“Saldırı sonrası Norveçlilerin İslam’a bakış açısı değişecek”

“Saldırı sonrası Norveçlilerin İslam’a bakış açısı değişecek”
eca-star-reklam

norvec_katliamNorveçli duayen gazetecilerden Oystein Heggen 80’e yakının kişinin öldüğü ‘çifte saldırıyı’ değerlendirdi.

Heggen, katil zanlısı Anders Breivik’in daha önce Norveç istihbaratınca (POT) bilinmediğini ve herkes gibi kendilerinin de saldırgan hakkında bilgileri internette yayınladığı notlarından edindiğini kaydetti. Manifestosu olarak tanımladığı bu notlarında saldırganın iktidardaki Sosyal Demokrat İşçi Partisi’ne yönelik nefretini açıkça yazdığını belirten Heggen, “Breivik, yüksek derecede İslam karşıtı görüşlere sahip. Ayrıca, Norveç ve tüm Avrupa’daki Müslüman göçmenlere de nefret duyuyor. Fakat buna rağmen saldırıyı Müslüman topluma değil de, Avrupalılık kültürüne sözde ‘ihanet’ eden politikacılara yapıyor. Toplumu ‘devrim’ yaparak değiştirmek istiyor.” dedi.

Heggen, bu saldırının Norveç ve Avrupa’ya nasıl bir etki yapacağını şimdiden kestirmenin zor olduğunu ancak Norveç’teki güvenlik tedbirlerinin arttırılacağının kesin olduğunu ifade etti. Oystein Heggen’ göre POT, bundan böyle ülkedeki “aşırı sağ” görüşlü gruplara daha çok yoğunlaşacaktır.

Olay sonrası asıl değişimin toplumun zihinlerinde olacağına dikkat çeken Norveçli gazeteci, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en korkunç saldırıyı yaşadıklarını ve “masumiyetlerini” kaybettiklerini dile getirdi.
Duayen gazeteci, bütün bu olanlara rağmen Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ve diğer politikacıların daha çok demokrasi ve bütün kültürlere saygılı olmaya içeren “açık toplum” görüşüne vurgu yapmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Norveç’in önde gelen gazetecisi Heggen, saldırıyı ilk duyduğunda herkes gibi kendisinin de büyük bir şok yaşadığını ve bunu yapan olarak aklına hemen El-Kaide ve aşırı sağ gruplar olmak üzere iki ihtimalin geldiğini aktardı.

Şimdiye kadar ülkesinde İsveç ve Danimarka’da yaşananlara nazaran Müslümanlarla çok az problem yaşandığını hatırlatan Heggen, göçmenlerin entegrasyonu her ne kadar ileri seviyede olmasa bile birçok Avrupa ülkesinden çok daha iyi olduğunu savundu. Breivik’in, ‘Müslümanların Norveç için bir tehdit’ olduğunu düşünen küçük bir aşırı sağ görüşlü gruba mensup olduğunun altını çizen ünlü gazeteci, “Norveçlilerin büyük çoğunluğu Breivik gibi düşünmüyor. Tamam, entegrasyon konusunda endişelerini dile getirenler oluyor, ancak İslam’ı tehdit olarak görenlerin sayısı yok denecek kadar az.” şeklinde fikrini dile getirdi.
Heggen, bu saldırının Müslümanlarla Norveçliler arasındaki bağları zayıflatmayacağını, tam aksine toplumun bundan böyle İslam hakkındaki “kuşkularının” daha da azalacağını ileri sürdü.

Aşırı sağ görüşlü grupların gelecek yıllarda Avrupa çapında faaliyetlerini arttırabileceğine dikkat çeken Heggen, bunun sebebini ise dünyada yaşanan ekonomik kriz sonrası işsizlik oranlarındaki artış ve sosyal hakların kısıtlanması olarak gösterdi. . Heggen, “Aşırı sağ gruplar gelecekte daha büyük problemlere yol açabilir ancak buna rağmen ‘marjinal’ kalmaya devam edeceklerini düşünüyorum” diye de sözlerine eklidi.

Başbakan Stoltenberg ve Kral 5. Harald’ın bu krizi iyi bir şekilde yönettiklerini söyleyen Norveçli gazeteci, her iki yöneticinin de TV’lerden halkı teskin edici konuşmalar yaptığını ve birlik-beraberlik, sağduyu, inanç, demokrasi gibi kavramlara vurgu yaptıklarına dikkat çekti.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları