Menü
Kategoriler
diabetes diyabet
Şeker Hastalarına Elektronik Takip Geliyor
16 Kasım 2013 Sağlık

diyabet seker hastaligi http://cabadak.com/Şeker Hastalarına Elektronik Takip, Şeker hastası ,şeker hastlaarı, şeker ölçüm cihazı. Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi’ne katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin 2012 yılı sağlık harcamaları miktarının 44 milyar lira olduğunu, bu paranın 4’te birinin de diyabet hastaları için kullanıldığını söyledi.

Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi’ne katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin 2012 yılı sağlık harcamaları miktarının 44 milyar lira olduğunu, bu paranın 4’te birinin de diyabet hastaları için kullanıldığını söyledi. İstanbul’daki toplantı sırasında pilot uygulama ile denenen ve diyabet hastalarının yakın takibi için kullanılması planlanan cihazı tanıttı. Pilot uygulaması yapılan sistem hayata geçtiğinde kan değerlerini evinde ölçen hastanın değerleri, aynı anda hem doktora hem de hastanın bir yakınına ulaşacak.

Şeker Hastası (Diyabet) İçin Beslenme Önerileri

Zirve için verilen arada Forum Başkanı Michael Hirst, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ile birlikte basın toplantısı yapan Çelik, diyabet ile ilgili yapılan harcamalara ilişkin çok çarpıcı rakamlar verdi. Diyabetin büyük bir risk grubu oluşturduğunu, bununla ilgili adımların da mutlaka atılması gerektiğini ifade etti. Sadece Türkiye açısından bakıldığında bile rakamların dikkat çekici boyutlarda olduğunu belirten Çelik, “2008 ile 2012 yılları arasında Türkiye’deki diyabet hastalarının sayısının yüzde 100 arttığını görüyoruz. Bizim 2012 yılında toplam sağlık harcamamız 44 milyar lira. Bunun neredeyse 4’te biri diyabet tedavilerine gitmektedir. Bu yönüyle baktığınızda sıkıntılı bir tablo ile dünya ve Türkiye karşı kaşıya. Bunun sadece ekonomik boyutuyla konuyu ele almıyoruz. Bu daha tali bir konudur. Aslolan insan yaşamıdır.” ifadesini kullandı.

TOPLANTIDA ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZI SÜRPRİZİ

Bakan Çelik, toplantıda ayrıca Türkiye’de henüz deneme aşamasında olan ve diyabet hastalarının yakın takibini yapacak sistemi de tanıttı. Sistemi, aynı zamanda bir diyabet hastası olan İlhan İsman isimli görevli anlattı. Cihaz aracılığıyla ölçümü yapılan kan değerini merkez depo sistemi olan Medula’ya ve aynı anda hastanın bir yakınına da iletin sistem dikkat çekti. Doktorların hastalarının bu değerlerini periyodik olarak takip etmesini ve hastalarını uyarmasını sağlayan sistem bir anlamda diyabet hastalarının elektronik olarak takip edilmesini de sağlıyor. Bakanlık tarafından ücretsiz olarak sistem için hastaların elektronik ölçüm cihazını satın alması gerekecek.

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan da, şeker hastaları ile ilgili ciddi bir veri tabanına sahip olduklarını ve bu sayede hastaların takibi ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi anlamında sistemin büyük önem taşıdığının altını çizdi. Vatandaşların sağlığının çok önemli olduğunu belirten İlhan, aynı zamanda bu hastalık için harcanan kaynaklarının da doğru kullanımının önemine vurgu yaptı.

Uluslararası Diyabet Forumu Başkanı (IDF) Michael Hirst ise, diyabet konusunda fikir birliği içinde olunduğunu ve bu konuda birlikte politika üretmek gerektiğini ifade etti. Hirst, Türkiye’deki çalışmaları gördükçe heyecan duyduğunu da sözlerine ekledi.

BAKAN ÇELİK, ŞEKERİNİ ÖLÇTÜRDÜ

Bu arada, zirve için verilen ara sırasında Bakan Çelik, açlık ve tokluk şekerini de ölçtürdü. Değerleri normal çıkan Çelik, simülatif ortamda özel bir apart takarak diyabet hastalarının kriz anında neler yaşadığını da test etti. Hissettiklerini anlatan Çelik, “Diyabet hastalarının karşılaştığı günlük hayattaki tablo. Baş dönüyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın
*