Şanlıurfa Cezaevi’nde kavga ve yangın: 13 ölü

Şanlıurfa Cezaevi’nde kavga ve yangın: 13 ölü
eca-star-reklam

Şanlıurfa Cezaevi'nde kavga ve yangın: 13 ölü

Hasan KIRMIZITAŞ – Ali LEYLAK

ŞANLIURFA
– Eyyübüye Semti’nde bulunan E Tipi Kapalı Cezaevi’nde dün gece saat 22.40 sıralarında mahkumlar arasında kavga çıktı. Kavganın ardından adi suçluların kaldığı C-15 koğunda kalanlar yatak ve yorganları ateşe verip sloganlar atarak yangın başlattı. Yangın kısa sürede büyüdü. Olay yerine çok sayıda jandarma ve polisle birlikte itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.
Şanlıurfa
İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ile İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun da cezaevine gelerek çalışmaları yönlendirdi. Polis, cezaevi çevresini ablukaya alırken, jandarma olaya müdahale etti.

13 ÖLÜ, 5 YARALI

Şanlıurfa
Valisi Celalettin Güvenç,
Şanlıurfa
E Tipi Cezaevi’nde çıkan yangında, 13 kişinin öldüğünü, 5 kişinin yaralandığını söyledi.

Güvenç, yangının meydana geldiği cezaevinde incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Olayın cezaevinin adli tutuklularının bulunduğu koğuşta meydana geldiğini ifade eden Güvenç, siyasi suçlularla ilgisinin olmadığını belirterek, şunları kaydetti:
“Mahkumlar kendi aralarında yaptıkları kavga sonucunda yatakları yakıyorlar. Maalesef kapıların açılmasına kadar geçen sürede böyle bir olay yaşadık. Cezaevinde durum şu anda sakin. Savcı gerekli otopsi ve inceleme çalışmalarına başladı. 13 ölümüz var, 2 ayakta tedavi gören şu anda cezaevinde, 3 tanesinin de hayati tehlikesi yok ama hastanede tedavi görüyor.”

Vali Güvenç, bir gazetecinin yangının KCK davasından tutuklu BDP
Şanlıurfa
Milletvekili İbrahim Ayhan’ın bulunduğu koğuşta meydana gelip gelmediğine ilişkin sorusunu, “Sayın İbrahim Ayhan’ın bulunduğu koğuşla ilgisi yok. Ben içeri girdim gördüm. Olay tamamen ayrı koğuşlarda olmuş” diye cevaplandırdı.

ERDOĞAN: KOĞUŞ 18 KİŞİYE UYGUN DEĞİL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi’ndeki olaya ilişkin asıl bilgilerin, yapılacak teftişin ardından ortaya çıkacağını belirterek, yangından sağ kurtulan bir kişinin, “Arkadaşlar arasında kavga çıktı. Kavgayı müteakiben koğuşu ateşe verdiler” dediğini bildirdi.

Meksika’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, koğuşun 18 kişiye uygun olmadığına dair bilgi geldiğini belirterek “Adalet Bakanımız,
Şanlıurfa
milletvekilimiz ve Valimizle görüştüm. Valimiz koğuşu gezmiş, incelemiş. Detay bilgiler aldım. Bu konuyla ilgili asıl bilgiler yapılacak teftişin ardından ortaya çıkacak. Sağ kalanlardan bir tanesiyle Valimizin yaptığı görüşmeye göre; ‘Önce arkadaşlar arasında bir kavga çıktı, kavgayı müteakiben ateşe verdiler. Ben kendimi dışarı atarak kurtarabildim’ diyor. 5 kişi hastanede ama durumlarının ağır olmadığı söyleniyor. Temennim odur ki o 5 kişide bir şey çıkmaz. Ama maalesef 13 kişi yangın neticesinde öldü. Koğuşun 18 kişilik kapasiteye uygun olmadığı yönünde Vali beyin söylediği bir şey var. Bunların hepsinin incelenmesini Adalet Bakanımızdan isteyeceğim.” diye konuştu.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları