İTO en başarılı KOBİ’leri seçiyor

İTO en başarılı KOBİ’leri seçiyor
eca-star-reklam

İstanbul Ticaret Odası (İTO), katma değer yaratan, yenilikçi ve rekabetçi KOBİ’leri ödüllendiriyor. Bu amaçla tertip edilen ‘2011 Başarılı KOBİ Yarışması’na başvurular başladı. Yarışmanın sloganı ‘İyi Olan, Öne Çıksın’ olarak belirlendi.

Yarışma; Teknoloji ve İnovasyon, İhracat Başarısı, Yan Sanayide Başarılı KOBİ, Kalkınmada Öncelikli Yörelerde Başarılı KOBİ, Kadın Girişimciler, Genç Girişimciler, Başarılı Meslek Liseleri veya Meslek Yüksek Okulları olmak üzere 7 ayrı kategoride yapılacak.

KOBİ’ler; sivil toplum örgütü temsilcileri, akademisyenler, alanlarında uzman isimlerden oluşan jüri üyeleri tarafından detaylı bir incelemeden geçirilerek seçilecek.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, ‘Başarılı KOBİ Yarışması’nı katma değerli üretim, uluslararası piyasalara açılım ve öncü uygulamalar gibi önemli temaları esas alarak yaptıklarını belirtti. Yalçıntaş, yarışmada ayrı kategorilerde önemli ödüller bulunduğunu ifade ederken, “Bu yarışmanın esas önemli yanı oluşturduğu motivasyondur, ortaya koyduğu KOBİ rüzgarıdır.” dedi.

KOBİ’leri ekonominin ‘güvenlik anahtarı’ olarak değerlendiren Yalçıntaş, Türkiye’nin 2023’te dünyanın en iyi 10 ekonomisinden biri olabilmesi için dayanak noktasının da yine KOBİ’ler olduğunu vurguladı.

” TÜRKİYE’DE 3 MİLYON 222 BİN 133 KOBİ VAR”
http://www.cabadak.com/wp-content/uploads/kobi-kuçuk-ve-orta-bütceli-isletmeler.jpgYalçıntaş, Türkiye’de hizmet sektörü dahil tüm işletmelerin yüzde 99,9’unu KOBİ’lerin oluşturduğunu kaydetti. İTO Başkanı şöyle devam etti:
“Bugün Türkiye’de KOBİ unvanını taşıyan, yani 250’den az çalışanı olan, 3 milyon 222 bin 133 girişim bulunuyor. KOBİ’lerin yüzde 82’si hizmetler ve ticaret, yüzde 13’ü ise imalat sanayi sektöründe faaliyet yürütüyor. KOBİ’ler Türkiye’de; toplam istihdamın yüzde 78’ini karşılıyor. Yine toplam yatırımların yüzde 50’sini ve toplam ihracatın yüzde 59’unu KOBİ’ler yapıyor. Daha da önemlisi, toplam katma değerin yüzde 55’ini KOBİ’ler üretiyor. Toplam krediler içinden yüzde 24 pay alıyorlar. Bu rakamlar da gösteriyor ki, KOBİ’ler Türkiye ekonomisinin temel taşlarıdır, sıçramasına imkân tanıyacak asli unsurlardır.”

TOPLAM ÖDÜL 630 BİN LİRA
Bu sene en başarılı KOBİ’lere verilecek ödüller de artırıldı. Yarışma sonucunda birinci olan firmalara muhtelif konularda 60 bin lira değerinde, ikinci olan firmalara ise 30 bin lira değerinde destekler verilecek. Destekler; danışmanlık, dış fuara ücretsiz katılım, sigorta, iş yeri senelik kira, piyasa araştırması ve Ar-Ge personel şeklinde olacak. Ayrıca dil kursu, İTO Kandilli Cemile Sultan Tesisleri’nde iş yemeği ve diz üstü bilgisayar hediyeleri de ödüller arasında. Yine başarılı olan Meslek Lisesi veya Meslek Yüksek Okullarına teçhizat desteği yapılacak. Yedi kategoride verilecek toplam ödül tutarı ise 630 bin lirayı buluyor.
‘2011 Başarılı KOBİ Yarışması’na katılmak isteyen firmalar, başvuru formu ve yarışma katılım şartları hakkında www.itokobiyarismasi.com adresinden bilgi alabiliyor. Aday firmaların 12 Aralık 2011’e kadar İTO KOBİ Araştırma ve Geliştirme Şubesi’ne müracaat etmeleri gerekiyor. Şartlarla ilgili detaylı bilgi kobiyarismasi@ito. org.tr adresinden ya da 0212 455 47 76 numaralı telefondan edinilebiliyor.

ÖDÜLLÜ KOBİLER BAŞARIYA KOŞTU
‘KOBİ Başarı Yarışması’ndan ödülle dönen KOBİ’ler ve onlara işgücü sunan meslek liseleri başarıdan başarıya koşuyorlar. 2005’te İhracat Başarısı kategorisinde Birincilik Ödülü’ne layık görülen Özpolat Makine, içeride ve dışarıda yüzlerce anahtar teslim tesis kurdu. 2010’da 2,5 milyon dolar ihracat yapan firma, makineleriyle teknoloji ihraç ediyor. Firma 5 kıta ve 25 ülkede tesis kurmaya devam ediyor.
Yarışmadan ödülle dönen bir diğer firma da Malatyalı Mimsan Makine oldu. Şirket, yarışma sonrasında kendi piyasasını önemli oranda büyüttü. Sanayide kullanılan enerjiyi, başta bitkisel atık olmak üzere yerli ve ucuz kömür kaynaklarını kullanarak elde eden Mimsan, iç satışlarda ve ihracatta önemli bir başarı yakaladı.

Tokat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ise Avrupa Birliği hibe projelerinde ortaya koyduğu başarıyla geçen sene İTO’dan ödül kazandı. Ödül sonrası çalışmalarını genişleten lise, bugün bölgesinde sanayi alanında eleman yetiştiren en önemli kurumların başında geliyor.
Zincir lastik koruyucu üreten KOBİ Başarı Ödülü sahibi LAS ZIRH’ın ürettiği zırhlar, 5 kıta ve 50 ülkede madencilik ile taş mermer ocakçılığı, tünel, yol-baraj inşaatları, demir çelik fabrikaları gibi alanlarda görev yapan iş araçlarının lastiklerini zırhla koruyor.

.timeturk.com

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları