Tatlı az ye yağlı yeme sahurda süt ve su iç

Tatlı az ye yağlı yeme sahurda süt ve su iç
eca-star-reklam

Yazın daha kolay oruç tutmak için önerilerde bulunan Dr. Ender Saraç, mutlaka sahura kalkılmasını, susuzluğa karşı iftarda aşırı tuzlu, yağlı ve tatlı besinlerden uzak durulmasını tavsiye ediyor.[reklam_metin]

Ramazan ayında aşırı sıcaklarda rahat oruç tutmak için uzmanlar bazı püf noktalara dikkat çekiyor. Mesela sahura kalkmak, bol bol su tüketmek, yağlı ve tuzlu gıdalar yerine süt ve bol tahıllı gevrekler tüketmek hem gün boyu susuzluk çekmenin hem de acıkmanın önüne geçiyor. Ramazan’da gün içinde kan şekerinin düşmesini ve uzun süreli açlık sonrası iftarda aşırı besin tüketimini engellemek için sahurda yavaş sindirilen ve besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesinin çok önemli olduğuna işaret eden Saraç, yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı yiyeceklerden uzak durulmasını tavsiye ediyor.

İ

Az yag, cok lezzet, bol saglık

FTARA HURMAYLA BAŞLAYIN

İftara hurmayla başlamanın faydalı olduğunu belirten Dr. Saraç, çorba içtikten sonra 5 dakika ara verilmesinin, ardından diğer yemeklerin yavaş çiğnenerek ve küçük porsiyonlar halinde yenilmesi gerektiğini belirtti. Dr. Ender Saraç ,’Sahurda hangi yiyecekler hem diyete uygundur hem de tok tutar?’ sorusu için şunları önerdi: “Gün boyu tok hissetmek için 2 kahvaltı seçeneği öneriyoruz. Sahurda tahıl gevreğinin üzerine süt veya yoğurt ekleyerek, yanında bir meyveyle tüketilebilir. Bol tahıllı gevrekler vitamin ve mineral yönünden zengindir. Bol lif içeren tahıl gevreği daha uzun süre tok hissettirir. Bir değeri de kepekli ekmekten tost hazırlanabilir. Sahurda 1-2 dilim kepek ekmeğiyle birlikte omlet de yenilebilir. Mideyi rahatlatmak için çorba içebilir, yanında peynirli salata ve 1-2 dilim kepek ekmeği de yenilebilir.”

SAHURA SU İÇEREK BAŞLA

“Sahura kalkıldığında aç karnına yarım ile bir litre arasında su içilmelidir” diyen Saraç, “Çünkü sahurdan sonra yatarken içeceğiniz su şişkinliğe ve hazımsızlığa yol açabilir.Ayrıca çay, kahve, cola ve soda gibi içecekler vücuttaki suyu kullanacağından Ramazan boyunca kafeinli içeceklerden kaçınılmalı ve yemekle birlikte su fazla tercih edilmemeli” şeklinde konuştu.

yenişafak

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. mevlüt yapıcı dedi ki:

    Bunların hepsi yalan :) Öğlene doğru bütün o denilenler uygulananlar unutuluyor.Tek düşünülen iftarda masayı silip süpüreceğim oluyor . Ama yinede bilmek güzel.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları