İkinci El Otoda Alım Satım Kolaylaşıyor

İkinci El Otoda Alım Satım Kolaylaşıyor
eca-star-reklam

ikinci el otoda alım satım kolaylaşıyor.

2.el otoda alım satım kolaylaşıyor.

Maliye Bakanlığı’nın, ikinci el araçların satış ve devir işlemlerinin online olarak yapılmasını sağlayacak düzenlemesinde sona gelindi.
Mayıs ayına yetiştirilmesi planlanan düzenleme için İçişleri Bakanlığı ve noterlerde de çalışma yürütülüyor.

Emniyet ve noterlerin sistemlerini hazır hale getirdiklerinde 23,6 liralık bir bedel karşılığında işlemler tek merkezden yapılabilecek. Yeni düzenlemeyle, araç sahipleri devir için iş takipçilerine para vermek mecburiyetinde kalmayacak.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Maliye’den üst düzey bir yetkili, “Emniyet ve noterler gerekli otomasyon ağını kurabilirler ise mayıs ayında tek bir merkezden satış ve devir işlemleri yapılabilecek. Bu konuda sadece notere gitmek yeterli olacak.” dedi.

İkinci el araçlarda satış ve devir işlemleri için sistemin devreye girmesi halinde vergi dairesine gidip ‘Vergi borcu yoktur’ yazısı alınmasına ve ruhsatı değiştirmek için emniyete gidilmesine gerek kalmayacak.

İkinci el araçlarda satış ve devir işlemlerinin noterler tarafından yapılmasına ilişkin kanun teklifi, Aralık 2009’da Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmişti.

Teklife göre, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından yapılacak.

Noterler, araçla ilgili sorgulamayı online olarak yapacak. Düzenleme, uyum ile ilgili çalışmaların tamamlanması amacıyla 1 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girecek.

30 bin lira değerinde bir araba için 252 lira olan noter masrafı, düzenlemenin ardından yılbaşından itibaren 20 liraya düşmüştü.           Star

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Etiketler

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları