Katılım bankalarına faizsiz İnterbank

Katılım bankalarına faizsiz İnterbank
eca-star-reklam

garantiBDDK Başkanı Bilgin, katılım bankalarının kısa vadeli borçlanmasını sağlayacak İnterbank benzeri bir piyasanın oluşturulması gerektiğini belirtti

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu Başkanı (BDDK) Tevfik Bilgin, katılım bankaları ile bankalar arasında kısa vadeli borçlanmaya imkan sağlayacak İnterbank benzeri bir piyasanın oluşturulması gerektiğini söyledi. Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) 10’uncu Genel Kurulu’na katılan Bilgin, “Merkez Bankası’nın katılım bankalarının ellerindeki gelir ortaklığı senetleri, altın ve diğer ürünler karşılığında kısa vadeli borçlanma imkanlarının geliştirilmesi likidite anlamında sistemin geleceği açısından son derece önemlidir” dedi. Katılım bankalarının enstrüman eksikliği nedeniyle yurtdışı likidite varlığı olduğunu kaydeden Bilgin, Londra Metal Borsası’nda bulunan tahmini 1 milyar liralık bu likiditenin Türkiye’ye gelmesi gerektiğini kaydetti. Bilgin, “Geliştireceğimiz enstrümanlarla, belki burada VOB’a da görev düşmektedir, İngiltere’de yatan bu fonları, Türkiye’ye çekmemiz de imkan dahilinde olacaktır” dedi.

1 MİLYAR DOLARLIK SUKUK
TKBB Başkanı ve Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi de bu yıl katılım bankalarının 1 milyar doların üzerinde sukuk (kira sertifikası) ihracının hedeflendiğini belirtti. Sukukta bu yıl önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirten Yahşi, “SPK tarafından verilen izinle özel sektör şirketleri kira sertifikası çıkarma imkanına kavuştular. Bundan sonra hem katılım bankaları, hem de özel sektör firmalarımız faizsiz borçlanma enstrümanı olan “Kira Sertifikası” çıkarabilecekler. Kira sertifikasının 2011’de ciddi hacme ulaşacağını tahmin ediyoruz” dedi. Yahşi, katılım bankalarının acil likidite ihtiyacına yönelik Merkez Bankası ile önceki gün bir araya geldiklerini belirterek, munzam karşılıkları artması bankaların likidite fonlarına olumsuz yansıdığını söyledi. Yahşi, “Kısa vadede acil likidite ihtiyaçlarına yönelik olarak bir pencere, bir kapı açılacaktır” dedi.

169 milyon liralık kâr
BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, katılım bankalarının 2011’in ilk çeyreğinde 169 milyon lira kâr elde ettiğini belirterek, 2010 yılının aynı döneminde kârın 185 milyon TL olduğunu söyledi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları