Tekin: Yargı şimdi kendi işine bakıyor

Tekin: Yargı şimdi kendi işine bakıyor
eca-star-reklam

Tekin: Yargı şimdi kendi işine bakıyor

Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen Yüz Yüze Söyleşileri’nin UÜ Rektörlük A Salonu’nda yapılan ilk bölümüne, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Bal katıldı.

MİT konusunda yaşananları ”devlet krizi” olarak değerlendiren Tekin, şöyle konuştu:

”İstihbarat örgütümüz, güvenlik örgütümüz ve yargımız, adeta bir savaş alanına girmiş gibi birbirini takip eden, birbirlerini boğazlayabilecek duruma geldiyse bunun tek nedeni siyaset kurumudur. Bugün yaşanan manzara, son noktadır. Yapılabilecek çok basit bir şey var. Hiçbir şeyi, yeniden keşfedecek değiliz. Yeni Anayasa için tam zamanı, eğer gerçekten iktidar, bu konuda samimi ise anamuhalefet partisi olarak sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz, özgürlüklerin demokrasinin sınırsız olması gerektiğine inanıyoruz. Son yaşadığımız manzaralar dahil olmak üzere hepsinin ortadan kaldırılması için yargı sisteminin değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Sayın Başbakan, her ne kadar MİT müsteşarı için böyle yasa teklifi getirmiş olsa da yine kurtarmayacak. Sonuç itibarıyla görevlendiren Başbakan’ın kendisidir. Bir başka savcı, Başbakan’ı da çağırabilir oraya. Bütün bunlardan kurtulmanın tek yolu, yeni bir anayasa ve hukuk sisteminin değişmesidir.”

Tekin, bir süre önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Silivri’ye gittiğini ve bazı açıklamalarda bulunduğunu anımsatarak, ”Anamuhalefet lideri olarak o manzarayı kamuoyuyla paylaşıyor, bunun için iktidar yetkilileri, ‘yargıya müdahale’ diye kamuoyuyla paylaştı. Bununla ilgili de savcılık fezleke gönderdi. İktidar yetkililerinden şunu beklerdim; ‘Anamuhalefet liderine düşüncelerini söylediği için böylesi fezlekenin gönderilmesi, hukuka, siyasete yapılmış en büyük darbedir’ demelerini beklerdim, tam tersi oldu. İktidar yetkilileri, bütün bu olumsuzluklar yaşanırken ‘yargıya müdahale etmeyin, yargı işine baksın’ dedi. Yargı şimdi kendi işine bakıyor, niye rahatsız oluyorsunuz? Dün kendiniz söylediniz ‘yargıya müdahale etmeyin’ diye. Bir Başbakan ve Cumhurbaşkanının yargıya müdahalesini ilk kez gördüm” diye konuştu.

Ferhat Sarıkaya’nın görevine iade edilmesi sürecine değinen Tekin, ”Savcı için iktidar kıyameti koparmıştı. Geri gelirken, ‘demokrasinin zaferi’ demiştiniz. Şimdi hangi zafere dayandırıyorsun? Aynı yöntemle görevini yapmak isteyen savcıyı görevden alıyorsun. Günübirlik kendinize göre sistem oturtmaya çalışırsanız altından çıkmanız mümkün değildir” dedi.

-MHP’li Bal’ın konuşması-

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ise yeni Anayasa sürecine girilirken, ”devlet organları birbiriyle çatışan, biri diğerini ortadan kaldırmaya teşebbüs eden, hukuksuzluğun, hukuk alanında yarışın yaşandığı sürece girildiğini” öne sürdü.

Silahlı kuvvetler, emniyet teşkilatı, yargı ve istihbaratın, devletin temel kurumları olduğunu anlatan Bal, şunları söyledi:

”AKP’nin 10 yıllık iktidarlığı süresi içinde, ‘kamu alanlarının siyasallaştırılması, tekleştirilmesi, devlet organlarının partileştirilmesi’ dediğimiz süreçten yargı da etkilenmiştir. Yargı, kendini her şeyin üzerinde görmeye başlamıştır. Yargının içinde kümelenmiş bir grup, belirli organları hedef olarak siyasi iktidarın da şimdiye kadar destekleriyle o organları fonksiyonsuz hale getirmeye çalışmıştır.

2012’ye taşınan temel sorunlardan birisi, kontrol edilemeyen bir güç, kendi yargı mekanizmaları içinde kontrol edilemeyen, parlamenter demokratik düzenin diğer unsurları yürütme ve yasama tarafından dengelenemeyen yargı, karşımıza devasa güç olarak çıkmıştır.”

Hukukun akla ve mantığa uygun kurallar bütünü olduğunu ifade eden Bal, bu kuralların yanlış olabileceğini ancak akıl ve mantık dışı bir hale getirilmesinin kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı yapmış kişinin, ”Genelkurmay Başkanlığı döneminde, silahlı terör örgütü kurmak gibi bir ihtiyacı hissetmesini, bırakın hukuku, akla, mantığa uygun bulmadığını” söyleyen Bal, şöyle devam etti:

Genelkurmay Başkanının, 4 kuvvet komutanı emrinde. İsterse uçaklar, tanklar, toplar emrinde, 700 bin asker… Bunları bir yana bırakacak, silahlı terör örgütü kuracak. Böyle bir şey olabilir mi? Bu kez hedef, devletin 4. organı denilen istihbarat faaliyetleriyle ilgili kurumun tepesindeki kişiler. 4 ana temele dayalı iddialar var. Bunlardan birisi, MİT, KCK’nın kurulmasına yardımcı olmuştur. MİT, KCK’nın önceden haber aldığı faaliyetlerini bildiği halde önleyici birimlere haber vermemiştir. Üçüncüsü, emniyet güçlerinin, haberdar olduğu terör faaliyetlerine karşı bu faaliyetleri önlemek için yaptığı çalışmaları engellemiştir. Dördüncüsü tespit ettiği haber aldığı istihbari bilgileri aktarmamıştır. Bu çok vahim iddiadır. Bu vahim iddia, hukuka göre yargılanması gerekir.”

Hukuk devletinde yargı bir iddiada bulunmuş ise ilgililerin gidip gerekenleri söylemesi gerektiğini dile getiren Bal, ”AKP, zülfiyare dokunduğu için adrese teslim kanun çıkarıyor, ‘Başbakan olarak görevlendirdiğim kimseye dokunamazsın.’ Burada çatallaşma başlıyor. Bunların hepsi, 10 yıllık AKP’nin 2011’den 2012’ye taşıdığı ekonomik, sosyal siyasal, yargı ve toplamında Anayasa’yla ilgili sorundur” diye konuştu.

AA

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları