KOBİ’leri süper lige çıkaracağız

KOBİ’leri süper lige çıkaracağız
eca-star-reklam

yenilesme-kobileri-gelecege-tasiyacakEkonominin bel kemiğini oluşturan KOBİ’ler, Borsa yoluyla bir üst lige çıkacak. Halk arasında ‘KOBİ borsası’ olarak bilinen Gelişen İşletmeler Piyasası’na (GİP) girmek için 11 işletme başvuru yaptı. Ata Yatırım Genel Müdürü Korhan Kurdoğlu, “Bu şirketler Borsa’da Bank Asya Ligi oluşturmuş oldu. Bu yolla hem finansman ihtiyacını karşılayacaklar hem de kurumsallaşarak ‘Süper Lig’e çıkacaklar.” dedi.

Türkiye’deki şirketlerin yüzde 99’unu ve istihdamın yüzde 70’ini göğüsleyen küçük ve orta boyutlu işletmelerin (KOBİ) toplam gelirden aldığı pay da yüzde 40’larda kalıyor. Bu rakamlar dünya ile kıyaslandığında gidilecek yolun daha uzun olduğunu gösteriyor. KOBİ’lerin Borsa’ya açılması için SPK ve KOSGEB ile birlikte çalışmalar yürüten Ata Yatırım’ın Genel Müdürü Korhan Kurdoğlu, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin dev şirketlerinin KOBİ’ler arasından çıkacağını söyledi.

Geçen sene yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu küçük işletmelere bir dizi yükümlülükler getirmekle beraber, son yıllarda devletin KOBİ’lere desteği de artıyor. Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), bu işletmelerin borsaya açılmalarını teşvik ederken, aracı kurumlar da finans kaynağına ulaşmaları ya da ortaklık bulmaları için birtakım projeler geliştiriyor. Ata Yatırım da KOBİ’lere halka açılmanın işleyişini, avantajlarını anlatacağı bilgilendirme konferans ve toplantıları düzenliyor. İşletmelerde farkındalık oluşturmak için bunu strateji olarak belirlediklerini aktaran Korhan Kurdoğlu, Türkiye ekonomisinin bu hızlı büyümesi halinde gelecekte KOBİ’lerin çok büyük önem kazanacağı görüşünde. Kurdoğlu, “Türkiye’deki şirketlerin yüzde 99’u KOBİ sıfatında ve yüzde 70’e yakın istihdam burada sağlanıyor. Ama gelirin yüzde 40’ından biraz daha az pay alıyorlar. Bu değişim içerisinde ve ekonomilerin geçiş döneminde önümüzdeki dönemlerde Türkiye’nin devleri KOBİ’ler arasından çıkacak. Onların büyümesi için de ya halka açılarak fon sağlama ya da stratejik ortaklıkla büyüme noktasında aracı olmak istiyoruz.” sözlerine yer verdi. SPK ile sürdürdükleri halka arz harekâtını Zaman’a değerlendiren Kurdoğlu, “Halka yeni arz olan şirketler, Borsa’da Bank Asya Ligi oluşturmuş oldu. Bu şirketler hem finansman ihtiyacını karşılayacakları gibi hem de daha da kurumsallaşarak finans sektörünün ‘Süper Lig’ine çıkacaklar. Biz de teknik direktör olarak bu KOBİ’lerin halka arz olmaları ve Süper Lig’e yükselmeleri için danışman hizmeti vereceğiz.” dedi.

Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesine tepki gösteren Korhan Kurdoğlu, artık kredi derecelendirme kuruluşlarına pek fazla itibar etmediğini belirtti. Avrupa ülkelerinin durumunun ve notlarının Türkiye ile kıyaslandığı zaman, notu daha iyi olup da bunu hak etmeyen birçok ülkenin olduğunu aktaran Kurdoğlu, “Notumuzu artırmaları gerekirken düşürüyorlar. Ne amaçla yapıldığını bilemiyorum. Derecelendirme kuruluşları kendilerini geliştirmeli ve çağa adapte olmaları gerekiyor. Analizleri demode kalmış. Verilen notları çok ciddiye almıyorum, zaten ciddiye alan yatırımcıların da ağızları yandı.” şeklinde konuştu.

Zaman

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları