Kadınlara Doğum İzni Ve Erken Emeklilik İmkanı

Kadınlara Doğum İzni Ve Erken Emeklilik İmkanı
eca-star-reklam

Kadınlara Doğum İzni Ve Erken Emeklilik İmkanıÇalışma Bakanlığı kadınları çocuk yapmak için erken emeklilikketi hazırladı. Çocuk sayısına göre emeklilik yaşı kademeli olarak düşecek.

Türkiye nüfusunun giderek yaşlanması ve doğurganlık hızının düşmesine çare olacak önlemler geliyor. 7 aşamalı önlemler arasında, çocuk sayısına göre emeklilik yaşının kademeli olarak düşürülmesi de var.

TÜİK’in projeksiyonuna göre Türkiye’nin nüfus artış hızının düşmesi ve Türkiye’nin asla 100 milyonluk bir ülke olamayacağının anlaşılması bir dizi tedbir alınmasını gündeme getirdi.

2013 Erken Emeklilik Yasası Çıkacak mı? Erken Emeklilik Konusunda Çalışma Var mı?

Kadınlara Doğum İzni Ve Erken Emeklilik İmkanı

Bakan Hüseyin Çelik’ten Erken Emeklilik Hakkında Açıklama

Vatan’ın haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın asgari 3 çocuk sözlerinin bilimsel gerçekliğine dikkat çekerek, hem çalışan kadınlar için hem de iş gücüne katılacak kadınlar için üzerinde durdukları teşvik çalışmalarını açıkladı. Çelik, doğum izninin 24 haftaya çıkarılması, doğum sonrası işe dönüşlerin ve kreşlerin zorunlu hale getirilmesi ile çocuk sayısına göre emeklilik yaşının kademeli hale getirilmesi gibi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Bakan Faruk Çelik, Ankara Plaza Otel’deki ‘Ebeveyn İzni ve İş-Yaşam Dengesi Yaklaşımı Çerçevesinde Esneklik’ konulu TAIEX Semineri’ne katıldı. Çelik, burada yaptığı konuşmada, kadının iş gücüne katılımı için yürütülen çalışmalara değindi. Aile bütünlüğünün Türk toplumu için önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, sağlık örgütlerine göre sağlıklı birey için bebeklerin 2 yıl emzirilmesi gerektiğine işaret ederek, bir yandan sağlıklı toplum yetiştirmek bir taraftan da kadın istihdamı artırmanın temel hedefleri olduğunu dile getirdi. Ebeveyn izinlerinin önemine dikkat çeken Bakan Çelik, şu rakamları paylaştı:
“Avrupa’ya baktığımız zaman bu izinler Almanya’da 14 hafta, Fransa’da 32 hafta, İngiltere’de 52 hafta, Türkiye’de ise 16 hafta. 8 haftadan 16 haftaya taşıdık. Şimdi bizim ne yapmamız gerekiyor? Biz, istihdam gücünü artırırken nüfus artış hızını gözeten bir politika izlememiz gerekiyor. Aile birliğini sağlayan bir istihdam politikası. Sağlıklı nesillerin yetişmesini sürekli hale getiren çalışmalar yapmamız gerekiyor.
Kadınlar çocuk da yapacak kariyer de 
Bakan Faruk Çelik kadın istihdamının teşviki ile birlikte nüfus artış hızını gözeten politikaları devreye sokacaklarını belirtirken 7 aşamalı planı da şöyle aktardı:
1. Doğum izni 16 haftadan 24 haftaya çıkartılacak, maliyetinin devlet tarafından karşılanması sağlanacak.
2. Doğum iznine ayrılan kadının doğum sonrası işe alınması zorunlu kılınacak.

 

3. Çocuk yardımları artırılacak.

 

4. Kamuda kreş zorunluluğu getirilecek.

 

5. Şu anda sadece SSK’lı anneler 2 çocuğa borçlanabilirlerken bu sayı artırılacak.
6. Çocuk sayısına göre emeklilik yaşı kademeli hale getirilecek. Çok çocuk yapan anneler daha erken emekli olabilecek.
7. Çocuk yapan annelere yarı zamanlı çalışma imkanı sağlanacak.
erken emeklilik 2013. yeni emeklilik yasası 2013, yeni emeklilik yasa tasarısı 2013, emeklilik yaşı kanunu 2013, erken emeklilik, emeklilik hesaplama, sgk, ne zaman emekli olurum, SSK sigorta, Takılanlara, yasa teklifi, Yasası, yeni emeklilik tasarısı, yeni emeklilik yasa tasarısı 2013, yeni erken emeklilik yasası, 2013 yılı erken emeklilik

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. fatma bal dedi ki:

    ben 53 yaşında bir bayanım. 1991 ocak 1 de ssklı çalışmaya başladım. benim yaşım doldu , yılım doldu . ama çalışmadığım gün sayısı var . yetersiz kaldı . emekli omama. doğum borçlanması için dilekçe verdim . ssklı çalışmaya başladığımda yaptığım bir doğumum kabul edildi . eksik geldiği için banka kredi vermedi .ssklı olmadan önce 3 doğumum var . iki doğum kabul edilmiş olsaydı .şimdi emekliydim.ben sskda çalışmadığım günler için prim affı çıksın istiyorum. 3 senedir sokakta bardakta mısır satıyorum. isteğe bağlı ödeyim istedim. primleri ödeyemezdim . evin geçimine yetiyordu .gelirim. BAŞBAKANIMIZ RECEP BEYDEN DAN İSTEĞİM ÇALIŞMADIĞIMIZ GÜNLERE AF ÇIKSIN VE SSKLI OLMADAN ÖNCEKİ DOĞUM BORÇLANMASIDA ÇIKSIN. BENİM GİBİ BAYANLAR EMEKLİ OLSUN. SOKAKLARDA ÇALIŞMASINLAR , TŞKRLR .

  2. türkan acar dedi ki:

    erken emekliliği bekleyenlerdenim. ama 1 yılı aşkındır gündemde olan kreş yardımını daha çok bekliyorum. yılan hikayesine döndü. sanırım benim çocuk üniversiteye falan başlarken kreş yardımı çıkacak :)

  3. izzet keleş dedi ki:

    erken emekllik ne zaman cıkacak bunu acıklayabilirmısınız 43 yasında emeklı olablirmiyiz 1988 işe giriş tarıhı ne zaman emklı olabilirim

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları