TOKİ’nin 513 bin konutu depreme karşı sigortalı

TOKİ’nin 513 bin konutu depreme karşı sigortalı
eca-star-reklam

Ahmet Haluk KARABEL Toki BaskaniToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Van depreminin ardından gündeme gelen zorunlu deprem sigortasının TOKİ’nin inşa ettiği 513 bin konutun tamamında yapıldığını açıkladı.

ANKARA (CİHAN)- Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Van depreminin ardından gündeme gelen zorunlu deprem sigortasının TOKİ’nin inşa ettiği 513 bin konutun tamamında yapıldığını açıkladı.

Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki deprem zorunlu deprem sigortasının önemini bir kez daha gündeme getirdi. Ancak deprem sonrası yıkılan binaların çoğunda Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından yapılan Zorunlu Deprem Sigortası’nın olmadığı ortaya çıktı. Şehirde sigorta kapsamına giren yaklaşık 80 bin konut bulunmasına rağmen, bunların sadece 7 bin 318’inin sigortalı olduğu görüldü. Elazığ, Simav ve en son Van depreminde yapılarında herhangi bir hasar meydana gelmeyen TOKİ’nin son 8,5 yılda ürettiği 513 bin konutun depreme karşı sigortalı olduğu bildirildi.
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, TOKİ binalarının depreme dayanıklılığının yanı sıra en önemli avantajlarından birinin de ‘kamu güvencesi’ olduğunu söyledi. TOKİ konutlarının satışı esnasında zorunlu deprem sigortası yaptırılmasının şart olduğuna değinen Karabel, inşaat sürecinde de konutların müteahhitler tarafından sigortalandığını belirtti. Karabel, “TOKİ’den konut sahibi olan vatandaşlarımız tapusunu alana kadar DASK sigortasını yaptırmış oluyor. Konutlarımızın 10-20 yıl arası taksitlerle satıldığı ve tapunun da borç bittiği zaman verildiği düşünüldüğünde TOKİ’nin deprem sigortasına verdiği önem daha iyi anlaşılıyor” dedi.

TOKİ’DEN DEPREME DAYANIKLI KONUTLAR
TOKİ tarafından yapılan konutların zemininin ilgili belediye ve kuruluşlar tarafından incelendiğini hatırlatan Karabel, jeolojik, jeofizik, jeoteknik ve imar planına esas etüt raporları hazırlandığını kaydetti. Bu etütlerle birlikte avan proje çalışmalarına başlandığını dile getiren Karabel, şunları söyledi: “Bu işlemlere müteakip oluşturulan avan projelere göre inşaat yapılacak alanda, gerekli temel sondajı, arazi deneyleri, laboratuar deneyleri ve jeoteknik değerlendirmeler yapılarak zemin etüt raporları hazırlanıyor. İnşaatlar uygulama projesine uygun, depreme dayanıklı radye-temel ve tünel kalıp teknolojisiyle yapılıyor. Kaba inşaatta standartlara uygun hazır beton kullanılmakta, dökülen betonların numuneleri yetkili laboratuarlarda mutlak süratle kontrol edilmektedir. Yine kaba inşaatta kullandığımız beton çeliği de tüm teknik şartnamelere ve standartlara uygun olarak kullanılmakta ve beton donatı çubukları ilgili şartnameye göre gerekli sıklıkta çekme deneylerine tabi tutularak, kalite kontrolü yapılmaktadır”
CİHAN

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları