Torba Yasa Cumhurbaşkanı Tarafından Onaylandı

Torba Yasa Cumhurbaşkanı Tarafından Onaylandı
eca-star-reklam

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda Torba Yasa olarak 6111 Sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun onayladı.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek onay için Çankaya Köşkü’ne gönderilen 234 maddelik Torba Tasarı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak, yayımlanması için başbakanlığa gönderdi.
Muhalefetle hükümet arasında tartışmalara neden olan 234 maddelik Torba Tasarı TBMM Genel Kurulu’nda son günde eklenen çok sayıdaki maddelerle kabul edilmişti.

Birçok yasada değişikliğin yer aldığı tasarıda, bazı Kamu Alacaklarını Yeniden Yapılandıran, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yanı sıra üniversite affı gibi maddeler bulunuyor.
113 madde olarak TBMM Başkanlığı’na sunulan tasarı verilen önergelerle 234 maddeye ulaşmıştı.

Onaylanan düzenlemeye göre, 31 Aralık 2010 tarihine kadar ödenmemiş vergiler ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları, gümrük vergileri; belediyelerin beyannamelere ilişkin vergileri, 2010’da tahakkuk eden vergileri, ödenmemiş ücret, su kullanım, büyükşehir belediyelerinin su ve atık su bedeli alacakları yeniden yapılandırma kapsamında olacak.


Alacaklar, TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Borcun ödenmesi halinde, vergi cezalarından ve buna bağlı gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilecek.

Sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borç asılları ile bu alacaklara ödeme sürelerinin bitiminden itibaren TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı alacaklarından vazgeçilecek.

Sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenler de bu kapsama alınacak. (İLKHA)
Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. CİHANGİR ÖDEN dedi ki:

    SAYIN CUMHUR BAŞKANIM NE OLURSUNUZ ŞEHİT AİLELERİN KANUNU ONAYLAYIN HEP BİR ÜMÜTLE BEKLİYORUM SAYGILARIMLA CİHANGİR ÖDEN

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları