Toki Ne Zaman Emeklilere Konut Yapacak

Toki Ne Zaman Emeklilere Konut Yapacak
eca-star-reklam

Bilindiği üzere emekli maaşı bir ailenin giderleri için yeterli olmamaktadır. Hele birde kiracıysanız, ev hayali bile kuramıyorsanız üzülmeyin. ” Herkesin evi olsun” amacıyla 2017 yılında da birçok proje yapan TOKİ bu sefer emeklilerimiz için 15 bin konut inşa edecek. Özellikle bütçesi çok zayıf olanlar ve emekliler bu projeden faydalanacak. Asgari olarak en az 250-300 liradan başlayan ödemelerle toki den herkes ev sahibi olacak. Bu yıl içerisinde yapılan yapılan toplam toki sayısının % 25’i emeklilere ayrılacak bu sayede emekli kiracılarımızın da artık bir evi olacak. Konuyla ilgili tüm detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz.

Dar gelirli emekliye konut müjdesi
Kira öder gibi kendi evinin borcunu ödeme amacıyla kurulan toki. Bu seferde emeklilerin yüzünü güldürdü. Toki başkanı Ergün Turan ” emekli vatandaşlarımızı Anadolu da ortalama 250 liradan başlayan taksitlerle ve İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler de ise 350-400 liradan başlayan taksitlerle, uzun vadeli koşullarıyla yuva sahibi yapıyoruz. 2016 yılında 15 bin emeklimizi ev sahibi yaptık. Bundan sonra da her yıl 15 bin emekli vatandaşımızı konut sahibi yapmayı hedefliyoruz” Dedi. Bahar aylarında başvuruları planlanan proje yıl sonuna kadar tamamlanıp anahtar teslimi yapılması hedefleniyor.

Emekliler için TOKİ başvuru şartları
Toki ye başvuracak kişinin;

TC vatandaşı olması
Toki konutlarının yapılacağı yerde 1 yıldır ikamet ediyor olması
Şehit ailesi yakınları ve gaziler projenin bulunduğu yerde en az 3 senedir ikamet ediyor olması
Daha önce TOKİ den konut edinmemiş olması
Kendisi, eşi ve çocuklarına ait tapuda kayıtlı ev bulunmaması
Başvuru sahibinin 25 yaşını doldurmuş olması gereklidir.(Dul ve çocuklu kadınlarda yaş şartı aranmaz)
Aile gelirinin maksimum 3 bin 200 lirayı geçmemesi gerekir. Buna dışarıdan belediye, valilik, kaymakamlık gibi kurumların yaptığı yardımlar da dahildir.)
İstanbul ili için bu ücret 3 bin 700 olarak belirlenmiştir.(metropol şehir özelliği taşıyan İstanbul maddi giderler yönünden diğer şehirlere oranla daha pahalı olmasından dolayı )
Aynı aileden (eş ve çocukları) sadece bir kişi başvuruda bulunabilir.
Vazife malulleri gerekli belgelerini temin ettikleri sürece öncelikli olarak başvuruda bulunacaklardır.
Dikkat:Satın alınan konutlar, hak sahiplerince borçlarını bitirip tapularını teslim alana kadar konut satışı yapamazlar. Ayrıca sözleşmenin koşullarına göre borcunuz bitene kadar konut sahibi ve ailesinin ikametinin satın aldığı evde bulunması gerektiğinden konut üçüncü kişilere kiraya verilemez.

Başvuru için gerekli belgeler
TC kimlik fotokopisi
Şehit aileleri, Harp ve vazife malulleri, dul ve yetimleri kredi kullanım durumuna göre TC emekli sandığından alacakları ”hak sahipleri belgesi”
Engeli olan vatandaşlarımız için engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğü tarafından verilen engelli kartının fotokopisi
Heyet raporu (Tam teşekküllü hastaneden %40 engelli olduğuna dair rapor)
Emekli olmuş vatandaşlarımız sosyal güvenlik kurumundan alınan kimlik belgesi ( Eğer belgesi çıkmadıysa emekli olduğuna dair belgeyle başvuruda bulunacaktır.)
DİKKAT: Engelli vatandaşlar, emekli vatandaşlar ve daha sonra diğer başvuru sahiplerine öncelik verilir. Toki den konut sahibi olabilmek için başvuru merkezleri il ve ilçeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Başvurular genellikle belediye valilik ve kaymakamlığa yapılmaktadır. Başvuru tarihi ve adresi duyurularda belirtilecektir.

Toki konutları kontenjanları ve kura çekilişi
2017 Yılında iç Anadolu bölgesinde Ankara da 2 bin 500, Konya da bin 500, Kayseri de bin, Eskişehir de 500, Sivas da bin, Kırıkkale de 100, Aksaray da 300, Karamanda 500, Kırşehir de 500, Niğde de 157, Nevşehir de 378, Çankırı da 500 olması planlanan konut projesi bulunmaktadır.

Karadeniz için 10 bin 395 konut
Akdeniz bölgesi için 6 bin 963 konut
Ege bölgesi için 6 bin 593 konut inşa edilecektir.
Kura çekilişleri engelli vatandaşlarımıza konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılmıştır. Konut sahipleri çekilen kura ile belirlenecektir. Kura sonuçlarıyla konut alıcısı olamayanlar diğer alıcılarla tekrar kuraya dahil edilecektir. Emekli vatandaşlarımıza ise konut sayısının % 25 ‘i kadar kontenjan ayrılacaktır. Konut çekişlerin de konut sahibi olamazlarsa yeniden çekilişe katılabilirler. Başvurular idaremiz genel müdürlüğüne yapılacaktır.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları