KOBİ’lerden GİP’e büyük ilgi

KOBİ’lerden GİP’e büyük ilgi
eca-star-reklam

yenilesme-kobileri-gelecege-tasiyacakMÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, “GİP’te yer almak, bir KOBİ için bilinirliğin artması anlamına gelmektedir” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Gelişen İşletmeler Piyasası’nın (GİP) şirketlerin kurumsallaşmasına, şeffaflaşmasına ve değer artışlarına katkı sağlayacağını belirterek, ”GİP’te yer almak, bir KOBİ için bilinirliğin artması anlamına gelmektedir” dedi.

Vardan, İMKB bünyesinde kurulan GİP’e ilişkin bilgi vermek amacıyla düzenlenen panelin açılışındaki konuşmasında, KOBİ’lerin büyüme evrelerinde en büyük sorunlarının finansman ihtiyacı olduğunu, ”hayatta kalabilme mücadelesinde” rekabet güçlerini artırabilmek için KOBİ’lerin çoğunlukla banka kredilerine başvurduğunu kaydetti.

Banka kredilerini almanın da, geri ödemenin de, gelişmek isteyen işletmelerin bir diğer problemi haline geldiğini dile getiren Vardan, ”Zira küçük ve orta ölçekli işletmelerin kredi başvurularında, büyük şirketlere kıyasla, kabul görmekte dezavantajları bulunmaktadır. Ekonomimizin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerimizin, 2011 yılının ilk 9 ayındaki toplam kredi pastasından sadece yüzde 24’lük pay alabilmiş olmaları da bunu açıkça göstermektedir” dedi.

Vardan, kredi almayı başaran işletmelerin ise geri ödeme sürecinde nakit akışı sıkıntısı ve artan borç yükleriyle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, ”İşte bu gerçekler göz önüne alındığında, KOBİ’lerin finansman sağlaması için başka kaynakların ortaya çıkarılması ihtiyacı doğmuştur. Ancak, genel olarak bizim işletmelerimizin banka kredilerine çok fazla bulaşmadıklarını da dile getirmek isterim. Bu noktada, stratejik ortaklıklar, şirket birleşmeleri ve halka arz özsermayenin gelişimine katkı sağlayan anlamlı alternatifler olarak görülmelidir” diye konuştu.

Bu bağlamda, GİP’in kurulmasının uzun çalışmalar sonunda sonuçlandırıldığına değinen Vardan, şöyle devam etti:

”Büyüme ve gelişme potansiyeli olan işletmelerimiz için özel bir menkul kıymetler piyasası anlamına gelen GİP, birçok ülkede uygulaması bulunan çok seviyeli sermaye piyasası sisteminin ülkemizde hayat bulmasını sağlamıştır. Böylelikle KOBİ’lerimiz kendi liglerindeki işletmelerle aynı piyasada işlem görecekler ve halka açılıp öz sermayelerini güçlendirerek büyüme fırsatı elde edeceklerdir. Bu önemli finansman aracının uygulamaya geçirilmesi, etkin KOBİ finansmanı için finans sisteminin yeni bir mimariye bürünmesi diye de nitelendirilebilir.

Elbette GİP, fon sağlayarak KOBİ’lerimizin büyümesine destek olacak çok önemli bir araçtır. Ancak bu aracın, işletmelerimize fon sağlama dışında yararlar getireceği de bir gerçektir. Şirketlerimizin kurumsallaşmasına, şeffaflaşmasına ve daha değer artışlarına da katkı sağlayacaktır. GİP şirketlerimize likidite de sağlayacaktır ama kredilerden en önemli farkı, bunu uygun koşullarda sunuyor olmasıdır. Buna bağlı olarak, kredilerden en önemli farkı, borcu değil sermayeyi artıyor olmasıdır. Bu da, kaldıraç oranının düşmesini ve şirketlerin mali yapılarının güçlenmesini, şoklara karşı dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, GİP’te yer almak, bir KOBİ için bilinirliğinin artması anlamına gelmektedir. Bu piyasalarda bir süre sonra tanınmak, işletmenin itibarını artırarak, satış ve istihdam gibi faktörlerde olumlu rol oynayacaktır. Bir diğer fayda ise sermaye piyasalarına girmekle birlikte, gerekli disipline uymak ve bilgileri kamuoyuyla paylaşmak amacıyla KOBİ’lerimizin doğal bir süreçle kurumsallaşmak zorunda kalacak olmalarıdır.”

KOBİ’lerin bu imkandan daha fazla yararlanabilmesi için işbirliği içinde çalışan ve işletmelere bu konuda kolaylık sağlayan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İMKB ve KOSGEB’in desteklerinin önem taşıdığını kaydeden Vardan, GİP’in yanı sıra KOBİ’ler için diğer önemli bir sermaye kaynağının da ortaklık olduğuna işaret etti.

”Yüzde 100 destek olduğumuz kalemler var”

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan da, 10 kişiden az çalışanı olan mikro ölçekli işletmelerin, ekonominin yüzde 95’ini oluşturduğuna değinerek, ”Bu kadar küçük ve mikro ölçekli işletmelerle dünyayla yarışmamız mümkün değil. Ölçek sorununu çözmemiz lazım. KOBİ’lerin ortak hareket etmelerini ve ortak rekabet avantajı oluşturacak şekilde projeler sunmalarını çok önemsiyoruz” dedi.

KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmaları için de bankacılık sistemi dışında kaynaklara ihtiyaç duyduğunu belirten Kaplan, kriz dönemlerinde üretim, pazarlama anlamında sıkıntısı olmayan birçok firmanın nakit akışını sağlayamadığı için iflas ettiğinin gözlendiğini, birçok firmanın finansman sıkıntısından dolayı büyüme, yeni yatırım yapma, teknoloji geliştirme yapamadığını veya geç hayata geçirdiğini anlattı.

Kaplan, bu nedenle finansman konusunda farklı enstrümanları devreye alarak, riskleri dağıtmak, alternatifleri zenginleştirmek gerektiğine işaret ederek, GİP konusunda şu bilgileri verdi:

”KOSGEB, SPK, İMKB ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği olarak 4 kuruluş bir araya geldik. Onların kendi adına düşen masraflardan neredeyse onda bir fiyatına kadar miktarların düştüğünü gözlüyoruz. Biz, ‘KOSGEB olarak 100 bin liraya kadar destek olalım’ dedik. Neredeyse maliyet anlamında da o civarda bir rakam çıkıyor. Yüzde 100 destek olduğumuz kalemler var. KOBİ’lerin bu piyasaya girme konusunda bir rehbere ihtiyacı olduğunu gözlemledik. Piyasa danışmanı tabiriyle danışmanlık oluşturduk. Piyasa danışmanı, şirket ‘ben girmek istiyorum’ dediği andan itibaren, sürecin içinde danışmanlık hizmeti verecek. Bu piyasa danışmanlığı mekanizması gideri, en önemli kalemdi. Bu kalemi de, KOSGEB olarak yüzde 75 oranında geri ödemesiz ve hibe niteliğinde destekleyerek, 60 bin liraya kadar önemli miktarı destek olarak vereceğiz. Sonrasında bağımsız denetim kuruluşlarından alacağı denetim hizmetini, SPK’ya ve İMKB’ye kabul, kayıt ücretleri gibi harçlar, merkezi kayıt kuruluşu masrafları ve aracı kuruluşlara ödenecek aracılık masrafları ve komisyonları gibi kalemleri destekleyelim dedik. Kimi kalemlerde yüzde 100’e varan oranlarda olmak üzere, toplamda 100 bin liraya kadar geri ödemesiz, ‘ben bu işe girmek istiyorum’ diyen işletmeye destek oluyoruz. Bunu dediğimiz tarihten itibaren, çok geçmedi, yaklaşık 6-7 aydan biraz fazla oldu 11 tane işletme KOSGEB’e müracaat etti. İstanbul’dan 7, İzmir’den 2, Antalya ve Kayseri’den 1’er tane işletmenin başvurduğunu gözlemliyoruz.”

”Amacımız, şirketleri önce Bank Asya Ligi’ne kazandırma, daha sonra Süper Lig’e çıkarmak”

Ata Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu ise son yıllardaki performansıyla Türkiye’nin ”büyük güç” olma yolunda ilerlediğini ifade ederek, Türkiye’de KOBİ’lerin ekonominin yüzde 99’unu, istihdamın yüzde 70’ini oluştururken, ekonomiye katkısının hacim olarak yüzde 40’larda bulunduğunu belirtti. Kurdoğlu, ”Türkiye’nin büyüklüğü devam ettirmek için KOBİ’lerin finansman ve işbirliğiyle desteklenmesinin önemi ortada. Halka arzlar ve ortaklıklar yeni çözümler olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

İş dünyası futbol takımlarının oluşturduğu ligler gibi düşünüldüğünde, KOBİ’lerin mahalli takımlar, halka açık şirketlerin süper lig takımları olduğunu anlatan Kurdoğlu, ”Bizde bir Bank Asya Ligi eksikti. İşte GİP, bunu dolduracaktır. Amacımız da, bu şirketleri önce Bank Asya Ligi’ne kazandırmak, daha sonra Süper Lig’e çıkarmak” diye konuştu.

AA

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları