Torba Yasa Çıktı, Vergi Borcu Olanlar Şimdi Ne Yapacak?

Torba Yasa Çıktı, Vergi Borcu Olanlar Şimdi Ne Yapacak?
eca-star-reklam

Vergi borcuna kolaylık getiren torba yasa meclisten geçti, cumhurbaşkanı Aptullah Gül onayladı, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. .Peki Hangi borçlar yasa kapsamında? Yasa yürürlüğe girdiğinde ne yapmak gerekiyor?

Cumhuriyet tarihindeki en büyük vergi ödeme kolaylığını getiren düzenleme Cumhurbaşakın Abdullah Gül’ün onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Peki düzenleme neler getiriyor, hangi borçları kapsıyor, ödeme takvimi nasıl işleyecek?

İşte vergi borcuna kolaylık getiren yasanın madde madde detayları…

HANGİ BORÇLAR YASA KAPSAMINDA?

Yasayla, belediye ve gümrük vergileri dahil, tüm vergiler, TEDAŞ ve özel dağıtım şirketlerine olan elektrik, belediyelere olan su ile oda ve borsalara olan aidat borçları yeniden yapılandırılıyor. Trafik cezaları, öğrenim kredisi borçları ve TRT’nin elektrik payı ve bandrol ücretinden kaynaklı alacakları da kapsamda.

HANGİ TARİHE KADAR OLAN BORÇLARI KAPSIYOR?

31 Aralık 2010 tarihine kadar ödenmemiş vergiler ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları, gümrük vergileri; belediyelerin beyannamelere ilişkin vergileri, 2010’da tahakkuk eden vergileri, ödenmemiş ücret, su kullanım, büyükşehir belediyelerinin su ve atık su bedeli alacakları yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

BORÇLAR NASIL HESAPLANACAK?

Yapılandırmada borcun ana parasına dokunulmayacak. Faiz ve gecikme cezaları önce silinecek. Ardından borcun ödenmediği süredeki enflasyon kadar yeni faiz ve gecikme cezası tutarları belirlenecek. Bu yeni hesaplama faiz ve gecikme zammında yüzde 50’ye varan oranda indirim sağlayacak.

UYGULAMAYA NASIL BAŞVURULACAK?

Yasa Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdikten sonra iki ay içinde ilgili idarelere başvuru yapılması gerekecek.

KİMLER YARARLANAMAYCAK?

Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları gerekecek.

ÖDEME NASIL YAPILACAK?

Ödeme peşin ya da vergi borçları için kredi kartı da kullanarak taksitle yapılabilecek.

KAÇ TAKSİTTE ÖDEME YAPILABİLECEK?

Ödemeler ikişer aylık dönemler halinde, azami 18 eşit taksitte ödenecek. Böylece hem vergi hem de prim borcu olanlar bir ay birini diğer ay ötekini ödeyebilecek. Vade 36 aya, taksit sayısı 18’e kadar çıkabilecek.

TAKSİT ÖDEMESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ödenecek tutarların ilk taksiti, yasanın Resmi Gazete’de yayım tarihini izleyen üçüncü aydan, SGK’ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksiti ise dördüncü aydan başlayacak.

KAÇ KEZ ÖDENMEZSE YAPILANDIRMA SON BULACAK?

Yıllık gelir veya kurumlar vergilerini, gelir (stopaj) vergisi, kurumlar (stopaj) vergisi, KDV ve ÖTV için başvuruda bulunan mükellefler, taksit ödeme süresince, çok zor durum olmaksızın, her bir vergi türü itibarıyla bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödemez ya da eksik öderse düzenlemeden yararlanamayacak.

HANGİ BORÇLAR TAMAMEN SİLİNECEK?

50 ile 120 lira arasındaki borçlar tamamen silinecek.


Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. huriye şahin dedi ki:

  maliyebakanlığınla nasıl yazışırım

 2. Nafi çakıcıer dedi ki:

  önce buyasayı cıkaranlara teşekürederim…aynını telekom yapsa hatta devletten devraldığı borçlara uygulasa mağdur vatandaş rahat bir nefes alsa olmazmı . devlet hatta hükümet vatandaşlarına barış elini uzatırken bazı kurumlar özellikle özelleşen kurumlar bunlara direne bildiyikadar direniyorlar yinede ben vatanımı çok seviyorum inşallah onlarda vatandaşın özellikle emekli ve dargelirlinin sesine kulak verirler bide mazlumun ahını gözardı etmezler inşaallah.

 3. mehmet dedi ki:

  tayfun arkadaşla aynı sorunu yaşıyoruz uedaşa gittiğimizde biz özel bir kuruluşuz indirimimizi yaptık geçen ay süresi doldu falan diyorlar, peki benim borcum tedaş dönemine aitti yani devlete borçluyum diyorum, yok biz borcuyla beraber devraldık diroylar, peki neden yaptığınız indirimi uzatmıyorsunuz mesela sizde torba yasayla aynı tarihlerde sonlandırın dediğimizde olumsuz saçma sapan cevaplar veriliyor. Şimdi burda biz torba yasayı beklemekle hata mı yaptık veya bize torba yasa çıkarılırken denseydi ki kardeşim bu torba yasa sadece devlet kurumlarını kapsar elektrik borcu olanlar özel dağıtım firmalarıyla anlaşma yoluna gitsin, bizde ona göre takip ederdik. şimdi ne olacak bizim durumumuz ???

 4. tayfun dedi ki:

  torba yasasına göre bizim olmayan borcu ödemek istiyoruz özelleştirilmiş elektrik idarelerinden bizim bu kanunla ilgimiz yok yanıtını alıyoruz bunlar devletin çıkardığı kanunu nasıl kabul etmezler bunlarla ilgilenen yokmu kanunun e şıkkındaki bir açıktan faydalanıyorlarmış bir düzenleme yapıldımı biz ne yapabiliriz saygılar

 5. Polat dedi ki:

  Allah Basbakanimizdan ve Cumhurbaskanimizdan razi olsun. Oyum her zamanki gibi AK Partiye.

  Saygilar

 6. sabiha dedi ki:

  1999 yılına ait eşimin bir trafik borcu var yanieşimin üzerindeki arabayla bir başkası kaza yaptı sen kazaya sebebiyet verdin diye eşimide şuçluyorlar ikiside üzerine mal varlıklarını alamıyorlar şimdi torba yasasından faydalanabilirlermi saygılarımla şimdiden teşekkür ederim

 7. Ünal ÇOBANOĞLU dedi ki:

  2004 yılına ait Ankara Gölbaşı vergi dairesinde vergi borçum gözüküyor kendim İzmirde oturuyorum bu borçumu ödeyebilmem için hangi vergi dairesine müraçat etmem gerekiyor saygılarımla

 8. Kuzeyli dedi ki:

  Ewet yasa güzelde Türkiye bu yüzden bi adım ileri gidemiyor.

 9. mehmet ali ateş dedi ki:

  kendi şahsıma yazıyorum şu an ki cıkan yasa cok güzel bir yasa bu borc batagından nasıl cıkarız diye kara kara düşünüyorduk teşekkür devletimize cok iyi oldu

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları