İnternetten alışverişe ‘geri al’ tuşu geliyor

İnternetten alışverişe ‘geri al’ tuşu geliyor
eca-star-reklam

1 Mayıs’tan itibaren e-alışverişte kredi kartı bilgilerinin korunması için güvenlik sertifikası şartı geldi. Sitelere; müşterinin hatalı verdiği sipariş için ‘geri al’- ‘değiştir’ seçeneği konulacak

Elektronik ticaret hacmi 15 milyar TL’yi aşarken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, alışveriş sitelerine yönelik düzenleme getirdi. 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek Elektronik Ticaret Kanunu çerçevesinde; Elektronik Ticarette Sözleşme ve Siparişler Hakkında Yönetmelik Taslağı ile internetten alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin korunması için güvenlik sertifikası ve müşterinin hatalı verdiği sipariş için ‘geri al’ ve ‘değiştir’ seçeneği şartı getirdi. Taslağa göre site adlarının ticaret siciline kaydedilmesi zorunluğu bulunacak. Sipariş öncesinde vatandaş, vergi ve teslimat masrafı dahil ödeyeceği bedeli görecek. Müşteriye sipariş özetini görme imkânı da sunulacak. Sitede elektronik satış sözleşmesi de düzenlenecek ve sözleşme alıcıya gönderilecek.

Kayıtlar saklanacak

Alışveriş siteleri; kişilerin kredi kartı ve kişisel bilgilerinin gizliliği ile hukuka aykırı olarak bunlara erişilmesini önlemekten sorumlu olacak. Site hakkında şikâyet olması ihtimaline karşı; elektronik kayıtlar 6 ay saklanacak ve istenirse bakanlığa sunulacak. Şikâyetler, imzalı olarak yazılı yahut da elektronik ortamda il müdürlüklerine bildirilecek. Bakanlık gerekli görürse, yerinde denetimde bulunacak. Siteler, şikâyete ilişkin bilgileri 15 gün içinde iletecek.

17 bin kişi çalışıyor

Koşu bandından çaydanlığa, LCD TV’den dizüstü bilgisayara kadar birçok ürünün satışa sunulduğu sanal piyasada, 5 bin bireysel girişimci bulunuyor. Yaklaşık 17 bin kişinin geçimini sağladığı piyasada, bireysel girişimcilerin yıllık kazançları (alt ve üst ortalama) 10 bin ile 1 milyon TL arasında değişiyor. Genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 23,9’a ulaştığı Türkiye’de, sanal piyasa bilişim teknolojileri konusunda kendisini yetiştirmiş eğitimli gençlere hem istihdam hem de girişim fırsatı veriyor. Bu alanda çalışanların yaş ortalaması 26, sanal mağaza kurmanın maliyeti de 150 dolardan başlıyor. İSMMMO’nın ’Sanal Dünyada Gerçek Ticaret’başlıklı raporuna göre; kısa bir süre öncesine kadar üniversitede eğitim masrafını karşılamak için kapı kapı dolaşarak pazarlamacılık yapan gençler, şimdilerde internet ortamında kurdukları siteler aracılığıyla para kazanıyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları