İsrail Özrü, Turizmcilere Umut

İsrail Özrü, Turizmcilere Umut
eca-star-reklam

oludeniz likya turizmİsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, ‘Mavi Marmara’ gemisine yapılan baskından dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la telefonla konuşarak Türkiye’den özür dilemesi, Bodrum ve Marmaris’teki turizm çevrelerinde olumlu yankı buldu. Bodrum Yarımadasını Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Kocadon, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (Türsab) Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ ve Güney Ege Otelciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, yaşanan bu gelişmenin 2010 yılından beri Türkiye’den ayağını kesen İsrailli turistlerin önünü açacağını söyledi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, Haziran 2010′da yaşanan Mavi Marmara olayından sonra, Bodrum’a gelen ve sayıları 15 bini bulan İsrailli turistlerin büyük bölümünün rotasını başka ülkelere kaydırdığını hatırlattı. Özür dileme olayının sadece turizmde değil iki ülkenin diğer iş sektörlerinde, sanayide, ekonomide ve eğitimde de etkili olacağını ve olumlu gelişmelere yol açacağını kaydeden Gökbel, “Bölgede herhangi bir komşu ile yaşanan gerginliğin kimseye bir faydasının olmadığı bu olayda bir kez daha görüldü. Sadece bir özür dilemenin getirdiği rahatlamanın yansıması herkes için olumlu oldu. İsrail’den bu yıl Bodrum ve Türkiye’ye gelecek turist sayısının rakamları konusunda şu anda bir açıklama yapmak çok doğru olmaz. Biraz beklememiz gerekiyor. Ancak özür dilemenin ardından iki ülkenin seyahat acenteleri de karşılıklı olarak hemen çalışmalara başlayacaktır” dedi.

BIÇAK GİBİ KESİLMİŞTİ

Bodrum Yarımadasını Tanıtma Vakfı ve Bodrum Belediye Başkanı DP’li Mehmet Kocadon da, İsrail askerlerinin Gazze’ye insani yardım ulaştırmayı hedefleyen Mavi Marmara gemisine müdahale etmesinin ardından bu ülkeden turist sayısının bıçak gibi kesildiğini söyledi. Kocadon, “Bu özür dilemenin ardından bu yıl en az 30 bin İsrailli turistin Bodrum’a gelmesini bekliyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren de İsrail’de tanıtımı hızlandıracağız. İsrailli turist Bodrum’da en çok mavi yolculuğu tercih ediyordu ve biz İsrailli turistten çok memnunduk” dedi.

ÖNEMLİ BİR KAYIPTI

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ da İsrail ile Türkiye’nin arasının düzelmesiyle kaybedilen turist sayısının tekrar yakalanacağını belirtti. Özbozdağ, “Ortalık yumuşarsa Marmaris ve çevresine kaybettiğimiz havayoluyla gelen 100 binin üzerindeki İsrailli yeniden geleceği gibi deniz yoluyla da gelenleri eklersek bu rakam 200 bine ulaşır. İsrail Pazarı bizim için önemli bir kayıptı ve tekrar kazanırsak ne mutlu bize. İsraillilerin sezon sonunda gelmesi bizim açımızdan çok önemli. Aşırı sıcaklar nedeniyle haziran, temmuz ve ağustos aylarında İsrailli gelmez. Onlar daha çok ölü sezonlarda geliyorlar. Kruvaziyer turizm de çok önemli yerleri var. Çarşı esnafı çok iyi şekilde nasibini alır. Oteller eksik odalarını doldurur. Bu sayede de İsrail ile aramızdaki turizm sektöründeki kara bulutlar da dağılmış olur” dedi.

SENEYE DAHA ÇOK ARTIŞ OLUR

Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu da özür dileme olayının gelecek yılın turist sayısında çok daha fazla artış getireceğini belirtti. Bülbüloğlu “Marmaris otelcileri olarak tabii ki İsrailli turistleri otellerimizde ağırlamaktan çok mutlu oluruz ve gelmelerini çok arzu ederiz. Ama bu sene için şu anda bir yapılanma olacağını sanmıyorum. İsrail halkı ile hiçbir sıkıntımız yok. Bu gelişme birkaç ay önce olsa bir şeyler olurdu. Bu sene için gelmeleri çok zor. Düşük sayılarda yine gelirler ama biz bunu hızlandırmak için çalışmalara başladık. Hemen Antalya’ya gidiyoruz. Oradan da İsrail’e geçerek İsrailli tur operatörleriyle konuşacağız. Biz GETOB olarak hemen çalışmalara başladık” diye konuştu.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları