Özbeklerin tatil adresi Türkiye oldu sokakları Antalya afişleri süslüyor

Özbeklerin tatil adresi Türkiye oldu sokakları Antalya afişleri süslüyor
eca-star-reklam

aquabellahotel ozbek tatil antalyaOrta Asya’da en kalabalık nüfusa sahip olan Özbekistan’da turistlerin öncelikli tatil adresi, Türkiye oluyor.

Turizm acentelerinin son yılların en hareketli dönemini yaşadığı ülkede, başkent Taşkent’te billboardlara asılan dev Antalya reklâmları boy gösteriyor. Türkiye’ye yönelik yoğun bir ilgi ile karşı karşıya kalan turizm acenteleri ise en bereketli dönemlerini yaşıyor. Bu arada Tunus’la başlayan ve yaptığı domino etkisiyle diğer Arap ülkeleri Mısır, Yemen, Suriye ve Libya’da da etkili olan halk ayaklanmaları ise daha önce Arap ülkelerini tercih eden Özbek turistlerinin yönünü Türkiye’ye çevirmiş durumda.

ÖNCELİKLİ TERCİH TÜRKİYE

Simurg Turizm Ajansı Müdürü Umurbek Ruzmetov, ülkedeki ekonomik iyileşmeye bağlı olarak insanların tatile olan ilgilerinin de artığını belirtti. Özbekistan vatandaşlarının öncelikli tatil adreslerinin ise Antalya olduğunu dile getiren Ruzmetov Türkiye’de sunulan her şey dâhil sisteminin daha çok ailecek tatil yapmayı tercih eden Özbek turistleri daha da çektiğini söyledi. Yoğun ilgi üzerine acentelerin charter seferlerinde de artışlar gözleniyor. Gecen yıl yaptıkları 18 uçuşa karşın, bu yıl 28 uçuş planladıklarını dile getiren Ruzmetov, bu artışın yaşadıkları yoğun talepten kaynaklandığını kaydetti. Ayrıca Bodrum’a da 6 ayrı deneme uçuşu yapacaklarını hatırlatan Ruzmetov, Temmuz için planladıkları Bodrum rezervasyonları için taleplerin şimdiden gelmeye başladığını kaydetti. Bu arada erken rezervasyon yapan müşterilerine ise yüzde 20’ye vatan indirimler de yapmakta olduklarını belirten Ruzmetov, Arap ülkelerinde patlak veren ayaklanmaların Özbek turistlerinin yönünü tamamen Türkiye’ye çevirdiğini aktardı.

Öte yandan Türkiye’ye olan talep artışı rezervasyonları da erkenden bitiriyor. Ruzmetov “Artan ilgi üzerine Haziran rezervasyonlarını kapattık; şimdi Temmuz ve Ağustos ayları rezervasyonları için çalışıyoruz ” dedi. Ruzmetov, Türkiye’nin Özbekistan vatandaşlarına yönelik vize uygulamamasının ise işlerini daha da hareketlendirdiğini kaydetti.

Taşkent’te asılı afişleri gören kent sakinleri ise Türkiye’ye gidip tatil yapacakları günün hayali yapıyor. Kent sakini Abdullah Şuhru, “Özbekistan vatandaşlarının özellikle Türkiye’ye ilgisi artmakta. İnsanlarımız tatil için Türkiye’deki tercihi ise daha çok Antalya tarafı olmakta. Daha gitmedim ama Antalya’nın turistik bir kent olduğunu gidenlerden duydum. Nasip olsa belki biz de bir gün gideriz.” diye konuştu. Bir diğer kent sakini Ekbar Hasanov ise “Antalya ile ilgili bilgilerim var; ama işin doğrusu daha gidemedim. İyi bir tatil yeri. İmkanlar olsa gidip orada tatil yapmak isterdim.” dedi. Kent sakini çocuklar ise Antalya’ya el sallayarak selamlarını gönderdi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları