Protein deposu Goji berry

Protein deposu Goji berry
eca-star-reklam

Goji berryDünya’da Goji berry ya da wolf berry diye bilinen ancak ülkemizde pek bilinmeyen Kurt Üzümü ‘nün orijini Asya ve çoğunlukla Tibet ve Moğolistan’da dünyanın en yüksek dağları olan Himalayalar’da yetişiyor. Goji Berry, dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden biri. Çok kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor.

100 gramında portakalın içerdiği C vitamini oranının 3 katını içeren gojiberry’nin içinde 149 miligrlakin kadar C Vitamini bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan goji berry’nin 100 gramındaki antioksidan düzeyi 30.500 ki bu oranı 10.450 antioksidan düzeyi ile nar ve 2750 antioksidan düzeyiyle yaban mersini izliyor.

Goji berry harika bir protein deposu, 19 farklı amino asit içerir (Arı poleninden altı kere daha yüksek) Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threonine , Tryptophan, Valine … , protein oranı % 13. Yüksek değerde betakaroten, çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor vb 21 iz minerallerini içerir. Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağı olan goji berry ayrıca göz sağlığı için çok yararlıdır olan ve göz retinasında bulunan iki karotenoidden biri olan Zeaxanthin içerir. B-complex, %8 E vitamini, , karetenoid, Cyperone içerir. Karaciğer tarafından kolin’i üretmek için kullanılan Betain içerir. Betain sakinleştirici, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşiktir. Betain ayrıca, vücudun enerji tepkilerinde kullandığı metil gruplarını sağlar ve homosistein düzeylerini azaltmaya yardım edebilir. Goji berry içerdiği Beta Sitosterol sayesinde kolesterolü düşürür. Löseminin bütün büyük tiplerine karşı aktif olan doğal bir bileşik olan Physalin içerir. Yine goji berry içeriğinde gözlenen Germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralidir. Nadiren, yiyeceklerde bulunur. Güçlü bir anti fungal ve anti-bakteriyel Solavetivone içerir.

Goji berry ayrıca;

* Ömür uzunluğunu artırmak için ve kuvvet verici olarak kullanılır.

* Cinsel iktidarsızlık ve büyüme hormonlarına iyi gelir.

* Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.

* DNA’yı korur.

100 gr kurutulmuş goji berry içeriğine baktığımızda:

* Kalsiyum: 112 mg

* Potasyum: 1,132 mg

* Demir: 9 mg

* Çinko: 2 mg

* Selenyum 50 mikrogram

* Riboflavin ( Vitamin B2) : 1,3 mg

* Vitamin C: Tam yelpazede 148 mg, en dar spektrumda 29 mg

* Beta-keroten: 7 mg

* Zeaksatin: 25mg ve 200 mg arası değişmektedir

* Poliskarin: Öz ağırlığının % 31′i kadar yani 100 gr da 31 gr.

Kurt Üzümü Kullanımı – Goji Berry Nasıl Kullanılır ?
Tadı kiraz ve yabanmersinine benzeyen bu harika besin Çin’de pirinç yemekleri, çorbalar ve çay yapımında kullanılmaktadır. Çin’in bazı bölgelerinde taze olarak da tüketilmekte. Goji Berry’ler genellikle kurutularak ya da goji berry suyu olarak ihraç ediliyor. Son yıllarda Goji suyu da Avrupa ve
Amerika
’da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır.Goji suyu genellikle 1 litrelik şişelerde satılır ve goji suyunun da sağlık üzerindeki etkisinin goji meyvesiyle aynı olduğu bilinmektedir.
Türkiye
’de taze meyvesini ve suyunu bulmak pek mümkün değildir. Kurutulmuş goji berry meyvelerini günde bir avuç taze olarak tüketebilirsiniz.

Kaynak: VizyonKadın

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları