İstanbul Trafiği Kadınları Kanser Ediyor

İstanbul Trafiği Kadınları Kanser Ediyor
eca-star-reklam

Türkiye’de kanser araştırmaları konusunda her gün yeni adımlar atılıyor. Kadınların kanserden korunması için bu araştırmalar daha da artırılıyor. İstanbul trafiğinde kadınlar için tehlikeler var. 09 Ekim 2014 Perşembe 21:43 Türkiye’de kanser araştırmaları konusunda her gün yeni adımlar atılıyor.

Kadınların kanserden korunması için bu araştırmalar daha da artırılıyor. İstanbul trafiğinde kadınlar için tehlikeler var. Kahramanmaraş İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, 1-31 Ekim tarihlerinin Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı olduğunu belirterek, Elbistan Kanser Erken Teşhis ve eğitim Merkezi’nin (KETEM) ücretsiz tarama hizmeti sunduğunu söyledi. Meme kanserinin, Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu ifade eden Yener, her 8 kadından birinin hayatının belirli zamanlarında meme kanserine yakalanma riski taşıdığını belirterek, meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntemin ise erken teşhis olduğunu kaydetti.

trafikte hiz siniriKahramanmaraş merkez ve Elbistan’da faaliyet gösteren KETEM’in, çeşitli kanser türlerine karşı ücretsiz tarama hizmeti sunduğunu dile getiren Yener, kanserin yayılmadan önce teşhis edilmesi durumunda yüzde 96’ya kadar varan oranlarda iyileşme imkanı olduğunu vurguladı. “Bu kapsamda tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de 2004 yılından itibaren ‘1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı’ olarak eğitim ve taramalarla değerlendirildiğini belirten Yener, “KETEM’de, 30 yaş ile 65 yaş arası kadınlara rahim kanseri, 40 yaş ile 69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri, 50 yaş ile 70 yaş arasındaki kadınlara ve erkeklere bağırsak kanseri taramalarına aralıksız devam ediliyor.

Elbistan Emniyet Müdürlüğü yanında yer alan 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde hizmet veren KETEM’e, taramaların daha kolay ve sonuçların daha kaliteli bir şekilde alınabilmesi için dijital mamografi cihazı alındı. Bu makine Türkiye’de ilçe olarak, sayılı ilçeler arasında bulunuyor. KETEM merkezli ilçeler arasında Elbistan’ımıza ve 5 ilçemize hizmet etmesi için kurduk. KETEM’deki tüm taramalar ücretsiz olarak ve vatandaşlarımız çok fazla bekletilmeden yapılıyor” dedi.

Meme kanseri hakkında da bilgiler veren Yener, şunları söyledi: “Araştırmalar, meme hücreleri içerisinde, meme kanser riskini artıran bazı genler olduğunu göstermektedirler. Genetik değişiklikler, aileden olabilir veya hayat boyu gelişebilirler. Meme kanseri genellikle tek bir hücrede başlar. Günümüzde meme kanserinin nedeni ve nasıl gelişim göstereceği tam olarak bilinmemektedir. İnsan, yaşamında meme kanserine sebep olacak herhangi bir yanlış yapmamış olsa da bu hastalığa yakalanabilir.

Meme kanseri bulaşıcı değildir, başka bir hastadan bulaşmaz. Meme kanseri, stresle veya memeye travmayla (darbeyle) meydana gelmez. Meme kanseri gelişen çoğu kadının risk faktörü veya ailesinde hastalığa ait bir hikaye yoktur.” Meme kanserinde erken teşhisin önemine değinen Dr. Ahmet Yener, “Meme kanseri erken tespit edilesi konusuna değinecek olursak; kanser taraması, kanser hastalığının tedavisinden çok daha kolay ve etkili bir yöntemdir. Erken evrelerde kanser vakalarını yakalamak için test ve muayeneleri yapılmaktadır. Kadınların birçoğunun kendi kendilerine yaptıkları muayenelerde, meme kanserini erken evrede yakalayabilmektedir. 20 yaş üzerindeki kadınlar, her ayın belirli döneminde kendi kendileri muayene edebilirler. Bu muayene sırasında meme dokusunda farklılık olup, olmadığı araştırılır. Eğer bir değişiklik tespit edilirse derhal hekime başvurulmalıdır. Meme muayenesi taraması için Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet sürdüren KETEM’e başvuran bayanlara klini

k meme muayenesi yapılır, mamografi çektirilir. Gerekli olması durumunda meme USG, meme MR çektirilir. Şüpheli bir kitle varlığında uzman hekimler eşliğinde biyopsi yapılarak tanı konulur. Sonuçlara göre kontrole davet edilir” diye konuştu.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. ORHAN AFACAN dedi ki:

  AŞIRI SÜRAT HATALI SOLLAMA

  Aşırı sürat, hatalı solama
  Bekleyene acı haber yollama.
  Kendine, araca güvendin ama
  Karşıdan gelene güvenilirmi..?

  Otoban olsa da kullandığın yol
  Olmasın ecele yollandığın yol.
  Hız yapan doludur ön, arka, sağ, sol
  Alttan yel gecene güvenilirmi.?

  Elinde oldukça o direksiyon
  Kullanma otoda sakın telefon.
  Çığlıklar yapılır telefona fon.
  Tek elle sürene güvenilirmi.?

  Bırak geçip gitsin, seni geçeni.
  Gaz pedalını geç, iyi bil freni.
  İstemiyorum ambulans sireni
  Acille, ecele güvenilirmi.?

  Çıkışta, geçişte kullan hep sinyal
  Şoförden, yayadan müsaade al.
  Sabırlı ol, birkaç saniye geç kal
  Sinirli birine güvenilirmi..?

  Ne alkol al, ne de kal uykusuz
  İkisi ediyor sözde korkusuz.
  Beyni uyuşuktur, aklı şuursuz
  Uyuşuk beyine güvenilirmi.?

  Aracı sürüyor sanma ehliyet.
  Bu fikre ödenir ağır bir diyet.
  Kurallara uyup, Tevekkülde et
  Boş bir tevekküle güvenilirmi.?

  Alay eder gibi diyoruz dikiz.
  İçte tek aynadır dıştaysa ikiz.
  Akrabot gibi araçla yazma sekiz.
  Araç kontrolüne güvenilirmi.?
  ORHAN AFACAN

  İZMİR-2014-AĞUSTOS
  ŞİİRİ SPOT OLARAK KULLANA BİLİRSİNİZ

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları