Öğrenim Kredisi Borcu Olanlara Müjde

Öğrenim Kredisi Borcu Olanlara Müjde
eca-star-reklam

Öğrenim kredisi borçlarına ait gecikme zamlarının büyük kısmı silinecek. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, geçmişte enflasyon yüksek olduğu için 500 TL’lik kredileri 10 katına, 20 katına çıkanlar olduğunu söyledi. Albayrak, “Gecikme zamlarının büyük kısmı silinecek” dedi. Albayrak düzenlemenin sadece gecikme zamlarına uygulanacağını, ana para ile ilgili herhangi bir kolaylığın söz konusu olmadığını belirtti.

BİR MEKTUP HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ
Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, 7 yıl önce geri ödemeleri yapmayan kişilere tek tek mektup yazdıklarını anlatarak, “O mektupta biz dedik ki ‘Öğrenciyken devletten öğrenim kredi aldınız, mezun oldunuz. Şimdi kamu ya da özel bir şirkette çalışıyorsunuz. Öğrenim kredi borcunuzu ödeyiniz ki bir evladımıza daha burs imkanına sahip olsun.’ Vatandaşımıza teşekkür ediyorum, hakikaten ilgi duydular” dedi. 2010 yılında geri ödeme miktarının 600 milyon TL’yi geçtiğini belirten Albayrak, o mektuptan sonra gerçekleşen geri ödeme miktarının ise 2.5 milyar TL’yi geçtiğini kaydetti.

ANA PARAYA AF YOK
Açıklama aşağıdadır
Albayrak, üniversite hayatında kullandığı öğrenim ve katkı kredisi nedeniyle yüksek enflasyon nedeniyle mağdur olan bir kesimin de bulunduğunu dile getirdi.
Hasan Albayrak, “Mesela 500 TL kredi alıp, maalesef Amme Alacakları Yasası’na takılıp bir anda borçları 10 katına, 20 katına çıkanlar var, onlarla ilgili geçen sene bir düzenleme yaptık. Şimdi torba kanunda onlarla ilgili bir madde var. Gecikme zamlarının büyük kısmı silinecek. Onlar da rahatlayacak” diye konuştu.
Kanun nedeniyle aylık yüzde 12′lere çıkan gecikme faizlerinin uygulandığını belirten Albayrak, affın ana borcu kapsamadığını söyledi.

NE YAPILMALI?
Öğrenim ve katkı kredisi konusunda ilgili düzenlemeler henüz yasalaşarak Resmi Gazete’de yayımlanmadı.
Bu yüzden katkı ve öğrenim kredi ödemesi olanların konuyu takip edip, ilgili düzenlemeler yasalaştıktan sonra,
– borçlara ait takip süreci başlatılmışsa ilgili vergi dairelerine,
– takip süresi başlamadıysa ödemelerle ilgili Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekecek.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. zekeriya dedi ki:

  slm. benim kızım erzurum atatürk ünüversitesinde ingiliz dili ve edebiyatı 2.ögretimde okuyor 1 hazırlık 2.sınıfta 2.ögretim harçlarının kaldırılması torba yasasında yokmu .yoksada nereye yazmam lazım.

 2. Ebru dedi ki:

  Merhabalar,

  2009 ocak ayı itibariyle mezun olduğum üniversite dönemine(2yıl) ait öğrenim kredisi borcum bulunmaktadır , ilgili vergi dairesine aps yoluyla geri ödeme için dilekçemi ulaştırdım, . Farkli bir şehirdeyim şuan. Bir sonraki adımım ne olmalı, ne yapmalıyım bilmiyorum.

  Yönlendirebilecek birileri varsa bilgi verirseniz sevinirim.

  Teşekkürler,

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları