işçi çıkarma noktasına gelen aralarında Ford Otosan ve Kordsa Global gibi sanayinin önde gelen isimleri bu ödenek sayesinde faaliyetlerini sürdürebilmişti.

5 yıla kadar prim desteği

Tasarı ile 31 Aralık 2015 tarihine kadar ilk defa işe alınacak her sigortalı için özel sektör işverenine sigorta primi desteği getiriliyor. Buna göre, 31 Aralık 2015 tarihine kadar işe alınan sigortalının sigorta primlerinin işverene ait tutarı işe alındıktan sonra belirli sürelerle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkeklerin 24 ay süreyle meslek belgesi sahiplerinin belgelerinin niteliğine göre 48 veya 36 ay süreyle, 29 yaşından büyük erkekler ise meslek belgelerine göre 24 ay süreyle çalışacak.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra mesleki yeterlilik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimini tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenlerin 12 ay süreyle Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde de ilave 6 ay süreyle işverene ait primleri karşılanacak.

Sigortalı bu destekten bir kez yararlanabilecek. İşverene ait primlerin fondan karşılanması için işverenin SGK’ya prim, para ve gecikme cezası borcu bulunmaması gerekecek. Sigorta prim desteği süresi, Bakanlar Kurulu’nca 5 yıla kadar uzatılabilecek.

Erken doğum yapana izni eklenecek

İşe alınacakların deneme süresi 2 ay, ilk defa işe alınacakların deneme süresi ise 4 ay olacak. 2 aylık süre, toplu iş sözleşmesiyle 4 aya kadar uzatılabilecek. Erken doğum yapan kadın işçi doğumdan önce kullanamadığı izni doğum sonrasında kullanabilecek. 8 hafta olan iznin kullanılmayan süresi yine 8 hafta olan doğum sonrası izne eklenecek. Turizm sektöründe 2 ay olan denkleştirme süresi toplu iş sözleşmesi ile 4 aya kadar çıkarılabilecek. İşyerlerine vergi levhası asma zorunluluğu kaldırılacak.

Viskicilerin borcu atışma konusu oldu

TBMM Genel Kurulu’nda, vergi borçlarının affını öngören Torba Tasarı görüşülürken CHP, “İngiliz viski şirketlerinin 500 milyon dolarlık borcunun affedildiğini” öne sürdü. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 2003’teki vergi barışı düzenlemesi kanunlaştırılırken gümrük vergilerinin kapsam dışı bırakıldığını, ancak torba kanunda düzenlemeye dahil edildiğini anımsatarak, “Tony Blair’in Sayın Başbakan’a yazdığı İngiliz viski şirketlerinin 500 milyon dolar borcunu affediyorsunuz. Viskicileri niye koruyorsunuz?” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise vergi mükellefleri hakkında bilgi vermesinin kanunen yasak olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı:
“Şimdi, anayasaya göre biz kanunu sadece bir mükellef grubuna uygun olarak hazırlayamayız. Bir kere, anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Şu mükellefler hariç, bu mükellefler dâhil, diyelim ki bir yapılandırma tasarısı getirebilir miyiz? Getiremeyiz… Bir kere zaten bu şirketler Türkiye’de kurulmuş, Türk ticaret hukukuna tabidir. Dolayısıyla bunlar arasında ayrım yapamayız; bu, anayasanın temel ilkesidir.”
İnce, bu açıklamaların bir itiraf olduğunu kaydederek, Şimşek ve Canikli için, “İşte itiraf ettiler. Erbakan olsaydı ‘sizi gidi viskicilier sizi’ derdi” diye konuştu. Canikli ise, “itiraf değil, gerçek yani bunlar” karşılığını verdi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ahmet dedi ki:

    siz ne zaman hatırlı bir işe karşı çıkmasınızki

  2. mehmet kılıç dedi ki:

    ne zaman vergi affı başlıyacak lütfen cevap yollayın allah için

  3. serdar dedi ki:

    akp li vekiller kendisonlarını hazırlıyorlar.bu millet sadece iş verenlerden oluşmuyor. artık recep beyi degil vijdanınızı dinleyin.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları