“Muhteşem Yüzyıl” Dizisi, Balkanlardada İzlenme Rekorları Kırıyor

“Muhteşem Yüzyıl” Dizisi, Balkanlardada İzlenme Rekorları Kırıyor
eca-star-reklam

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/muhtesem_yuzyil-dizisi.jpgBalkan ülkelerinden Sırbistan’da ve Karadağ’da televizyonlarda yayınlanan, Hırvatistan ve Bosna-Hersek’te ise bir süre sonra izlenmeye başlanacak olan “Muhteşem Yüzyıl” dizisine bölge halkının büyük ilgi göstermesiyle birlikte, bölge medyası da konuyu gündemine aldı.

Balkan ülkelerinden Sırbistan’da ve Karadağ’da televizyonlarda yayınlanan, Hırvatistan ve Bosna-Hersek’te ise bir süre sonra izlenmeye başlanacak olan “Muhteşem Yüzyıl” dizisine bölge halkının büyük ilgi göstermesiyle birlikte, bölge medyası da konuyu gündemine aldı.

Hemen her gün diziyle ilgili çeşitli yorumların yer aldığı bölge medyasından Sırbistan’ın en çok okunan “Vreme” dergisi, bu hafta “Muhteşem Yüzyıl” dizisine ve “Kanuni Sultan Süleyman”a geniş şekilde yer verdi.

”Muhteşem Yüzyıl” dizisinin Sırbistan’da, “büyük dedelerinin Kanuni Sultan Süleyman’ın fetihlerinden korktuğu kişiler tarafından büyük ilgiyle izlendiğine” işaret edilen haberde, dizinin Sırbistan’daki ”Prva TV” kanalında halk oylamasının ardından gösterime girdiği ve bölgede büyük ilgi topladığı vurgulandı.

”İşin ilginç yanı dizinin Mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesi dönemde gösterime girmesidir” ifadesinin kullanıldığı haberde, ”böylece postmodern Kanuni Sultan Süleyman tekrar Sırbistan’daki seçimlere dahil oldu” şeklinde ifadeye yer verildi.Mehmet Gunsur Muhtesem Yuzyil

Diziye yönelik bazı radikal Sırp medyasında yer alan çeşitli tepkilere de dikkatin çekildiği haberde, bu tepkilerde Osmanlı Sultanı’nın çeşitli şekilde suçlandığı hatta, “Veçernye Novosti gazetesinin, halkı diziye karşı ‘üçüncü Sırp ayaklanmasına’ bile çağırdığı” vurgulandı.

”Vreme” dergisi, Sırp medyasında yer alan haberlere ve kamuoyunda yaşanan tartışmalara dikkati çekerek, “Sultan Süleyman’ın ölümünden 446 yıl sonra yeniden Balkanlar’ın en çok konuşulan ve en popüler tarihi şahsiyeti olduğu” yorumunda bulundu.

Yavuz Sultan Selim’in vefatı üzerine 1520 yılında tahta geçen Kanuni Sultan Süleyman, sadece 1 yıl sonra Belgrad’ın fethini gerçekleştirdi. Uzun yıllar tahtta kalan ve Mohaç zaferiyle Macaristan’ı Osmanlı topraklarına katan Sultan Süleyman’a, idaredeki yenilikleri nedeniyle Türkler “Kanuni”, gerçekleştirdiği fetihler nedeniyle de Avrupalılar “Muhteşem” ismini vermişti. Kanuni Sultan Süleyman, 7 Eylül 1566 yılında Zigetvar seferi sırasında yaşamını yitirmişti.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları