İrlanda Merkez Bankası’ndan uyarı

İrlanda Merkez Bankası’ndan uyarı
eca-star-reklam

İrlanda Merkez Bankası'ndan uyarı

İrlanda Merkez Bankası, konut fiyatlarındaki düşüşün sürmesi, büyümenin daha da yavaşlaması ve devlet bankalarındaki olası sermaye açıklarının, borç sorununun üstesinden gelmeye çalışan İrlanda için risk teşkil ettiği uyarısında bulundu.

Merkez Bankası tarafından hazırlanan son gözden geçirme raporunda, finansal sistemin istikrara kavuşturulması ve yeniden yapılandırılmasında kaydedilen önemli ilerlemelere rağmen, bütünüyle normal bir işleyişin henüz sağlanamadığına işaret edildi.

Raporda, özellikle banka borçları konusunda alınacak önlemlerin, finansal piyasalarda İrlanda’nın kredi itibarı algısını değiştirmeye yardımcı olabileceği de kaydedildi.

Resmi rakamlara göre, İrlanda geçen yılın tamamında yüzde 0,7 oranında büyüme kaydetti. Bununla birlikte 2011’in son yarısında gayrı safi yurt içi hasılanın azalmayı sürdürmesi, teknik olarak resesyona geri dönüldüğünü de ortaya koydu.

-Anglo Irish ve Irish Nationwide ödemesi-

Bu arada, İrlanda hükümeti, kamulaştırılan Anglo Irish Bank ve Irish Nationwide’a (IBRC) 31 Mart’ta yapması gereken 3,1 milyar avroluk ödemeden kurtulmaya çalışıyor.

Avrupa Merkez Bankası’ndan, bu yıl payına düşen ödeme yerine uzun vadeli devlet tahvili çıkarılması için onay bekleyen İrlanda, hafta sonu da süreceği belirtilen görüşmelerden umutlu görünüyor.

Hükümetin, İrlanda Merkez Bankası’na borçlanan Anglo Irish ve Irish Nationwide’a 2031’e kadar yıllık taksitler halinde toplam 47 milyar avro aktarması gerektiği belirtiliyor.

İrlanda’nın kamulaştırılan sorunlu bankalarından Anglo Irish Bank, Irish Nationwide Building Society ile birleştirilerek Irish Bank Resolution Corporation (IBRC) adını almıştı.

AA

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları