Pozantı cezaevinden el yazılı korkunç iddialar

Pozantı cezaevinden el yazılı korkunç iddialar
eca-star-reklam

Pozantı cezaevinden el yazılı korkunç iddialar

Adana’nın Pozantı ilçesindeki 282 kişi kapasiteli Pozantı M Tipi Çocuk Cezaevi’ndeki tutuklular arasında tecavüz, taciz ve işkence iddialarını gündeme getiren 7 çocuğun, yaşadıklarını el yazılarıyla yazıp İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi’ne verdikleri ortaya çıktı.

Yaşları 13-17 arasındaki 7 çocuğun geçen yıl Mersin İHD kanalıyla verdiği ve Pozantı Başsavcılığı’nın soruşturmasına konu dilekçelerdeki iddialar şöyle:

Eziyet için yetki müdürden

M.D. ve Ö.K.: Gardiyanlar pimapenle ‘ilk giriş dayağı’ adı altında elimize vuruyorlardı. Adli mahkûmlara eziyet ettiriyorlardı. A3’teki lakabı ‘Rakip’ olan K.Y., A5’teki Y.T., B4’teki M. adında biri, A1’de M.K., C7’deki A.M., B9’daki B.Y., B10’daki K.T. ve B3’teki Z.E.’ye siyasi tutuklulara eziyet ve şiddet uygulaması için müdür yetki vermişti. Cezaevinde taciz ve tecavüz olayları sürekli oluyordu. A10 koğuşundaki A.D.’nin, A3’teki K.Y.’nin diğer mahkûmlara karşı cinsel taciz ve tecavüzde bulunduklarını duyduk. Özellikle bir arkadaşımızın tecavüze uğradığını duyduk. Pozantı Cezaevi Müdürü, bizi ikinci kez gördüğü zaman ‘Pişman olacaksınız. Gidin de sizlere bulaşıkları yıkatsınlar, dövsünler de aklınız başınıza gelsin’ diyordu. İdare, gardiyanlar ve adli makamların bu konuda işbirliği halinde olduklarını düşünüyoruz.

Gardiyanlar dayak atıyordu

H.G.: Gece yarısı TEM evimizi basarak, gözaltına aldı. Fiziksel şiddet uyguladılar, kaba dayağa maruz kaldım. Üç gün sonra mahkemeye sevk ettiler, tutuklanarak Mersin Cezaevi’ne götürdüler. Gardiyanlar fermuarımı açtırıp dayak atıyorlardı. 8 gün sonra Pozantı’ya sevk edildim. 1 ay bu koğuşta kaldım, sürekli dayak attılar.

Basket potasına astılar

İsmini vermek istemeyen bir çocuk: Başka bir koğuşa geçtim. Eski koğuşun sorumlusu, bu koğuşun sorumlusuna, ‘Bunlar teröristtir, bunları ez’ dedi. Bu koğuşta da sürekli dayak yiyorduk. Koğuş sorumlusu bir arkadaşımızı basketbol potasına boynundan astı. Arkadaşımız tam boğulacakken onu indiriyor, sonra tekrar yukarı çıkarıyordu. Arkadaşlarla sorumluyu dövmeye kalktık. Bizi müdüre götürdüler. Müdür bizi dövdü.

‘Siz teröristsiniz’ dayağı

Y.S.: Polis karakolunda dayak ve işkence gördüm. Gardiyanlar hangi suçtan geldiğimi sordular. ‘Siyasi’ deyince 4-5 gardiyan ‘Siz teröristsiniz’ diyerek dövdü. Daha sonra müdürün odasına götürdüler. Müdür de ‘Siz teröristsiniz’ diyerek copunu çıkardı.”

‘İyi çocuk’ şifresi

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi şu iddialarda bulundu: “Cezaevinde koğuş mümessilliği diye bir şey oluşturulmuş. Mümessil iri yarı adli suçlulardan seçiliyor, yönetimle işbirliği içindeler. Gardiyanlar, terör tutuklusu çocukları, mümessile, ‘Bu çocuklar iyi çocuklar. Çok iyi bakın’ diye koğuşa bırakıyor. Bu, ‘Bu çocukları ezin’ mesajı. 32 koğuşa çocuklar birer ikişer dağıtılıyor. Adli suçlulardan 56’sı cinsel tacizden orada. Düşünün onlara bu çocuklar teslim ediliyor. Bu tüyler ürperten uygulama şu saat itibarıyla sürüyor. Tecavüz dahil 7 ay geçti bu iddialarla ilgili, hiçbir işlem yapılmadı.”

2 müfettiş daha gitti

İddiaları araştırmak üzere Adalet Bakanlığı dün 2 müfettiş daha gönderdi. Böylece, müfettiş sayısı 3’e çıktı. Bakan Sadullah Ergin, bilgi sahibi herkesle görüştüklerini, çalışmalarını büyük bir kararlılıkla sürdürdüklerini belirterek, “Özellikle medya ve siyasetçilerden ricam şudur. Bu, üzerinde siyaset üretilecek konulardan değil, konunun muhataplarının örselenmemesi, haberlerde daha hassas davranılmasını şimdilik kaydıyla istirham ediyorum” dedi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları