Kusura bakma TÜSİAD arzun olmayacak

Kusura bakma TÜSİAD arzun olmayacak
eca-star-reklam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kusura bakma TÜSİAD, senin arzun olmayacak, milletin arzusu olacak’‘ sözleriyle tepki gösterdi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkan yasa teklifine değindi. 28 Şubat’ın Türkiye üzerinde bıraktığı en büyük hasarın eğitimde olduğunu  belirten Erdoğan, imam hatip liselerinin önünü kapatmak, dindar nesiller yetişmesini önlemek isteyen 28 Şubat aktörlerinin kesintisiz 8 yıl uygulamasıyla Türkiye’ye büyük zararlar verdiğini anlattı.

28 ŞUBAT İLE ANADOLU’NUN YOKSUL ÇOCUKLARININ OKUMASI ENGELLENDİ

28 Şubat sürecinde hedefin sadece imam hatipler, imam hatipliler olmadığını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”28 Şubat süreci imam hatiplerle birlikte aslında Anadolu çocuklarını, yoksul ailelerin zeki çocuklarını hedef almıştır. 28 Şubat Anadolu’nun yoksul evlatlarının elinden fırsat eşitliğini almış, bu şekilde meslek liselerinin de içini boşaltmıştır. Merhum Adnan Menderes, merhum Turgut Özal ile Anadolu’nun zeki çocukları, iyi üniversitelerde, iyi bölümlerde okuma fırsatına kavuşurken, işte bu ittihatçı zihniyet, CHP’li zihniyet, 28 Şubatçı elitist zihniyet bu çocukların önünü kapatmış, istikbalini karartmıştır. Geçmişte bürokratik makamlar, zenginlik babadan oğula geçiyor, dar ve seçkinci bir çevre içinde pay ediliyordu. İşte Anadolu bu çarkı bozdu. Yoksul ailelerin, köylülerin, çiftçilerin, kapıcıların, marangozların, terzilerin çocukları okudu. Vali, kaymakam, avukat, savcı, bürokrat olmaya başladı. 28 Şubat, hiç kimse kusura bakmasın, işte Anadolu’nun bu şahlanışına karşı da yapılmış bir uygulamadır.”

AK Parti iktidarlarının kendi dönemlerinin bu seçkinci yapıyı bozmak için mücadele verdiğini, başta eğitim olmak üzere her alanda fırsat eşitliğini desteklediklerini, eğitimi ülkenin en ücra köşelerine ulaştırdıklarını, okumanın ve okulun önündeki tüm engelleri tek tek kaldırdıklarını, kaldırmaya devam ettiklerini anlatan Erdoğan, eğitimin önünde hiçbir mazeret bırakmadıklarını vurguladı.

İBRET VERİCİ DURUM

Erdoğan, AK Parti Grubu’nun zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkarılması için yasa teklifini TBMM Başkanlığına sunduğunu hatırlatarak, dünyada özellikle de gelişmiş ülkelerde zorunlu eğitimin 9-13 yıl arasında uyguladığını, bir çok gelişmiş ülkenin öğrencilerin yaş grubu ve fiziksel özeliklerine göre kademeli bir eğitim sistemi uyguladığına işaret etti.

İl ve ortaöğretimin kademeli ve 12 yıla çıkarılmasını AK Parti olarak en başından beri savunduklarını, Hükümet programında da yer verdiklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

”Bu 3 kademeli bir eğitim. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu sağlıklı ve en modern sistem. Bu sistemle 8 yıllık kesintisiz eğitimin Türkiye’ye verdiği ağır hasarı telafi edeceğiz. Meslek liselerinin önü yeniden açılacak. Türkiye’nin, ekonominin ihtiyacı olan yetişmiş ara elemanı ihtiyacı bu sistemle karşılanacaktır. Bugün Batı toplumunda bile meslek liselerine giden öğrenci oranı yüzde 65-70, genel liseler yüzde 30’larda. Bizim nerede olduğumuzu görmek bakımından bu oran çok önemli. 4 4 4 sistemine karşı başta CHP ve TÜSİAD’ın verdiği tepki, tamamen bayat, tamamen çağdışı ve Türkiye gerçeklerinden uzak tepkilerdir.

CHP’nin taraf olduğunu biliyoruz. Demek ki TÜSİAD da taraf olabiliyormuş. Bu TÜSİAD daha önce, yine imam hatipler ile ilgili; yanılmıyorsam 1982 veya 1992. O zaman ismini vermeyeceğim bir zata imam hatip raporu hazırlattı. O raporla imam hatiplerin orta kısımları kapatıldı. Bunların cemazi evvelini biliyoruz. Bunların kinin neye olduğunu biliriz. Bunu bildiğimiz için de bu yanlışı düzeltmek bizim görevimiz. Şu anda yapılan da budur. Açıkçası her ne konuda olursa olsun yapılan bir reform karşısında CHP’nin statükoyu savunmasına, çağ dışılığı arzulamasına biz de milletimiz de alışmış durumdayız. Ancak 8 yıllık kesintisiz eğitimin mimarlarından, akıl hocalarından biri olan TÜSİAD’ın bugün bir kez daha eğitimde statükoculuğu savunması ibret verici bir durumdur. Kusura bakma TÜSİAD, senin arzun olmayacak, milletin arzusu olacak.”

SİZ İŞİNİZE BAKIN BİZ DE İŞİMİZE BAKALIM

Erdoğan, TÜSİAD’ı kastederek, ”daha önce de kendilerine söyledim; siz işinize bakın, biz de işimize bakalım. Siz sanayici ve işadamları derneğisiniz. Siz sanayide, ticarette ne söyleyeceksiniz onları söyleyin. Ama bu ülkenin eğitim sisteminde, bu ülkede millettin evlatlarını, Anadolu’nun çocuklarını okumaya yönelik gelip de bariyer oluşturmayın. Sıkılmadan şunu söylüyorlar; neymiş kızların okumasının önü kesilecekmiş, el insaf… Şöyle bir 9 senelik raporlara bakar insan. Şecaat arz ederken sirkat söylüyorsunuz. 9 yıl içinde eğitim öğretim nereden nereye geldi” diye konuştu.

8 yıllık kesintisiz eğitimin mağdurlarının hiç kuşkusuz sanayiciler olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

”Tamamen ideolojik kaygılarla 12 yıllık kademeyi eğitime karşı çıkmak, zihinleri bulandırmak hiç kusura bakmasınlar TÜSİAD’ın geçmişten devraldığı bugüne yakışmayan eski roldür. TÜSİAD önce 28 Şubat’taki rolünü sorgulasın. TÜSİAD önce 8 yıllık kesintisiz eğitimle, eğitim sistemine ve ekonomiye  vurduğu darbenin özeleştirisini yapsın. Türkiye çok değişti. Ben TÜSİAD’a acilen değişmesini, kör ideolojiden ve kalıplarından kurtulmasını tavsiye ediyorum.

Yeni sistemle kız çocukların okul dışında kalacakların iddia etmenin de hiçbir geçerli gerekçesi yoktur. Niye kalsın? 4 okuyacak, 4 daha okuyacak ve burada herhangi bir ayırım söz konusu değil ama ikinci 4’te tercih yetkisi var. Meslek lisesiyse hangi meslek lisesine, düz liseyse hangi düz liseye gidecek? Üçüncü 4’e başlarken isterse açık liseyi tercih edebilir. Bir ve ikide devam, üçüncü 4’te bunun adımı atılacak. Bunu yaparken bir rahatlama getiriyor. Yeni, ABD’de evden eğitim sistemi kurulmuş, bunu bir araya geldiğimizde bize anlatıyorlar, konuşuyoruz. Türkiye buna niçin bu kadar Fransız kalsın. Türkiye’de de bu yapılabilir ama dert başka, ideolojik… 12 yıl kademeli eğitimin ilk iki 4 yıllık döneminde devam mecburiyeti getiriyoruz. Bu yüzden kız çocukların okuldan koparılacağı endişesi tamamen yalandır, yersizdir.”

EY TÜSİAD

Erdoğan, okullaşma oranının, özellikle kız çocuklarının okullaşma oranının AK Parti hükümetleri düzeyinde rekor artış kaydettiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

”Bakın okul öncesi eğitimde, 2002 yılında okullaşma oranı neydi biliyor musun ey TÜSİAD, yüzde 11, bugün yüzde 43… Bu mu geriye gidiş? İlkokulda okullaşma oranı neydi biliyor musun ey TÜSİAD, 2002’de yüzde 91, bugün yüzde 98. Ortaöğretimde okullaşma oranı 2002 yüzde 51, bugün yüzde 69. Türkiye’de kız çocuklarının okullaşma hızı, erkek çocuklardan çok daha fazla. Bizim dönemimizde bırakınız kıç çocuklarını, unutulmuş, ihmal edilmiş çocuklar bile okulla buluştu. 2007 yılından itibaren sağlık sorunları nedeniyle okula gidemeyen 4 bin 239 öğrencimize evinden okul hizmeti verdik. Başlattığımız kampanyalarla 350 bin kız çocuğunu okulla buluşturduk. 2010-2011 döneminden itibaren 76 ilde 28 bin kız çocuğumuzu ücretsiz okullara taşıdık. Bu yıl 9. sınıfların yanında 10. sınıfları da buna dahil ettik. Şartlı nakilde de kıç çocuklarına pozitif ayrımcılık uyguladık. Nasıl olur da sen hala kalkıp ‘kızların eğitimde öğretimde önü kesilir’ dersin. Bunu yapan AK Parti iktidarı, bugüne kadar kimse bunları yapmadı. Bizim bu konudaki hassasiyetimiz  açıktır, yaptıklarımız da ortadadır. Eğitim bizim en fazla önem atfettiğimiz alan. En fazla kadroyu eğitime tahsis ettik, en fazla yatırımı eğitime yaptık. Kalkıp da bize bu şekilde saldırmak inanın adeta bakar kör olmaktır. Eğitimin birilerinin deneme tahtası olmaktan çıkardık. İnşallah da tüm aksaklıkları gidererek Türkiye’de farklı bir neslin yetişmesinin önünü açacağız.”

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları