PAÜ Denizli’yi Tarımda Dünya merkezi yapacak

PAÜ Denizli’yi Tarımda Dünya merkezi yapacak
eca-star-reklam

Pamukkale Üniversitesi dünya üniversitesi olmak için bir adım daha attı. Üniversite özellikle tarımda dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak ve Denizli’yi bir tarım merkezi haline getirecek dev bir proje başlatıyor. Bağcılığın ana vatanı Çal ilçesi projenin yürütüleceği yer. Tarım Biyoteknoloji Enstitüsü kurulacak.

– Enstitü için seçilen yer yıllardır atıl vaziyette duran Tarım Bakanlığına ait bağcılık üretme şefliğinin 650 dekarlık arazisi. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Bağcı “Enstitü için ben burayı talep ediyorum” dedi. Vali Yavuz Ermen ve Denizli protokolü araziyi ve yapısını birlikte incelediler.

– Vali Yavuz Erkmen, “Bu projeye destek olmamak mümkün değil. Elimizden geleni yapacağız arazinin tahsisi konusunda her türlü desteği veririz” diye konuştu. Rektör Bağcı, “ Yıllardır İsrail’in ve Amerika’dan bazı üniversitelerin bünyesinde bulunan böyle bir enstitüyü Türkiye’de biz kurmak istiyoruz. Böylece hem genetik araştırmalar yapılacak hem de bize has özlediğimiz tatlara yeniden kavuşacağız” şeklinde konuştu.

Pamukkale Üniversitesi büyük bir projeyi hayata geçirmek için yola çıktı. Domates tohumundan bir çok sebzeye kadar yediğimiz içtiğimiz hemen tüm meyve ve sebzenin tohumu dış kaynaklı. Bu konuda ilk adımı tohum laboratuvarı kurarak atan Pamukkale Üniversitesi bu sefer dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak bir enstitü kurmak için yola çıktı. Proje için seçilen yer ise bağcılık ve şarapçılığın anavatanı Çal ilçesi seçildi.

Vali Yavuz Erkmen, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağcı, Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili,daire müdürleri ve Çal ilçesinin yerel yöneticilerin katıldığı bir inceleme gezisi düzenlendi. Enstitü için Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağcı’nın istediği arazi yıllardın atıl vaziyette bekleyen Tarım Bakanlığına ait 650 dekarlık bağcılık üretim merkezi idi. 2004 yılında bir vatandaşa tahsis edilen ancak vatandaşın yürütemeyerek terk ettiği arazi bakımsız bir şekilde kaderine terk edilmişti. 2004 yılı öncesinde Türkiye’de bağcılık konusunda adını duyuran bir kurum olan Çal Bağcılık üretim merkezi bağ çubuklarını yüzde doksanının üretimini yapıyordu.

Vali Yavuz Erkmen ve Rektör Bağcı araziyi incelediler. Defterdar Mehmet Özefe’nin de hazır bulunduğu inceleme sırasında Vali Yavuz Erkmen, “projenin öneminden bahsederek, bu konuda ne yapabiliriz konuşmaya ve araziyi incelemeye geldik. Arazi bu konuda projeye uygun gibi. Tahsis için gerekeni yapacağız” dedi. Vali Yavuz Erkmen projenin çal ve çevresine büyük katkısı olacağını da sözlerine ekledi. Rektör Bağcı, “Yıllardır İsrail’in ve Amerika’dan bazı üniversitelerin bünyesinde bulunan böyle bir enstitüyü Türkiye’de biz kurmak istiyoruz. Böylece hem genetik araştırmalar yapılacak hem de bize has özlediğimiz tatlara yeniden kavuşacağız” şeklinde konuştu. Denizli Gazetesi – 11.08.2011

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları