Rusya’ya Irak şoku

Rusya’ya Irak şoku
eca-star-reklam

MALİKİ SORUŞTURMA İSTEDİ

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin anlaşma ile ilgili gerekli soruşturmanın yapılması için emir verdiği ifade edildi. Rusya’nın Bağdat Büyükelçisi Sergey Çerkasov kendilerine konu ile ilgili henüz bir bilgi gelmediğini ifade ederken, Rus makamlarından da iptalle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Ekim ayında Nuri El Maliki’nin Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke arasında 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşması imzalanmıştı. İki ayrı kontrat olarak ele alınan anlaşmanın ilkinde 2 milyar dolar değerinde 30 adet Mi-28NE savaş helikopterleri, ikincisinde de 2,2 milyar dolar değerinde 42 adet Pantsir-S1E uçak savar ve füze savunma sistemleri yer alıyordu.

AFP’ye açıklamada bulunan Maliki’nin sözcüsü, “Maliki, Rusya ziyaretinden döndüğünde, bir kısım yolsuzluk ve rüşvetle ilgili şüpheleri oldu. Bunun üzerine, tüm anlaşmayı yeniden gözden geçirmek istedi.” dedi. Sözcü, anlaşma ile ilgili şimdi bir soruşturma başlatıldığını sözlerine ekledi.

Anlaşma ile Rusya, ABD’nin ardından Irak’a silah satışı gerçekleşen en büyük ikinci ülke konumuna yükselecekti. Amerikan askerlerinin bölgeden ayrılmasının ardından ordunun yeniden inşasına çalışan El Maliki, hiçbir ülkenin Irak’a silah satma konusunda tekeli olmadığını ifade etmişti.

MALİKİ YÖNETİMİ GAZPROM’U DA KOVUYOR

Irak yönetimi, Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom’un Irak Kürt Yönetimi ile imzaladığı petrol anlaşmalarını iptal etmemesi durumunda, güneydeki Badra petrol sahası ile ilgili anlaşmanın iptal edileceği uyarısında bulundu.

Gazprom’un petrol üretim ve ihracatı yapan Gazprom Neft şirketi iki ay önce Kürt Yönetimi ile petrol çıkarım konusunda anlaşma imzalamıştı.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları