PKK’lıların Cenazesi Diyarbakır’da

PKK’lıların Cenazesi Diyarbakır’da
eca-star-reklam

sakine-cansizFransa’nın başkenti Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in cenazeleri Türkiye’ye getirildi.

16.30’da İstanbul’a getirilen cenazeler, 21.00 sıralarında da Diyarbakır’a ulaştırıldı.

Cenazelere yarın saat 11.00’de Diyarbakır’da tören yapılacak. Törenin ardından da Sakine Cansız’ın Tunceli’ye, Fidan Doğan’ın Kahramanmaraş Elbistan’a, Leyla Söylemez’in cenazesinin ise Mersin’e gönderilecek.

BDP’LİLER DE HAVALİMANINDAYDI

Cenazelerin gelişi nedeniyle havaalanı etrafından geniş güvenlik önlemleri alındı. Uçağın aprona yanaşmasının ardından, kargo bölümünde bulunan cenazeler indirildi.

Cenazelerin indirilmesi sırasında çok sayıda görevli uçağın önünde bekledi. Paris’te öldürülen ve aralarında Pkk’nın kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu 3 kişinin cenazesinin geldiği uçakla Bdp İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğlu, Pkk’lı Sakine Cansız’ın annesi Zeynep ve babası İsmail Cansız da Diyarbakır’a geldi.

Diyarbakır Havaalanı önünde toplanan kalabalık cenazenin havaalanı dışına çıkarılmasını bekledi. Cenazelerin bulunduğu araçlar Bağlar istikametine hareket ederken, kalabalık grup da Kürtçe sloganlar atarak cenazelere eşlik etti.

Cenazelerin havaalanından alınarak Bağlar ilçesinde bulunan özel bir hastanenin morguna taşınacağı belirtildi.

TÖREN SAAT 11’DE

Cenazelere yarın saat 11.00’de Diyarbakır’da tören yapılacak. Törenin ardından da Sakine Cansız’ın Tunceli’ye, Fidan Doğan’ın Kahramanmaraş Elbistan’a, Leyla Söylemez’in cenazesinin ise Mersin’e gönderilecek.

DİYARBAKIR’DA TÖREN HAZIRLIĞI

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bdp Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile yarın 3 Pkk’lı kadının cenaze törenlerinin yapılacağı Batıkent Meydanı’ndaki çalışmaları denetledi.

Baydemir Paris’te düzenlenen suikastın her şeyden önce barışa iklimine yönelik yapıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Karanlıkta kalan, aydınlatılmayan her suikast, her yaşam hakkı ihlali, yeni yaşam hakkı ihlalinin zemin hazırlayıcısıdır. Bu itibarla Diyarbakır halkı 7’den 70’e misafirlerini ağırlayacak, karşılayacak ve uğurlayacaktır. Bu sahip çıkış, her açıdan barışa, nihai barışa, adalete, özgürlüğe sahip çıkmadır aynı zamanda. Çok açık bir ifadeyle 100 binlerin sahip çıkması suikastın ve cinayetin aydınlatılması talebine aynı zamanda sahip çıkılacaktır. Diyarbakır halkı 3 cana, 3 fidana sahip çıkarak özgürlüğe, barışa, birlikte yaşama sahip çıkacaktır. Şu saat itibariyle Diyarbakır 3 canı karşılamaya, ağırlamaya ve uğurlamaya hazırdır.”

“PROVOKASYON KAYGIMIZ YOK”

Bir gazetecinin provokasyon uyarıları olduğu yönündeki sorusu üzerine Baydemir, “Çok açık ve net eğer bir provokasyon varsa. Bu 3 cana, 3 fidana yöneltilen suikast bir provokasyondur. Yarın Diyarbakır halkı bu provokasyonu boşa çıkarma çabasını ortaya koyacaktır. Bizim Diyarbakır’da bulunan bütün sivil toplum örgütlerleriyle birlikte yarına dair miskali zerre kadar kaygımız yoktur. Diyarbakır halkı yasını nasıl tutacağını, cenazesine nasıl saygı duyacağını iyi bilen bir halktır. Acısını yüreğine defnedebilen bir halktır” dedi.

ATEŞKES ÇAĞRISI

Baydemir provokasyonlara karşı da, “Belki benim haddim değil, belki benim işim de görevimde değil, ama hükümete, devlete, Türk ve Kürt halkına son bir kez çağrıda bulunmam gerekirse bu tür provokasyonları boşa çıkarmanın, önlemenin en etkin yolunun olabilecek en kısa zamanda Kürt muhalefetiyle hükümetin ya da devlet yetkiliklerinin aynı anda, aynı zamanda, aynı dakikada ateşkes ilan etmesidir” önerisinde bulundu.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları