Kobi’Ler Artık İnternetten Eleman Buluyor

Kobi’Ler Artık İnternetten Eleman Buluyor
eca-star-reklam

http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/kobi-kuçuk-ve-orta-bütceli-isletmeler.jpgİstihdamın ve ekonominin önemli bir bölümünü karşılayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) internetten eleman aramayı arttırdı.

İstihdamın ve ekonominin önemli bir bölümünü karşılayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) internetten eleman aramayı arttırdı. İnsan kaynakları platformu Kariyer.net, her ay hazırladığı İstihdam Endeksi verilerinde ay aylık istihdam hareketlerinin yanı sıra KOBİ’leri de araştırdı. Kariyer.net İstihdam Endeksi‘ne göre son iki yılda internetten personel arayan KOBİ’lerin sayısı yüzde 40 oranında arttı. Kariyer.net üyesi 17 bin KOBİ’nin her biri yılda ortalama 30 kişilik yeni personel ihtiyacını internet üzerinden temin ediyor.

Kariyer.net verilerine göre ülkemiz ekonomisinde büyük önemi olan KOBİ’ler tanıdık yöntemiyle personel aramaktan hızla vazgeçip, kurumsallaşma adına bir adım daha atıp internet üzerinde personel aramaya başladı. Kariyer.net üyesi her bir KOBİ yılda ortalama 11 iş ilanı yayınlayarak yılda yaklaşık 30 kişiye istihdam yaratıyor. Bu rakam, holdinglerde yılda 181 iş ilanıyla 543 istihdam olarak gerçekleşiyor.

EŞ-DOST ARACILIĞIYLA ELEMAN ARAMAK TARİHE KARIŞIYOR

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, personel arama süreçlerini internete taşıyan KOBİ’lerin kurumsallaşma sürecinde önemli bir adım attığını belirtti.

KOBİ’lerin başarısı için her çalışanın performansının ve yeteneklerinin büyük önem taşıdığını kaydeden Azoz şöyle devam etti: “Bu yüzden doğru personele ulaşmanın, KOBİ’lerde büyük şirketlere göre daha da fazla önem taşıdığını söylemek yanlış olmaz. Üstelik KOBİ’ler personel arama sürecini düşük maliyetlerle gerçekleştirmek zorundalar. KOBİ’ler için bu fırsatı internet sunuyor. İnternet kullanımının da yaygınlaşmasıyla giderek daha fazla Anadolu firması ve KOBİ, işe alım süreçlerini internet üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ediyor.”

KOBİ‘LER EN ÇOK SATIŞÇI VE MUHASEBECİ ARIYOR

KOBİ’lerin personel ihtiyaçları incelendiğinde ilk sırada büyük farkla satış dikkat çekiyor. Bunu, muhasebe uzmanı, sekreter ve yönetici asistanı pozisyonları takip ediyor. Makine ve inşaat mühendisleri de KOBİ’lerin en çok ihtiyaç duyduğu pozisyonlar arasında.

Son bir yılda KOBİ’ler yaklaşık 3 bin 700 satış elemanı, 2 bin muhasebe uzmanı, bin 900 sekreter ve yönetici asistanı, 900 satış mühendisi, 750 inşaat mühendisi ve 700 makine mühendisi için Kariyer.net’te iş ilanı yayınladı.

BİLİŞİM KOBİ‘LERİ ELEMANINI İNTERNETTE ARIYOR

Personel arayışında interneti en yoğun şekilde tercih eden KOBİ‘lerin, yine bilişim alanında faaliyet gösterenler olması dikkat çekiyor. Bilişimi sırasıyla İnşaat, Tekstil, Sağlık, Üretim, Gıda, Elektrik – Elektronik, Telekomünikasyon, Otomotiv ve Emlak alanında faaliyet gösteren KOBİ‘ler takip etti.

Özellikle son dönemlerde gıda ve üretim sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerde istihdam anlamında rekor seviyelerde artış olduğu belirtildi. Kariyer.net İstihdam Endeksi verilerine göre, gıda ve üretim sektörlerinde sırasıyla 2 bin 16 ve bin 650 kişinin yeni personel olarak arandığı belirlendi.

ÜRETİM VE GIDA İSTİHDAMIN YENİ LOKOMOTİFİ

Kariyer.net aylık istihdam endeksindeki rakamlar da gıda ve üretimdeki, KOBİ’leri de kapsayan genel hareketlenmeyi doğruladı. Nisan ayında üretim sektöründe görülen yeni iş ilanları sayılarında Nisan 2009’a göre yüzde 117, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 66 oranında artış yaşandığına işaret etti. Aynı dönemde üretim sektörü yeni iş ilanları sayılarında ise, Nisan 2009’a göre yüzde 204, Nisan 2010’a göre yüzde 39, bin önceki aya göre ise yüzde 8 oranında artış yaşandığı görüldü.

Kariyer.net’te bir yıl içinde en çok iş ilanı veren KOBİ’lerin şehirlerine bakıldığında İstanbul’da önemli bir yoğunluk göze çarparken, İstanbul’u Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Kayseri ve Gaziantep takip ediyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları