Torba Yasa, Beyaz sayfayı açtık! Gelsinler, yararlansınlar”

Torba Yasa,  Beyaz sayfayı açtık! Gelsinler, yararlansınlar”
eca-star-reklam

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Torba yasadaki yeniden borç yapılandırma uygulamasından yararlanmak isteyen borçluların 2 Mayıs tarihine kadar yazılı başvuruda bulunmaları gerektiğini belirterek, ”Cumhuriyet tarihinin en büyük barış projesi ve büyük bir fırsat. Hiçbir şekilde mükelleflerimizi zorlayamayız, ama biz beyaz bir sayfa açmak istiyoruz, gelsinler, yararlansınlar” dedi.

TV 8 kanalında canlı yayın konuğu olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP’nin seçim öncesi yaptığı ”bütün yoksullara maaş, az gelişmiş yörelerdeki yoksullara iş, bütün taşeron işçilerin kadroya alınması…” gibi vaatlerin popülist taahhütler olduğunu ileri sürdü.

CHP’nin vaatleri toplandığı zaman faiz hariç 100-200 milyar lira arasında bir maliyet ortaya çıktığını ifade eden Şimşek, ”(600 ile bin 200 lira arasında maaş vereceğiz) diyorlar. Biz 600’ü çarptık, böldük, eski para ile 100-200 katrilyon gibi rakamlardan bahsediyoruz. Bugün Türkiye’nin toplam bütçesi 312 milyar lira. İçinde maaşlar var, eğitim var, faiz var, sağlık var, her şey var. Türkiye bunu kaldırmaz” dedi.

CHP içinde gerçekten saygı duyduğu ve ekonomi işlerinden anlayan kişiler bulunduğunu da ifade eden Şimşek, ”Ben onların da bu taahhütlere inandığını zannetmiyorum. Bu rakamlar için nükleer bilimci veya profesör olmak gerekmiyor, çarpıp, böldüğünüz zaman ortaya çıkıyor bunun maliyeti. Dolayısıyla seçim öncesi bunları söylüyorlar, büyük kısmını yerine getirmeyeceklerine inanıyorum” diye konuştu.

Bakan Şimşek, seçim öncesi dönemlerde birçok popülist söylemin yapıldığını, bazılarının da gerçekleştirildiğini, 1990’lı yıllarda emeklilik yaşının kadınlar için 38’e, erkekler için 43’e düşürüldüğünü ve o zamana kadar fazla veren Sosyal Güvenlik Kurumunun açık vermeye başladığını kaydetti.

Şimşek, şöyle dedi:

”Bu açıkları Türkiye Cumhuriyeti hazinesi içeriden ve dışarıdan borçlanarak kapatmıştır. Bu sene o tür politikalar yüzünden bütçeden 62 milyar lira Sosyal Güvenlik Kurumuna vereceğiz. Bunun bir kısmını da borçlanacağız. Yani Türkiye’de sosyal güvenlik sistemi açık vermese bugün bütçe fazla verir. Bunun kökeni bu popülist yaklaşımlardır.”

-ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER-
Atanamayan öğretmenlerin durumunun sorulması üzerine Şimşek, devlete alınan her iki personelden birinin öğretmen olduğunu, hükümetleri döneminde eğitimi hep önceliklendirdiklerini ve yaklaşık 270 bin öğretmen aldıklarını bildirdi.

Öğretmen alımının da bir planlama içerisinde yapılması gerektiğini anlatan Şimşek, Türkiye’nin okul öncesi öğretmene ihtiyacı olduğunu, fakat bazı uzmanlık alanlarında ihtiyaç bulunmadığını, geçen sene 40 bin öğretmen alındığını, bu sene ve gelecek sene de alımların devam edeceğini belirtti.
Bakan Şimşek, şöyle konuştu:

”Ama şu var; bazı ilçelerin liselerinde öğrenci kalmamış. Abartmıyorum, Eskişehir’in bir ilçesinde ben hatırlıyorum, yani neredeyse öğretmen sayısı kadar öğrenci kalmış. Türkiye’de genç nüfus var, doğrudur, ama bu genç öğrenci nüfusu zirveyi buldu. Şimdi dolayısıyla öğretmen alıyoruz, almaya da devam edeceğiz. Ama hangi alanda ihtiyaç varsa onu alacağız. Şimdi diyecekler ki, ‘Madem böyle, niye eğitim fakülteleri açılıyor?’ Ben Maliye Bakanı olarak rektörlerimize söylüyorum: ‘Arkadaşlar yeni bölüm açacaksanız Ortadoğu’nun ihtiyacı, Avrupa’nın ihtiyacını ve Türkiye’nin 50 yıllık, 100 yıllık ihtiyacını dikkate alın’. Ortadoğu uzmanları yetiştirelim, Çin uzmanları yetiştirelim. O ülkenin dilini, hukukunu, ekonomisini bilsinler. Çünkü bizim iş adamlarımız her yerde, o iş adamlarımızın ihtiyacı var ve biz hakikaten son yıllarda o planlamaya doğru gidiyoruz.”

-TORBA YASA-
Torba yasa konusunda bir kitapçık hazırladıklarını ve yakında çıkacağını dile getiren Şimşek, söz konusu yasadan faydalanmak isteyenlerin 2 Mayıs tarihine kadar yazılı başvuruda bulunmaları gerektiğini hatırlattı.

Vatandaşı ilgilendiren pek çok hususun, bütün alacaklar, vergi, prim, cezalar hepsinin Torba yasa kapsamında olduğunu ifade eden Mehmet Şimşek, cumhuriyet tarihinin en büyük barış projesi ve büyük bir fırsat olduğunu bildirdi.

Şimşek, ”Hiçbir şekilde mükelleflerimizi zorlayamayız, ama bu büyük bir fırsat. Biz beyaz bir sayfa açmak istiyoruz, gelsinler, yararlansın” diye konuştu.

Bakan Şimşek, Torba yasada sadece yapılandırma bulunmadığını, herkesin sorununun çözüldüğünü, yasada işçiyi, emekliyi, işvereni, sanatçıyı, üniversiteliyi, çırağı, işsizi, şoförü, orman köylülerini, Yeşil Kartlıları, stajyerleri, köylüleri, serbest meslek sahiplerini, sanayiciyi, esnafı, genci, özürlüyü, çocuğu, kadını ilgilendiren birçok husus olduğunu vurguladı.

Yasada yaklaşık 250 madde bulunduğunu bildiren Bakan Şimşek, hazırladıkları kitapçıkta bunları 100 sayfada özetlediklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları