Konsensus anketinde ilginç cemaat sorusu

Konsensus anketinde ilginç cemaat sorusu
eca-star-reklam

Konsensus anketinde ilginç cemaat sorusu

Konsensus’un yaptığı ankete katılan ve “Yeni Anayasa’ya ihtiyacımız var” diyenlerin oranı yüzde 61 çıkarken, başkanlık sistemi yüzde 69.3 ile halktan veto yedi.

1500 KİŞİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

Konsensus’un “Türkiye Gündemi Araştırması Haziran 2012- 4+4+4 ve Kürtaj” başlıklı araştırması yeni Anayasa konusu ve başkanlık sistemi tartışmalarını da mercek altına aldı. Konsensus bu çalışma için, 24 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel hem de kırsal kesiminden seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip, 18 yaş üstü 749’u erkek, 751’i kadın, toplam 1500 kişiyle telefon anketi yöntemiyle görüştü.

YENİ ANAYASA

Araştırmaya katılanlara yöneltilen ”Sizce Türkiye’nin yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı var mı?” sorusuna “Evet, var” diyenlerin oranı yüzde 61 çıkarken, “Hayır, yok” diyenler yüzde 39’da kaldı.

‘LAİKLİK GÜVENCE ALTINA ALINSIN’

Yeni Anayasa’da güvence altına alınması gereken ilk beş madde hangileri olmalı? Ankete katılanlara göre yeni Anayasa’da güvence altına alınması gereken ilk madde yüzde 30.1 ile demokrasi. İkinci sırada yüzde 24.5 ile ‘Laiklik’, üçüncü sırada ise yüzde 20.8 ile ‘Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı’ yer alıyor. Peki Yeni Anayasa çalışmaları sonucuna ulaşacak mı? Bu soruya “Evet, ulaşacak” diyenlerin oranı yüzde 65.7 çıkarken, sonuca ulaşamayacağını düşünenlerin oranı yüzde 34.3 oldu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Konsensus, başkanlık tartışmasını da masaya yatırdı ve ankete katılanlara sordu: “Sizce Türkiye, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçmeli mi?” Bu soruya “Başkanlık sistemine geçmemelidir” diyenlerin oranı yüzde 69.3 çıktı. “Başkanlık sistemine geçmelidir” diyenlerin oranı ise yüzde 30.7’de kaldı.

 

ANKETTE GÜLEN CEMAATİ SORUSU

“Fethullah Gülen Cemaati’ni duydunuz mu?” sorusuna ankete katılanların yüzde 79.6’sı “Evet” derken, duymadığını söyleyenlerin oranı yüzde 20.4 çıktı.

YÜZDE 28’İ BEĞENİYOR

Konsensus ankete katılanlara Fethullah Gülen Cemaati’yle ilgili ilginç bir soru daha yöneltti: “Duyduğunuz kadarıyla Fethullah Gülen Cemaati’ni beğeniyor musunuz?” Bu soruya “Evet beğeniyorum” diyenlerin oranı yüzde 28.3 çıkarken, beğenmeyenlerin toplam oranı 45.6 oldu.

SARIGÜL İLK SIRADA

Konsensus, ankete katılanlara, “Siyasi görüşünüzden

bağımsız, objektif düşündüğünüzde, Türk soluna en fazla yararının dokunacağını düşündüğünüz siyasetçi kimdir?” sorusunu yöneltti.

Mart ayı anketine göre oy
oranını 1.1 puan artıran Mustafa Sarıgül 29.5 ile ilk sıradaki yerini korudu. Sarıgül’ü yüzde 24.7 ile Kemal Kılıçdaroğlu takip ediyor. (Habertürk)

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları