Hamzaçebi: Görüşmeler fiyaskoyla sonuçlandı!

Hamzaçebi: Görüşmeler fiyaskoyla sonuçlandı!
eca-star-reklam

Hamzaçebi: Görüşmeler fiyaskoyla sonuçlandı!

Yazılı bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, memurların ilk defa yeni yıla zamsız maaşla girdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Hakem Heyeti kararı öncesi herkes 2012 memur maaş zamlarının Hakem Heyetinden yüzde 4+4 şeklinde çıkacağını tahmin ediyordu ve nitekim Hakem Heyeti verdiği kararla tahminleri boşa çıkarmayarak zam oranını 2012 için yüzde 4+4, 2013 yılı için ise yüzde 3+3 olarak açıkladı.Bu zam oranı, iyimser bir tahminle beklenen enflasyon seviyesindedir. Çünkü hükümetin enflasyon hedefleri bugüne kadar hiç tutmamıştır.”
Hükümetin 2012 yılı enflasyon hedefini yüzde 5.2 olarak açıklamasına rağmen, Merkez Bankası’nın şu anda bu hedefi yüzde 6.5 olarak revize ettiğini ifade eden Hamzaçebi, “TÜİK ise 2012 Nisan ayı itibariyle enflasyonu (TÜFE) 2011 Aralık ayına göre yüzde 3,1 olarak açıklamış ve böylece yılsonu enflasyonunun yüzde 8’leri aşacağı veya en azından bu seviyelerde gerçekleşeceği ortaya çıkmıştır. Son bir yıl içinde elektrik yüzde 18, doğalgaz yüzde 35, benzin yüzde 17, mutfak tüpü ise yüzde 19 oranında zamlanmıştır. Ayrıca Hükümet, Genel Kurul gündeminde bulunan ve bugünlerde yasalaşacak olan bir kanun tasarısı ile sigaraya zam yapmanın hazırlığı içerisindedir” dedi.

Hükümetin 2012 yılı büyüme hedefini yüzde 4.0 olarak açıkladığını kaydeden Hamzaçebi, “Ekonomide toplam gelir yüzde 4 artarken bu gelir artışından memurlara pay verilmemektedir. Büyük iddialarla Anayasa’ya giren ‘toplu sözleşme’ memurlara bir şey vermemiştir. Bu durum ‘sıfıra sıfır, elde var sıfır’ demektir” dedi.

12 Eylül referandumu öncesinde Başbakan ve AKP sözcülerinin, “memurlarımız yıllarca toplu sözleşme hakkı istediler, verilmedi; bu hakkı da biz veriyoruz” diyerek propaganda yürüttüğünü belirten Hamzaçebi, “2.5 milyonu memur, 1.8 milyonu memur emeklisi olmak üzere 4.3 milyonluk bir kitle aldatılmıştır.12 Eylül 2010 referandumunda Anayasa değişikliklerine ‘Evet’ çağrısı yapan memur sendikalarına şimdi düşen görev en azından memurlardan özür dilemektir” dedi.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Feedburner RSS Lider Çocuk Adaptörlü Kırılmaz Klozet Kapağı Uğur Yapı Malzemeleri Toki Diyabet Hastalığı Punto Caso Kuğu Eviye Bataryası ECA Star Eviye Bataryası Artema Punto Batarya Fiyatları