Safran Bin Derde Deva: Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Safran Bin Derde Deva: Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır?
eca-star-reklam
Safran Bin Derde Deva: Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Safran Bitkisi (Crocus Sativus): Mor renkle, güzel kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Safranın tepeciklerinden elde edilen baharat da aynı adla anılır ve çok değerlidir.

Safranın Faydaları :Safranın bir çok faydası vardır; Hafızayı güçlendirir. Depresyona karşı yararlıdır. Serotonin düzeyini etkilediği düşünülmektedir.İştah açıcı, Kadınların adet öncesi semptomlarını hafifletebilir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyde safranın cinsel gücü artırma özelliği görülmüştür. Safran antikarsinojenik (kanser bastırıcı), anti-mutajenik (mutasyon-önleyici), immünomodüle edici, ve antioksidan benzeri özellikleri olduğu için İlaç sanayinde hammadde olarak kullanılır

Safran acı tadı ile iştah açıcıdır. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Sinir zayıflığını giderir. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.

Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir.

Adet söktürücü etki gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de sebep olabileceği için hamileler tarafndan kullanılmamalıdır. Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir. Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır.

Safran Nasıl Kullanılır ? İlaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok güçlü bir koku ve renk vericidir. Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamileler hiç kullanmamalıdır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları