Florya Güneş Plajı, İstanbul’da Denize Girilebilecek Plajlar

Florya Güneş Plajı, İstanbul’da Denize Girilebilecek Plajlar
eca-star-reklam

İstanbul’da Denize Girilebilecek Plajlar 2014, İstanbul’da denize girilebilecek yerler 2014. Plajlar ve Fiyatları, Florya Güneş Plajı, istanbul halk plajı, istanbul florya menekşe plajı 2014, florya plajı istanbul, istanbul’da plajlar, istanbul halk plajları, istanbul plajlar, Florya Güneş Plajı istanbul, istanbul plajları, istanbuldaki plajlar, florya plaj, florya halk plajı, halk plajı florya. Yaz sıcaklığını üzerinizden atmak için İstanbul’daı denize girilebilecek en güzel yerler.

2014 İstanbul’da Plajlar Bu Hafta Açılıyor

2014 İstanbul’da Denize Girilebilecek Temiz Yerler-Temiz Plajlar

İstanbul plajları nihayet bu hafta sonu açılacak ve yüzme sevenlere hizmet vermeye başlayacak. Belediye plajlarda gerekli denetimleri ve deniz suyu temizlik ölçümlerini de sık sık yapacak.İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa ve Anadolu yakasında hizmet verdiği plajlar cumartesi günü sezonu açıyor

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli birimleri ile hizmet verdiği Menekşe, Güneş, Caddebostan 1, 2 ve 3 plajlarında her hafta deniz suyu temizlik oranı ölçümleri analiz ediliyor. Plaj ve kumsalların gün boyunca temizliği yapılıyor ve halkın gönül rahatlığıyla denize girebilmesi sağlanıyor.

Plajlarda halkın keyifli bir gün geçirebilmesi amacıyla spor ve eğlence aktiviteleri düzenleniyor. Soyunma konteynırları, duş alanları, şemsiyeler, büfelerin hizmet verdiği plajlarda şort, oyun topları, simit vb. deniz malzemesi satışları da yapılıyor. Ayrıca plajlarda halkın dinlenebileceği yeşil alanlar ve spor yapabilecekleri basketbol, voleybol sahaları ile spor aletlerinin bulunduğu bölümler de mevcut.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanlarında bulunan tüm plajlarda güvenlik ve cankurtaran personeliyle gerekli tedbirler alınıyor. İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı cankurtaran ekipleri plajlar ve sahillerde 2005 yılından bu yana 23.101 vatandaşın kurtarılmasını sağladı. Cankurtaran ekipleri 31 jet-ski, 7 zodyak bot, 13 ATV aracı ve 421 personel ile hizmet veriyor.

İstanbul’da 2014 yılında hizmet verilecek plajlar ve genel özellikleri şöyle;

Menekşe Plajı: 620 metre sahil şeridindeki plajda şezlong, şemsiye, cankurtaran mobosu, 3 adet cankurtaran kulesi, WC, soyunma kabini, duş, güvenlik kabini, büfe ve otopark alanı bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

Güneş Plajı: 840 metre sahil şeridindeki plajda cankurtaran kulesi, şezlong, şemsiye, cankurtaran mobosu, WC, soyunma kabini, duş, güvenlik kabini, büfe ve emanet dolabı bulunuyor. Plaj giriş ücreti 15 TL, öğrenciler için ise 7.50 TL.

Caddebostan– 1: 450 metre sahil şeridindeki plajda şezlong, cankurtaran kulesi, WC, soyunma kabini, büfe bulunuyor. Plaj giriş ücreti 15 TL, öğrenciler için ise 7.50 TL.

Caddebostan-2: 300 metre sahil bandı şeridindeki plajda, şezlong, cankurtaran mobosu, 1 adet cankurtaran kulesi, WC, soyunma kabini ve büfe bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

Caddebostan-3: 250 metre sahil bandı şeridindeki plajda, şezlong, cankurtaran kulesi, WC, soyunma kabini, büfe bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

Ayrıca, Küçüksu, Şile, Celaliye ve Silivri plajlarında ise kurtarma ve temizlik hizmeti verildiği bildirildi.

“Kadınlara Özel” Kadınlar Plajı Açıldı

İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı plajlarda deniz sezonu 15 Haziran’da  resmen açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi plaj hizmeti verdiği 10 ayrı noktada deniz suyu analiz çalışmalarını tamamladı. Yaptığı deniz suyu analiz çalışması sonuçlarına göre, Doğu Çiroz ve Batı Çiroz dışında diğer noktalarda enterobakter değerler normalin altında çıktı.

İstanbul Florya Güneş Ve Menekşe Plajları 2013 Ne Zaman Açılacak

İstanbul’da denize girilebilecek yerler
Çamlimanı mevkiinde bulunan Heybeliada Halk Plajı da hafta sonu denize girmek isteyenler için ideal yerlerden. ücretler 10- 20 TL arasında

İstanbul’da denize girilebilecek yerler
Heybeliada’da bulunan Sadık Bey Plajı da ayrı bir seçenek. Burada ücretler hafta sonu 35 TL, hafta içi 25 TL

Florya Güneş Plajı

Gunes Plaji

İstanbul’da denize girilebilecek yerler
Hem denizin tadına varmak hem de lezzetli balıklar yemek istiyorsanız Çatalca’ya bağlı Karaburun’a uğrayabilirsiniz. Karaburun, Karadeniz Rivierası olarak tanımlanıyor. Plaj ücretleri de 10 TL ile 20 TL arasında

İstanbul’da denize girilebilecek yerler
Şehir merkezinde deniz kenarında olmak isteyenler için bir diğer ideal yer Caddebostan. Girişler 10 ile 20 TL arasında değişiyor

İstanbul’da denize girilebilecek yerler
Fenerbahçe Plajı 170’i şezlonglu olmak üzere 400 kişiye aynı anda denizden yararlanma fırsatı tanıyor

İstanbul’da denize girilebilecek yerler
Havalar sıcakladığı zaman tercih edilen bir plaj da Poyrazköy Plajı, Poyrazköy güzel plajı ve istanbula yakınlığı ile hafta sonu denize girmek için gidilebilecek bir yer. Yemek ziyafeti için keyifle balık yiyebileceğiniz balık lokantaları bulmak mümkün, Plaj giriş ücreti 15 TL, öğrenciler için ise 10 TL. 0-7 yaş ise ücretsiz yararlanabiliyor. Giriş ücretiyle şezlong, şemsiye, soyunma kabinleri, duşı ve wc alanlarından yararlanmak mümkün. 620 m. sahil şeridindeki plajda şezlong, şemsiye, cankurtaran mobosu, 3 adet cankurtaran kulesi, WC, soyunma kabini, duş, güvenlik kabini, büfe ve otopark alanı bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

İstanbul’da denize girilebilecek yerler
Kilyos Burç Beach Eğer hafta içi gidecekseniz 30 TL, hafta sonu gidecekseniz 40 TL ödüyorsunuz. Sezonluk üyelik yaparsanız, tek kişi 500 TL; aile üyeliği ise 750 TL,

Tırmata Beach Club Kilyos Giriş ücretleri hafta içi 15 TL iken, hafta sonu 30 TL

İstanbul’da denize girilebilecek yerler
Uzunya Beach Kilyos Uzunya Beach, güzel kumsalı ve denizi, lezzetli menüleri ve bol balık çeşitleriyle restoranı, kamping alanı ve aktiviteleriyle İstanbul’da haftasonu deniz ve tatil keyfi için ideal mekanlardan 20 TL (Hafta İçi) ; 30 TL.

Büyükada’da da Ayanikola Halk Plajı var. Tarihi bir mekân olan Ayanikola’da serinlemek mümkün
Büyükada’da bulunan Naki Bey Plajı da farklı bir alternarif olabilir. Fiyatlar 20 TL’den başlıyor.
Çamlimanı mevkiinde bulunan Heybeliada Halk Plajı da hafta sonu denize girmek isteyenler için ideal yerlerden. ücretler 10- 20 TL arasında.
Heybeliada’da bulunan Sadık Bey Plajı da ayrı bir seçenek. Burada ücretler hafta sonu 35 TL, hafta içi 25 TL

İstanbul’da denize girilebilecek yerler 

Şimdi de geçiyoruz Şile tarafına…
Şile’de gidilebilecek yerlerden biri de Aqua Beach
Aqua Beach’te yeme içmeden tutun da eğlenceye kadar pek çok alternatif bulabilirsiniz.
Ağva’nın 2,5 km uzunluğunda bir plajı var.
Ağva’da da yaz aylarının bunaltıcı havasında serinleyebilir, güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

İstanbul’da denize girilebilecek yerler
Hafta sonları Eğitmenler eşliğinde aerobic, tae-bo, pilates, aquagym, yoga, body pump gibi spor aktiviteleri yapabilmek fırsatı da olan Kilyos’taki Non- Stop Beach’te fiyatlar 10- 40 TL arasında değişiyor.
Kilyos Solar Beach: Hafta için giderseniz giriş için 25 TL, hafta sonu giderseniz giriş için 40 TL ödüyorsunuz. Su sporları yapabilirsiniz, denize girebilirsiniz. Mekânda aromaterapi güzellik merkezi, gym gibi aktiviteler de var

Kaynak : http://www.internethaber.com/istanbulda-denize-girilebilecek-yerler-foto-galerisi-23647-p5.htm#ixzz1yhOLL7ON

istanbul halk plajı, istanbul Florya Güneş Plajı, florya plajı istanbul, istanbul plaj, istanbul halk plajları, istanbul plajlar, halk plajları istanbul, istanbul plajları, istanbuldaki plajlar, florya plaj, florya halk plajı, halk plajı florya

İstanbul plajları

Florya sahilinde yer alan Florya Güneş Plajı iki bölüm olarak hizmet veriyor. Büyük olan plajın giriş ücreti 15 TL, küçük olan plaj ise 10 TL. 0-7 yaş ise ücretsiz yararlanabiliyor. Giriş ücretiyle şezlong, şemsiye, soyunma kabinleri, duş,emanet dolapları ve wc alanlarından yararlanmak mümkün.

300 metre uzunluğunda olan cankurtaran kulesi, cankurtaran personeli kurtarma botuambulans 1 büfe, 250 şemsiyeemanet dolabı, 2´si engelliler için olmak üzere 34 adet tuvalet kabini, 20 duş, 2 adet çocuk oyunalanı, 250 araçlık açık otopark, yaklaşık 2 bin 800 metre kare ahşap karkas bina, havalandırma ve yangın tesisatı, çocuk eğitim ve eğlence alanları, 2 adet tam otomatik prefabrik havuz ve 840 metre deniz bariyeri bulunuyor. duşlar, büfe, WC’ler, 300 araç kapasiteli otopark mevcut.

Çiroz Halk Plajı

İstanbul'da denize girilebilecek plajlarİstanbul’da Denize Girilebilecek Plajlar

Büyükşehir Belediyesi: Çiroz Plajında Sadece Cankurtaran Hizmeti Verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yeşilköy’deki Çiroz plajının ‘yüzülebilirlik’ kalitesinde olmadığını açıkladı. Plajda denize girilmemesi yönündeki uyarı tabelasının komisyon raporu doğrultusunda asıldığını belirten belediye yetkilileri, plajda sadece cankurtaran hizmetinin verileceğini kaydetti.   Devamı…

caddebostan plaji

Caddebostan Plajı

Burada yaklaşık 950 m. uzunluğunda 3 adet plaj mevcut. Plajlarda 1000 adet şezlong, 1000 adet şemsiye,  40 soyunma kabini, 5 duş alanı, 3 cankurtaran kulesi mevcut. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Caddebostan-1 plajı aşırı yoğunluk nedeniyle artık ücretli olacak. İBB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Vatandaşlar Caddebostan 2-3 plajları ile Menekşe Plajı’ndan ücretsiz olarak yararlanmaya devam edecek.Güneş Plajı’nın ücretli olmasının ardından halktan gelen yoğun talep üzerine Caddebostan 1 Plajında da ücretli giriş uygulaması başladı. Hafta içi ve özellikle hafta sonları ücretsiz plajların çok kalabalık olması nedeniyle Güneş ve Caddebostan 1 Plajları halkın isteği üzerine ücretli  vermeye başladı. istanbul plajları. caddebostan plajıCaddebostan Plajı’nda doluluk yüzde 80 azaldı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete açılan Caddebostan-1 Plajı’nın aşırı yoğunluk nedeniyle ücretli hale dönüştürülmesi, bu plajda doluluğun yüzde 80 oranında azalmasına, hizmet kalitesinin ise bir hayli yükselmesine neden oldu. 5 ve 10 liralık ücretin inanılmaz etkisi… Sahilin yürüyüş yolunda, Büyük Kulüp’ün hemen altında yer alan Caddebostan Plajı’nda normal giriş ücreti 10 TL, indirimli öğrenci girişi ise 5 TL olarak belirlenmişti. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki plajda, 483 adet şezlong ve 200 adet şemsiye bulunuyor olmasına rağmen, bunların hiçbirini bulmak mümkün olmuyordu. Daha çok Ümraniye, Sancaktepe ve Sultanbeyli gibi ilçelerden akın akın gelen gruplar, plajda çok yoğun bir kalabalık oluşturuyordu.

Poyrazköy Plajı

poyrazkoy plajiİstanbul boğazının çıkışında yer alan bu yer güzel plajıyla,durgun  sularıyla insanları mest ediyor. Giriş yaptığınızda şezlong,şemsiye bulabilirsiniz gitmenizi tavsiye ederim.  Son  günlerdeki 3.köprü konuları ile Poyrazköy çok gündeme geldi. Aslında Poyrazköy güzel plajı ve istanbula yakınlığı ile hafta sonu denize girmek için tercih edilebilecek bir yer. Liman olduğu için yer yer kirlilik görebilirsiniz ama genel olarak temiz sayılır.

Adalar

İstanbul’un incisi olan adalar bütün kent sakinlerini ağırlayabiliyor.Büyük Ada’da ve Kınalı Ada’da plaj bulabilirsiniz.İstanbul’un en temiz denizine sahip olan adalara Kadıköy,Kartal,Beşiktaş,Bostancı iskelelerinden ulaşabilirsiniz.

sarıyer altınkum plaji

altınkum kadınlar plajı

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunmaktadır.İster vapurları kullanarak isterseniz de bu işi yapan turizm acentalarından yer ayırtarak Altınkum kadınlar plajına gidebilirsiniz. Eğer vapur kullanarak gitmek istiyorsanız da Eminönü’nden saat başı vapurlar kalkmaktadır.

Artık Pazar dahil Haftanın 7 günü bayanlara özel plaj turu. Deniz,kumsal ve piknik alanları iç içedir. Gidiş-Dönüş,Plaja Giriş,Duş,Giyinme Kabini,Masa,Sandalye,Şemsiye Dahil fiyatı 25 tl ‘dir.Can kurtaran dahil olmak üzere bütün personel Bayandır.7-10 Yaş Arası çocuklar 10tl’dir.Üst yaş grubu Tam Ücrettir. 9 Yaş üstü erkek çocuklar plaja alınmamaktadır. Mescit mevcuttur.

DENİZ TUR    0.212 533 01 44 0.539 508 24 34 – 0.542 606 80 73

Sarıyer Menekşe Kadınlar Plajı

Menekşe Plajı İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan ve haftanın belli günlerinde sadece bayanlara tahsis edilen plajlarımızdan birisidir. Sahil çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra çok güzel bir görünüme kavuşmuştur. Ulaşımı Eminönü ve Sarıyer’den kalkan vapurlar ile sağlanmaktadır. Özellikle sahil magandalarından bıkmış durumda olan bayanlar için ideal bir yüzme yeridir.

Menekşe Plajı Boğazdan KARADENİZ’e Doğru İlerlerken, RUMELİ KAVAĞI’nı ve Askeri Plajı da Aştıktan Sonra 10 Dakika Mesafede, Solda Kalan Plajdır. Eskiler Karataş Diye de Bilir Ama Asıl Karataş Askeri Plajdan Hemen Sonraki Küçük Bir Köydür. ßu Plajın Özelliği Son Birkaç Yıldır Haftanın İlk 6 Günü Sadece Kadınlara Hizmet Vermesidir. Müşteri Kitlesi EMİNÖNÜ ve SARIYER’den Kalkan Büyük Motorlarla Taşınmaktadır. Sabah Serinliğinde Motor İle Yaklaşık 1 Saat Bir Boğaz Yolculuğundan Sonra Varılıyor

Kilyos Plajı

İstanbul’un telaşından biraz olsun uzaklaşmak ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için kent merkezine 1 saat uzaklıkta olan Kilyos Plajı, göz alabildiğince uzanan kumsalı ile İstanbulluları ağırlıyor. Karadeniz sahilinin gözbebeği olan Kilyos, serin suyu, kır lokantaları, plaj etkinlikleriyle özellikle haftasonu kaçamakları için iyotlu, yosunlu, sıcak bir alternatif oluşturuyor.

Kilyos’taki plajlar bu sene gözde. Kilyos’taki plajlar haftaiçi daha boş ancak haftasonu kalabalık. Plajlara giriş ise hafta sonu daha pahalı. Sabah saat 4’e kadar ruhsatı bulunan plajlarda son müşteri kalkana kadar hizmet veriliyor    İSKİ ve belediyeler tarafından su analizi yapılan özel plajlara giriş ise hafta içi 20,  hafta sonu ise 30 lira.  İSKİ ayda 1, belediyeler ise 15 günde 1 tahlil yapıyor. Çıkan sonuçlara göre İstanbul’daki en temiz denizi bu bölgede.

NASIL GİDİLİR? İstanbul’un en önemli tatil beldelerinden biri olan Kilyos Sarıyer’e 11, Taksim’e 32 ve İstanbul Atatürk Havalimanı’na 50 kilometre mesafede. Şehir merkezinden 45 dakika uzaklıkta olan Kilyos’a özel araçla gidildiğinde, Maslak-Sarıyer istikametini izleyerek, Bahçeköy orman yolundan ulaşmak oldukça kolay. Yol boyunca size eşlik eden Belgrad Ormanları içinizi rahatlatacak bir güzellik sunuyor. Sarıyer’e kadar sahilden gidilebilen yol özellikle haftasonları biraz kalabalık oluyor. Aynı zamanda Sarıyer’den Kilyos’a minibüs ve belediye otobüsü seferleri de bulunuyor.

Kilyos plajı vatandaşlara açıldı

Vatandaşlar, daha önce girişi ücretli olan belediyeye ait Kilyos plajından artık ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, seçim öncesi halka verdikleri sözleri bir bir yerine getirmekten mutlu olduklarını ifade ederek,“Projeyi geçen yıl hayata geçirmeyi planlıyorduk, ancak gerekli altyapının oluşturulması ve çalışmaların tamamlanması zaman aldı. Uygulamayla, Kilyos’ta belediyemize ait plajı ücretsiz yaparak, gelir düzeyi düşük vatandaşlarımızın tatil ve deniz ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyoruz. Ayrıca, eşsiz boğaz manzarasından faydalanılacak Manzara Terasları projemiz için de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Altyapı ve temizlik çalışmaları tamamlanarak, tuvaletleri, soyunma ve duş kabinleri yeniden düzenlenen, ayrıca cankurtaran ve güvenlik eksiği giderilen plajdan, vatandaşlar haftanın her günü sabah 08.00 ile 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Kadir Topbaş açıkladı      05 Temmuz 2010 İstanbul’da denize girilebilecek yerler Hava sıcaklıklarının artmasıyla İstanbullular plajları doldurmaya başladı. Peki İstanbul’da nerelerde denize girilebilir? İşte bunu Belediye Başkanı Kadir Topbaş açıkladı. Haftanın stresini ve yorgunluğunu serinsularda atmak isteyen İstanbulluların kafalarında ise hep aynı soru var: “Acaba girdiğim su temiz mi?” Bu sorunun yanıtını konuyla ilgili en yetkili kişi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi.

NTV’ye konuşan Kadir Topbaş, İstanbul’un ‘güvenli’ plajlarını şöyle sıraladı: “28 km. sahillerimiz plaj olarak açılmış durumda. Onun dışında İatanbul’un 403 km sahili denize girilebilir halde. İstanbul deniz kenti olma özelliğiyle İstanbullular’a yetmekteydi fakat kirliliğin hat safhaya ulaşmasıyla insanlar denizlerden uzaklaştı. Şu anda Güneş Plajı önündeyiz. Burası da 15-20 senedir maalesef İstanbullular’a hizmet veremedi. Çünkü kirlilik hat safhadaydı ve denizler girilemez haldeydi. Bu yıl özellikle Güneş Plajı’nda kalite oldukça iyi ve rahatlıkla insanlar burada denize girebilir diyebiliriz. Florya’ya yoğun talep Florya sahillerinde 1 milyon 200 bin metrekare alan içerisinde 428 tane alan yıktık. Bunların içinde A, B, C otelleri, Güneş Motel’in bir kısmı, birtakım barakalar, birtakım yazlık için yaptırılmış yerler yer alıyor. Böylece halka kapalı olan alanları halka açtık ve bugün plajımız artık İstanbullular’ın emrinde ve sizin de bahsettiğiniz gibi çok ciddi bir talep var. Bazı bölgeleri ücretli yapalım ki biraz daha farklı olsun diye düşündük. Buralar: Güneş Plajı’nın 1 ve 2 dediğimiz noktaları. Bunlardan biri kişi başı 10 diğeri 15 lira. Öğrencilere indirim var, 7 yaş gurubunun altına ücret alınmıyor. Aile indirimleri ve grup indirimleri olacak. Diğer taraftan Cadde Bostan’da büyük kulübe yakın olan 3 tane plajımız var. Bir tanesinde ücretli deneme çalışması yapmaktayız. Bu da bir farklı ihtiyaca cevap versin diye bir çalışma. İstanbullular’a buranın suyundan uzak durun diyebileceğiniz bir yer var mı? Devamlı ölçümler yaptırıyoruz. İl Sağlık Müdürlüğümüzün yaptığı, bizim belediyemizin yaptığı ölçümler var. Bu değerlendirmelere göre elimde bir liste var. İyi kalitede, yeterli kalitede diye bir takım değerler var. Kötü kalite Sarıyer Gümüşdere plajı. Bunlar bütün değerlendirmeler yapılarak müdahale ediliyor. Çiroz da aynı şekilde sadece duş ve güneşlenmek isteyenler için bölümler açık ama denize girmek için yasakladık. Orada ilanlarımızı astık. Çünkü maalesef orada henüz net olarak istediğimiz kaliteyi elde edemedik. Orası geçen yıl çok daha iyiydi fakat yağmurlarda veya ters rüzgarlarda kirlilik oranı değişmekte o zaman da uyarılar yapılıyor veya kapatılıyor.

BOĞAZ’DA KULAÇ SERBEST

BOĞAZ’DA KULAÇ SERBEST

HAVA sıcaklığının 40 dereceyi aştığı İstanbul’da yaz, denize atlayan insan manzaralarıyla geçiyor. Martıların hakimiyetindeki İstanbul Boğazı’nda yunuslar yüzüyor, plajlar dolup taşıyor. Peki şehrin içinden denize girmek ne kadar sağlıklı?

Ölçümlere göre İstanbul’da geçen ay 112 noktada ‘iyi kalitede su’ bulundu. Peki bu analizler rahatlıkla denize girmek için yeterli mi? Uzmanlar uyarıyor: Bir hafta farkla yapılan iki analizde zıt sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bir günlük ölçüm yeterli değil. Mikrobik hastalıklara karşı duyarlı olanlar serin sulara dalmadan önce bir kez
daha düşünmeli

Artan hava sıcaklıkları ve bunaltıcı nemden kaçmak isteyen İstanbullular soluğu denizde alıyor. Haftanın yorgunluğunu serin sularda atmak isteyenlerin kafalarında hep aynı soru var: “Acaba girdiğimiz su temiz mi?” Peki, İstanbul’da nerelerde denize girilebilir? İl Sağlık Müdürlüğü’nün, temmuz ayında il genelinde yaptığı deniz suyu analiz sonuçları bu konuda olumlu bir tablo ortaya koydu. Bu sonuçları yorumlayan Medicana International İstanbul Başhekim Yardımcısı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hasan Peksel ise “Sonuçlar doğrultusunda ‘İstanbul’da belirli noktalar hariç denize girilebilir’ deniyor. Ancak analiz sonuçlarına bakıp körü körüne suya atlamamak lazım” diye uyardı.

Enfeksiyon etkisine açıktır
İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülşen Altuğ öncelikle iyi kalite ve kötü kalite suyun ne demek olduğuna açıklık kazandırdı: “Yüzme alanı içinde değerlendirilince iyi kalitede su, koli basili olarak bilinen toplam koliform düzeyinin 1000 veya 1000’in altında olmasıdır. Bu düzeyin üzerine çıktıkça ‘hastalık yapıcı bakteri var’ anlamında göstergedir. Kanalizasyon kaynaklı fekal koliform ise 200 veya 200’ün altında olmalıdır. Su, bu değerlerden uzaklaşıldıkça tehlikelidir. Kötü kalitede suda hastalık yapıcı bakteri bol miktarda bulunur. Her türlü enfeksiyon etkisine açıktır.”

İyi kalite su bölgesi arttı
Geçen sene temmuz ayında yapılan ölçümleri değerlendiren Dr. Hasan Peksel “Baktığımız zaman geçen sene bu zamanlarda hiç ‘kötü kalitede su’ olmadığını görüyoruz. Bu sene ise ‘kötü kalitede su’ olan altı nokta var. Diğer yandan bir önceki sene listede 90 adet olan ‘iyi kalitede su’ bölgesi bu sene artarak 112 noktaya çıkmış.”
Dr. Hasan Peksel ile Prof. Dr. Gülşen Altuğ İstanbul İl Müdürlüğü’nün analiz sonuçlarında Menekşe Plajı’nda bir hafta farkla yapılan iki ölçümde bir ‘kötü kalite’ bir de ‘iyi kalite’ çıktığına dikkat çekiyor. Su temizliğinin devamlılığının sağlanması gerekiyor. Çünkü bakterilerin deniz ortamına girdikten sonra, 20 dakikada bir bölünerek milyonlarca adete ulaşabiliyor. Prof. Dr. Gülşen Altuğ “Çalışmalarımızda denize girilen alanlarda orta kulak enfeksiyonu, yumuşak doku enfeksiyonu, deri lezyonları, mide bulantısı, kusma ve ishale yol açan bakteriler tespit edilmiş bu durum Temmuz 2010’da tarafımdan İl Sağlık Müdürlüğü’ne rapor  edilmiştir” dedi.

TEMiZ DENiLEN NOKTALAR BiLE RiSKLi
“HASSAS BÜNYELİ KİŞİLER GİRMESİN”

Prof. Dr. İsmail TORÖZ/ İTÜ İnşaat Fakültesi  Çevre Mühendisliği   Bölüm Başkanı:

Analiz sonuçları incelendiğinde, İstanbul’un önemli bir bölümünde denize girilebileceği anlaşılıyor. Yeterli kalitede olan su ortamları, çoğu insanın rahatlıkla yüzme amaçlı kullanabileceği ortamlardır. Ancak her insanın bünyesi gereği, dış ortam tehditlerine karşı göstereceği tepkilerin farklı olur. ‘Yeterli kalitede su’ tanımına giren ortamların, her insan için sağlıklı olmayacağı, daha hassas gruba giren insanların rahatsızlık duyabileceği söylenebilir. Dolayısıyla, bünyesi zayıf yani mikrobik hastalıklara karşı duyarlılığı olanların ‘yeterli kalitede su’ şeklinde tanımlanmış su ortamlarına girmemesi tavsiye edilir.

“ANTİBİYOTİĞE DİRENÇLİ BAKTERİLER VAR!”
Prof. Dr. Gülşen ALTUĞ / İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi:

Koliform bakterilerin belirli bir düzeyin üzerinde bulunması zaten hastalık yapıcı bakterilerin varlığına işaret eder. Sağlıklı bir insan yüzme sırasında çok az miktar su yutsa dahi bu suda hastalık yapıcı tek bir bakterinin olması halinde kişinin hastalanması mümkündür. Marmara Denizi’nde 10 yıldır yaptığımız çalışmalarda enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan antibiyotiklere dirençli bakteriler tespit etmekteyiz. Bu durum insan kaynaklı atıkların denize ulaşmasıyla ilgilidir. Temiz denilen bir alan eğer bir hafta sonra kötü kalitede su değerlerini taşıyorsa bölgenin sağlıklı kullanımının sürekliliği sağlanamıyor demektir. Bu yüzden temiz denilen yerlerde dahi bu risk her zaman vardır.

“YETERLİ KALİTEDE SU OLAN DENİZE GİRİLİR”
Doç. Dr. Kenan KESKİN/ Memorial Şişli Hastanesi Klinik Laboratuarlar Koordinatörü ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı:

‘Yeterli kalitede’ su olan denize ‘İyi kalitede’ sularda olduğu gibi girilir. Bunda bir sakınca yoktur. Ama eğer ‘kötü kalitede’ sulara girilirse çeşitli sağlık sorunları ve mikrobik hastalıklarla karşılaşılması kaçınılmazdır. Yani bu sulara girilmesi sağlık bakımından sakıncalıdır. Analiz sonuçlarına bakıldığında İstanbul’da birkaç nokta dışında örnek alınan sularda denize girilebilir.

NEDEN GÜVEN VERMiYOR?

Dr. Hasan PEKSEL / Medicana International İstanbul Başhekim Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı:

Boğaz’deki akıntılar ve deniz trafiğinin yoğunluğu nedeniyle bir gün ölçtüğünüz değer, diğer güne uymayabilir. Ayrıca bir yerde ölçüm yaparsanız, değerleriniz çok iyi çıkar, herkes o plaja gitmeye başlar. Bu yüzden sular kirlenirse o yaptığınız ölçüm hiçbir şeye yaramaz. Bir noktanın temiz bilinmesi ve yoğunluğunun artmasıyla kısa sürede kirletilebiliyor.
Bir kez ölçmekle bir sonuç çıkarmak güçtür. Ayrıca insan dışı faktörler de söz konusu. Bir sabah bir tekne sintinesini bıraktıysa plajın suyu çok kirli çıkabilir. Saf verileri değerlendirdiğimizde yüzülebilecek yer sayısı fazla görünse de vatandaşımızın İstanbul’da denize girerken bu kadar cesur olmasını önermem.
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün analiz sonuçlarına bakıldığında bazı tutarsızlıklar bulunuyor ve tam olarak güven vermiyor. Örneğin Büyükada Nakibey Plajı önünden iki örnek alınmış. Birinde fekal koliform ‘0’ iken diğerinde belirlenen limitin üstünde olan ‘2500’ değeri verilmiş. Aynı şekilde Menekşe Plajı Cankurtaran Kulesi önünden üç örnek alınmış. Birinde toplam koliform yine ‘0’ görünürken diğerinde ‘4000’. Üçüncü örnek de iyi sınırda! Bu sonuçlar şüphe uyandırıyor. Mesela iki örnek alınan Nakibey Plajı önünden üçüncü bir örnek alınsa onda da mı koliform düzeyi yüksek çıkacaktı? Bunlardan dolayı insan şüpheye düşüyor.”

İSTANBUL’UN EN TEMiZ PLAJLARI

KADIKÖY
Irmak Okulları arkasındaki Caddebostan ve Suadiye Plajı, Kadıköy’ün en temiz denizine sahip.

ARNAVUTKÖY İLÇESİ
Durusu Karaburun ön deniz doğu ve batı tarafında, yapılan analizler sonucu iyi kalitede su tespit edildi. Yine Yeniköy Sahili Köpek Çiftliği önünde bir ay içinde yapılan iki analizde de iyi kalitede su bulun- du. Bu bölgede rahatlıkla denize girilebilir.

BÜYÜKÇEKMECE
Pek çok plajı olan Büyükçekmece’de Halk Plajı ve Celaliye Beldesi Tesisleri önünde temiz kalitede su çıktı. Bölgenin gözdesi bu iki plaj oldu.

ÇATALCA
Karacaköy Ormanı Plajı, Karacaköy Evicik Plajı, Karacaköy Çobankule Plajı ve Karacaköy Yalıköy Plajı’nda iyi kalitede suyun devamlılığı bulunuyor ve güvenli bir yüzme alanı sunuyor.

SARIYER
Kısırkaya Plajı, Demirciköy Dalya Plajı, Tarabya Plajı’nda rahatlıkla denize girilebilir.

SiLiVRi SINIFI GEÇTi
Gümüşyaka Ankara Evleri Sitesi Önü, Gümüşyaka Belediye Çadır Yeri Mevkii, Çanta Beldesi Albayraklar Sitesi Önü, Çanta Beldesi Kınalı Deresi Mevkii, Silivri Marmara Uyumkent Sitesi önü, Silivri Semizkum Basınkent 4 Sitesi önü, Silivri Semizkum Çadır Yeri Mevkii, Silivri Altınorak Sitesi Mevkii, Silivri Kumluk Mevkii, Silivri Bizimköy Sitesi önü, Silivri Parkköy Sitesi önü, Selimpaşa Beldesi Başkent Sitesi önü ve Selimpaşa Beldesi Duruman mevkilerinde bir ay içinde yapılan iki analizde ‘iyi kalitede su’ tespit edildi.

ŞiLE’DE iKi NOKTA
Uzunkum Plajı ve Ayazma Kumbaba Mevkii, bakterilere karşı duyarlı olan çocuklar ve yaşlıları da rahatlıkla girebileceği kalitede denize sahip.

SAĞLIKLI OLAN NOKTASAL DEĞERLENDiRME
Necip Alemdar /
İl Sağlık Müdürlüğü Müdür Yardımcısı:

‘Yeterli kalitede su’, mikrobiyolojik parametreler için analiz sonucuna göre ‘Kılavuz’ ile ‘Zorunlu’ değer arasında kalan anlık değerlendirme sonucu olarak ifade ediliyor ve denize girmeye engel bir durum olmadığı anlamını taşıyor. ‘kötü kalitede su’, mikrobiyolojik parametreler için analiz sonucuna göre ‘Zorunlu’ değerin üzerinde çıkan anlık değerlendirme sonucu olarak ifade edilebilir. Yüzme alanları hakkında genel bir değerlendirme yapılması yanlış sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Şöyle ki; her yüzme alanının coğrafik yapısı geri planındaki yerleşim alanları, kirletici olabilecek odakları farklılık arz ettiğinden noktasal değerlendirme yapılması uygun olur.

Bu plajlara dikkat!
İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı ölçümlere göre Büyükada Nakibey Plaj önünde 27 Temmuz, Menekşe Plajı Cankurtaran Kulesi ve İskele önünde 13 Temmuz, Kamil Abduş Gölü Mevki ve Dodo Beach Club önünde   28 Temmuz, Marmados Sitesi önünde ise 13 Temmuz 2010 tarihli analizlere göre kötü kalitede suya rastlandı.

iLTiHABA NEDEN OLABiLiR
Kötü kalitede suya girmek tehlikelidir. İshalli hastalıklarla (Basilli dizanteri, amipli dizanteri, akut gastroenterit, kanlı ishal, giardiasis gibi), Hepatit A ve Hepatit E gibi hastalıklara sebep olan mikroplar bakımından zengindir. Ayrıca deri lezyonları, tifo, boğaz ve kulak iltihabına yol açabilir. Vibrio kolera yine denizlerde rastlanan bir bakteridir. Denize giren kişinin bünyesine ve daha önceden o hastalıkla karşılaşıp karşılaşmaması gibi durumlara göre çok ağır hastalıklar ortaya çıkabilir

İstanbul Genelinde Denize Girilebilecek Plajlar

Silivri

Gümüşyaka Ankara Evleri Sitesi Önü (Yeterli kalite) Gümüşyaka Belediye Çadır Yeri Mevkii (İyi kalite) Çanta Beldesi Albayraklar Sitesi Önü (İyi kalite) Çanta Beldesi Kınalı Deresi Mevkii (Yeterli kalite) Marmara Uyumkent Sitesi Önü (Kötü kalite) Semizkum Basınkent 4 Sitesi Önü (Yeterli kalite) Semizkum Çadır Yeri Mevkii (Yeterli kalite) Altınorak Sitesi Mevkii (Yeterli kalite) Kumluk Mevkii (Kötü kalite) Bizimköy Sitesi Önü (Yeterli kalite) Parkköy Sitesi Önü (Kötü kalite) Selimpaşa Beldesi Başkent Sitesi Önü (Yeterli kalite) Selimpaşa Beldesi Duruman Mevkii (Kötü kalite) Celaliye Beldesi Bel Tesisleri Önü (Kötü kalite) Kamiloba Beldesi Ağar Kamping Önü (Yeterli kalite)

Büyükçekmece

Gürpınar Sahili (İyi kalite) Albatros Sahili (Yeterli kalite) Çocuk Sahili (İyi kalitede) Halk Plajı (Yeterli kalite) Mimarsinan Sahili (İyi kalite) Kumburgaz Sahili (İyi kalite)

Çatalca

Durusu Karaburun Ön Deniz Doğu Tarafı (Yeterli kalite) Durusu Karaburun Ön Deniz Batı Tarafı (Yeterli kalite) Durusu Karaburun Arka Deniz (İyi kalite) Karacaköy Ormanlı Plajı (İyi kalite) Karacaköy Evicik Plajı (İyi kalite) Karacaköy Çobankule Plajı (İyi kalite) Karacaköy Yalıköy Plajı (İyi kalite) Binkılıç Çilingoz Plajı Dereağzı (İyi kalite) Binkılıç Çilingoz Plajı (İyi kalite)

Tuzla

Kamil Abduş Gölü Mevkii (Yeterli kalite) Dodo Beach Club Önü (Yeterli kalite) Marmados Sitesi Önü (Yeterli kalite)

Sarıyer

Kısırkaya Plajı (İyi kalite) Gümüşdere Plajı (İyi kalite) Kilyos Plajı (İyi kalite) Demirciköy Dalya Plajı (Yeterli kalite) Demirciköy Uzunya Plajı (Yeterli kalite) Rumeli Feneri Koyu (Yeterli kalite) Rumeli Kavağı Plajı (Yeterli kalite) Kocataş Sahili (Yeterli kalite) Tarabya Plajı (Yeterli kalite) Emirgan Sahili (İyi kalite)

Beykoz

Riva Plajı (İyi kalite) Poyraz Plajı (İyi kalite) Riva Elmasburnu Plajı (İyi kalite) Riva Su Ürünleri Plajı (İyi kalite)

Kadıköy

Caddebostan Plajı-Büyük Kulüp Arkası (İyi kalite) Caddebostan Plajı-Irmak Okulları Arkası (Yeterli kalite) Suadiye Plajı (Yeterli kalite) Yeniköy Sahili Otel Önü (Yeterli kalite) Yeniköy Sahili Köpek Çiftliği Önü (Yeterli kalite)

Bakırköy

Menekşe Plajı Cankurtaran Kulesi Önü (İyi kalite) Menekşe Plajı İskele Önü (Yeterli kalite) Florya Güneş Plajı (Yeterli kalite) Yeşilköy Çiroz Kumsalı (Yeterli kalite) Yeşilköy Polis Merkezi Önü (İyi kalite) Yeşilköy İnternational Hospital Önü (İyi kalite)

Şile

Ağva Halk Plajı Mendirek Yanı (İyi kalite) Ağva Halk Plajı Çamlık Mevkii (Yeterli kalite) İmrenli Plajı (İyi kalite) Akçakese Akkaya Plajı (Yeterli kalite) Kabakoz Plajı (İyi kalite) Uzunkum Plajı I (İyi kalite) Uzunkum Plajı II (Yeterli kalite) Uzunkum Plajı (İyi kalite) Ağlayankaya Plajı (İyi kalite) Ayazma Plajı (İyi kalite) Ayazma Plajı Kumbaba Mevkii (İyi kalite) Sahilköy Plajı (İyi kalite)

Üsküdar

Küçüksu Plajı Göksu Deresi Tarafı (İyi kalite) Küçüksu Plajı Beylerbeyi Tarafı (İyi kalite)

Adalar

Büyükada Nakibey Plaj Önü (İyi kalite) Büyükada Su Sporları Kulübü Önü (İyi kalite) Büyükada Seferoğlu Tesisler Önü (İyi kalite) Büyükada Yörükali Plajı Önü (İyi kalite) Heybeliada Su Sporları Kulübü Önü (İyi kalite) Heybeliada Sadıkbey Plajı Önü (İyi kalite) Burgazada Su Sporları Kulübü Önü (Yeterli kalite) Kınalıada Vapur İskelesi Sağ Taraf Önü (Yeterli kalite) Kınalıada Vapur İskelesi Sol Taraf Önü (Yeterli kalite) Kınalıada Su Sporları Kulübü Önü (İyi kalite) Kınalıada Ülker Restaurant Önü (İyi kalite)

İSTANBUL’DA EN GÜZEL VE TEMİZ  DENİZE GİRİLECEK YERLER 2013 de istanbulda girilebilecek plajlar.  İstanbul kadıköy belediyesi temmuz ayı deniz turlar. Florya Güneş Plajı İSTANBU’DA bayanlara özel PLAJLAR SİTEMİZDE.  İSTANBUL’DA  denize girilecek yerleri 2012, İstanbu’da ücretsiz denize girilebilecek yerler. İstanbul’da denize nerede girilir 2012. istanbul’da kadınların denize girme yerleri.  İsyanbul’da denize girebilecek yerler.   Kadınların denize  girebileceği temiz plajlar. karadeniz sahilinin en güzel plajı kilyos belediyesi plajı 2012.  sahillerde  denize giren  güzel bayanlar,sancaktepe belediyesinin.  ücretsiz sabah sporları.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Safiye Ayten dedi ki:

  İstanbul’da denize girilebilecek yerler gerçekten gün geçtikçe azalıyor ve bizi kısıtlıyor. Gün geçtikçe suları kirleniyor ve yüzülemez, eğlenilemez hale geliyor plajlar. Son zamanlarda temiz bir plaj arıyordum sizin gibi internet sitelerinden istanbul’da denize girilebilecek bir plaj yani, en son http://kadinlarplajiservisi.com/ adresini buldum ve buradan sarıyer altınkum kadınlar plajına gittik. Gerçekten İstanbul’da bu kadar temiz bir su bulabileceğime inanmıyordum ama sizin gibi sitelerde yazılan yazılar sayesinde burayla tanıştım. Bakalım şimdi diğer plajlara bakıyorum inşallah bir adet daha bana yakınlarda bir yerde plaj bulabilirim :)

 2. ege dedi ki:

  http://www.poyrazkoykadinlarplajim.com/kadinlar-plaji-plajlar
  bayanlara özel plaj turları poyrazkoy kadinlar plajı

 3. KARA TURİZM dedi ki:

  Sarıyer Kadınlar plajı turlarımız haziran ayında başlıyor..Detaylar sitemizde

 4. göksal baysan dedi ki:

  yazıklar olsun bu denizlere gidip ölçü değeri alan yetkililere yazıklar olsun ibb ye yazıklar olsun sayın kadır toppaşa yazıklar olsunki fularyada bir plaj var girişi 15 tl olan içerisi laım suyu olan bir plaj… bu pislik yuvasını halka plaj ve temiz su diye rense edenlere yazıklar olsun birde girişte alınan o 15 tl miz heram olsun size ibb

 5. burcu dedi ki:

  Çok önceden Riva adası’nda kadınlar plajı vardı.Eminonunden teknelerle gidiliyordu. Arıyorum ama bir bilgi bulamadım. Sarıyer ve poyrazkoy kadınlar plajı hiç hoş değil her ikisine de gittim lütfen bilgi verir misiniz.daha temiz ve erkekler den uzak olan riva adası hakkında bilgisi olan varmı. Bilgilendiri misiniz teşekkürler

 6. irem dedi ki:

  telefon numarası yokmu

 7. deberki dedi ki:

  tam da deniz mevsimindeyiz. özeniyoruz fakat gidemiyoruz… güzel faydalı bir yazı…

 8. admin dedi ki:

  Kilyos’a nasıl gidilir
  İstanbul’un en önemli tatil beldelerinden biri olan Kilyos Sarıyer’e 11, Taksim’e 32 ve İstanbul Atatürk Havalimanı’na 50 kilometre mesafede. Şehir merkezinden 45 dakika uzaklıkta olan Kilyos’a özel araçla gidildiğinde, Maslak-Sarıyer istikametini izleyerek, Bahçeköy orman yolundan ulaşmak oldukça kolay. Y Aynı zamanda Sarıyer’den Kilyos’a minibüs ve belediye otobüsü seferleri de bulunuyor.

 9. ırmak dedi ki:

  kilyos plajlarına gitmek için servis yokmu hiç taxsimden falan yada başka yerden

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları