Hukuk ve Adalet Dersi seçmeli ders oluyor

Hukuk ve Adalet Dersi seçmeli ders oluyor
eca-star-reklam

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer arasında imzalanan ”Hukuk ve Adalet Dersi” öğretim programı işbirliği protokolü ile gelecek eğitim ve öğretim yılından itibaren ilköğretim 6 ve 7. sınıflara seçmeli ”Hukuk ve Adalet” dersi verilecek.

Öğrencilerde hukuk bilincinin geliştirilmesi uygulamaları ve ”Hukuk ve Adalet Dersi” öğretim programı geliştirmek için işbirliği protokolü imza törenine, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Hüseyin Yıldırım da katıldı.

HAKSIZLIKLAR KARŞISINDA DUYARLI OLMA BİLİNCİ

Adalet Bakanı Ergin, bu zamana kadar çocuklarda, medeni bir ülkede yaşayan bireylerin hakları, hak arama konusunda çekingen olmama ve haksızlıklar karşısında duyarlı olma konularında gerekli bilincin oluşturulabilmesi için yeterli çaba gösterilmediğini kaydetti.

Oysa gelişmiş demokrasilerdeki eğitim sistemlerinde bu konuda önemli yöntemler geliştirildiğini anlatan Ergin, bu ülkelerde, birey haklarının ne olduğu ve hak arama yolları hakkında uygulamalı eğitim metotlarının çocukların anlayabileceği biçimde hazırlandığını, derslerin yanı sıra yargı kurumlarına ziyaretler, olay incelemeleri, yargı mensuplarınca verilen seminerler ve çocuklara yönelik hazırlanmış eğitim materyallerinin önemli işlevler gördüğünü ifade etti.

HUKUKİ BİLGİ VE ALGI

Sadullah Ergin, kendilerinin de bu doğrultuda bir sistemin oluşturulması ve çocukların ilköğretim çağından itibaren geleceğe hazırlanmasını amaçladıklarını anlattı. Bu çalışma için kapsamlı bir hazırlık dönemi geçirildiğini, birçok ülkedeki örneklerin yerinde incelendiğini kaydeden Ergin, ülke genelinde kişilerin hukuki bilgi, tutum ve algıları hakkında kamuoyu araştırmaları yapıldığını söyledi.

“HUKUK BİLİNÇLERİNİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer,”Hukuk ve Adalet Dersi” öğretim programı geliştirmek için işbirliği protokolü imza töreninde, şunları söyledi:

Cumhuriyet tarihimizin değer geliştirmeyi temel alan kültürel birikimi üzerine Bakanlığımızın 2003 yılından beri yürüttüğü program geliştirme çalışmaları amacımıza önemli katkılar sağlamıştır. Ümit ediyorum, Adalet Bakanlığı ile yapacağımız çalışma da bunlardan biri olacak. İlkokul ve ortaokul derslerinin öğretim programlarında hukuk ve adalet ile ilişkili kazanımları temel alarak öğrencilerimizin temel hukuk kavramlarına ilişkin anlayışlarını ve hukuk bilinçlerini geliştirmeye çalışacağız.

6. VE 7. SINIFLARA SEÇMELİ DERS OLARAK VERİLECEK

Bir diğer önemli husus da ortaokul 6. ve 7. sınıf öğrencileri için seçmeli ‘Hukuk ve Adalet’ dersinin öğretim programında yer almış olması olacak. Bu amaçla ‘Hukuk ve Adalet’ dersinin çerçeve öğretim programını geliştirmek için ortak bir komisyon oluşturacağız. Bu komisyon, öğrencilerin gelişim özelliklerini de gözönünde bulundurarak, çerçeve programın kazanımlarını ve içeriğini belirleyecek. Çerçeve öğretim programında, temel hukuk kavramları, haklar ve sorumluluklar, adaletin önemi, hukuk ve kanunlar, yargılama süreçleri ve mahkemeler gibi konular da yer alacak. Aynı zamanda 6. ve 7. sınıflara seçmeli ders olarak konulacak ‘Hukuk ve Adalet’ dersi için uygulama ve tanıtım materyalleri de geliştirilecek.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları